آیا باید منتظر سقوط دیگر چنارهای خیابان ولی عصر هم بود؟

تهران- ایرنا- عصر سه شنبه (دیروز) چناری تنومند در طولانی ترین خیابان خاورمیانه واقع در شهر تهران (ولی عصر) «بدون اطلاع قبلی» سقوط كرد و مسئولان شهری خیلی خوش شانس بودند كه این حادثه تلفات جانی و خسارت چندانی نداشت.

محل سقوط این درخت كهنسال پایین تر از میدان ولیعصر(عج) و بالاتر از چهارراه طالقانی بود.
رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه 6 تهران درباره درختی كه دیروز سقوط كرد گفت: این چنار درختی با بُن(قطر) بالای 150 بود كه با بادی مختصر خود به خود سقوط كرد.
«محسن مجدآبادی» روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره علت این سقوط و نیز در پاسخ به این پرسش كه چرا تمهیدات لازم برای جلوگیری از چنین حوادثی انجام نمی شود؟ تصریح كرد: شكل ظاهری این درخت به گونه ای نبود كه بتوان پوسیدگی آن را تشخیص داد در غیر این صورت حتما نسبت به جابه جایی آن اقدام می شد.
وی در ادامه با بیان اینكه دخل و تصرف انسانی نیز موجب آسیب دیدن ریشه درخت می شود گفت: درختان پوسیده و خشك شناسایی می شوند اما وضعیت ظاهری درختی كه روز گذشته سقوط كرد به گونه ای نبود كه امكان تشخیص این امر وجود داشته باشد.
مجدآبادی با بیان اینكه خیابان ولی عصر (عج) قدمت بیش از 90 ساله دارد اظهارداشت: برخی فعالیت های عمرانی در آن، آلودگی آب و هوا و دخل و تصرف های كسبه و مردم طی چندسال اخیر موجب خرابی و برخی آسیب ها به درختان موجود در آن شده است.
وی افزود: طی دو سال گذشته با كمك سازمان بوستان ها و نیز تحقیق روی درختان خیابان ولیعصر كمیته صیانت از این درختان تشكیل و جلسات آن به صورت ماهانه با حضور دانش آموخته های فضای سبز دانشگاه های معتبر، متخصصان این حوزه، معاونان شهردار و روسای بوستان ها برگزار شد.
رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه 6 تهران گفت: در جریان این جلسات مقرر شد برای رسیدگی بهتر به درختان، طراحی پیاده راه و لوله كشی های آبی اصلاح شود كه بخشی از این اقدامات انجام گرفته و بخش دیگر در حال اجراست.
مجدآبادی اضافه كرد: همچنین به دلیل آنكه چهار منطقه شهرداری در محدوده خیابان ولی عصر (عج) قرار دارند مقرر شد پیمانكاری مجزا برای درختان این خیابان در نظر گرفته شود.
به گفته وی در نتیجه واكاوی ها زمستان سال گذشته تصمیم گرفته شد با همكاری سازمان بوستان ها و فضای سبز 550اصله درخت در محور خیابان ولی عصر(عج) در محدوده منطقه 6 كاشته شود كه تاكنون كاشت 450 درخت انجام شده است.
رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه 6 افزود: به دنبال این تصمیم درختان خشك و پوسیده بالاتر از محدوده خیابان مطهری شناسایی و برداشت شدند.
وی ادامه داد: همچنین پس از حفر چاله و تعویض خاك در این محدوده به جای آنها در این درختان با بن بالای 50 كاشته و مقرر شد این مهم پس از سال جدید در محور مطهری به پایین نیز انجام شود.
رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه 6 در ادامه گفت: اسفند سال گذشته به جای حذف درختان خشك با همكاری هنرمندان كار خراطی روی سه درخت انجام و با این اقدام ضمن حفظ امنیت شهروندان، درختان خشك به كارهای چوبی و خلاقانه تبدیل شدند.
وی افزود: در حال مذاكره با خانه هنرمندان نیز هستیم تا ایده های آنها در این زمینه را دریافت كنیم.
به گزارش ایرنا خیابان ولی عصر(عج) به طول بیش از 17 كیلومتر طولانی ترین خیابان شهر تهران و خاورمیانه، از میدان راه آهن در جنوب تهران آغاز و به میدان تجریش در شمال شهر ختم می شود.
این خیابان در دوره پهلوی اول و با عنوان جاده مخصوص پهلوی احداث شد كه پس از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ایران نام این خیابان از پهلوی به ولی عصر(عج) تغییر یافت.
این خیابان طولانی كه به چنارهای سربه آسمان كشیده اش شهرت دارد سال 1390 در فهرست میراث ملی كشور به ثبت رسید.
در حالی كه در دانشنامه ویكی پدیا آمده سال ۱۳۱۸ خورشیدی سراسر این خیابان و از دو سو با ۶۰ هزار درخت چنار پوشیده شده‌ بود كه اینك تنها بیش از هشت هزار چنار در آن باقی مانده است، شهردار تهران اسفندماه سال گذشته در مراسم احیای یكهزار و 100 درخت چنار این خیابان كه با كاشت 40 اصله درخت همراه بود گفت: تعداد چنارهای این خیابان ابتدا ۱۸ هزار اصله بود كه امروز به ۱۵ هزار اصله رسیده است.
پیروز حناچی همچنین 11 دیماه سال گذشته اعلام كرده بود كه مستندات ثبت جهانی خیابان ولیعصر(عج) جمع آوری و تلاش ها برای آن جریان دارد.

گزارش از عاطفه نژادسالاری
تهرام/9353/ 1008