آمریكا تا پیش از این، فهرست تروریستی خود را خیلی جدی نمی‌گرفت

تهران-ایرناپلاس- یك تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریكا می‌گوید: تا پیش از این، وزارت خارجه آمریكا خیلی این فهرست تروریستی را جدی نمی‌گرفت و به افراد و گروه‌هایی كه در این فهرست بودند، ویزا برای ورود به آمریكا صادر می‌كرد.

فواد ایزدی، تحلیلگر مسائل بین‌الملل در پاسخ به پرسشی درباره اینكه آیا اقدام اخیر دولت ایالات متحده مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی نیازی به تصویب كنگره یا سنای این كشور دارد یا نه، به ایرناپلاس می‌گوید: خیر، نیازی به تصویب این دو نهاد ندارد، اما كنگره این كشور می‌تواند نسبت به این اقدام دولت آمریكا اعتراض كند كه البته این كار را نخواهد كرد.

وی درباره اینكه این اقدام تا چه حد می‌تواند به فعالیت‌های نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران در خارج از مرزها به لحاظ اقتصادی ضربه بزند یا منجر به ضبط اموال شود، تأكید می‌كند: این كارها در گذشته نیز صورت می‌گرفته است، و این رفتارها ادامه خواهد یافت، اما اقدام جدید آن‌ها نمی‌تواند ابزار چندان قوی تازه‌ای در اختیارشان قرار دهد.

*سابقه دریافت ویزا و برگزاری همایش در واشنگتن درعین حضور در لیست توریستی
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره سابقه قرار گرفتن نهادی در این فهرست و پیامدهای آن در عرصه بین‌المللی می‌گوید: گروه منافقین پیش از این در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریكا بود، اما همزمان همین وزارت خارجه به آن‌ها ویزا می‌داد و در واشنگتن همایش برگزار می‌كردند. بنابراین حتی خود وزارت خارجه آمریكا هم در برخی موارد به این لیست خود توجه نكرده است.

ایزدی با توجه به شرایط جدید درباره سپاه درباره پیامد تصویب لوایح مرتبط با FATF در ایران تصریح می‌كند: FATF پیشتر مشكل داشت و الان مشكل آن بزرگ‌تر شده است، چراكه آمریكا در نهادهای مرتبط با FATF حضور پررنگی دارد و امروز اعلام كرده سپاه یك نهاد تروریستی است، ما چه باید بكنیم؟ در صورت تصویب یا باید بودجه سپاه را قطع كنیم یا این نهاد را در ارتش ادغام كنند یا پرسنل سپاه را اخراج كنند كه ما امكان آن را نداریم.

گفت‌وگو از عباس جلالی
**اداره كل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**