۲۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۴
کد خبر: 83272655
۰ نفر
بیشتر منازل روستایی در خراسان رضوی مقاوم نیستند

مشهد- ایرنا- مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: اكثر واحدهای مسكونی روستایی استان با توجه به ساختار فیزیكی منطقه و استفاده از مصالح نامناسب فاقد استحكام لازم و غیرمقاوم هستند.

سیدرضا موسوی نیا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس نتایج سرشماری سال 1395 تعداد واحدهای مسكونی روستایی خراسان رضوی 486 هزار و 368 واحد است كه بیش از 71 درصد آنها غیرمقاوم است.
وی اضافه كرد: بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در قالب برنامه چهارم و پنجم توسعه در قالب طرح پیشگیری و كاهش خسارت در زندگی روستائیان، طرح بهسازی و نوسازی سالیانه 200 هزار واحد مسكونی روستایی را با اعطای تسهیلات ارزان قیمت و مدیریت فنی و پشتیبانی بنیاد مسكن به تصویب رسانده است.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: در این راستا از سال 1384 تا پایان سال 1397 در قالب بازسازی و طرح ویژه بهسازی مسكن روستایی 115 هزار و 533 واحد مسكونی روستایی در استان بهسازی و نوسازی شد.
موسوی نیا افزود: در نیمه دوم تیرماه سال گذشته 19 هزار فقره وام با سقف تسهیلات 250 میلیون ریال به عاملیت هفت بانك به این بنیاد تخصیص یافت كه به تدریج با ابلاغ سهمیه تخصیصی فرایند توزیع برای 9 هزار و 272 واحد مسكونی انجام شده است.
وی با اشاره به مسئولیت بنیاد مسكن در خصوص بازسازی خانه های مسكونی خسارت دیده ناشی از حوادث طبیعی ادامه داد: از جمله اقدامات انجام شده در زمینه بازسازی واحدهای خسارت دیده اخیر می توان به بازسازی واحدهای خسارت دیده از سیل و زلزله در شهرستان های تربت حیدریه، زاوه، چناران، تربت جام، كلات، نیشابور و فیروزه اشاره كرد.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: در نتیجه وقوع زلزله فروردین ماه سال 1396 در شهرستان های فریمان،‌ مشهد، تربت جام و سرخس هزار و 950 واحد مسكونی روستایی و شهری خسارت دید كه از این تعداد تاكنون ساخت هزار و 866 واحد به اتمام رسیده است.
موسوی نیا افزود: علاوه بر بازسازی واحدهای خسارت دیده یاد شده، در سال 1397 تعداد 400 واحد مسكونی روستایی دیگر خراسان رضوی نیز از بارندگی، سیل و زلزله خسارت دید كه روند بازسازی آنها برای تامین اعتبار به مبادی ذیربط اعلام شده است.
1922/7489