بالاآمدن آب سد سیمره جان 1300 روستایی كوهدشت را تهدید می كند

خرم آباد - ایرنا - 10 روستای منطقه رودبار كوهنانی كوهدشت در نزدیكی مخزن سد سیمره ایلام واقع شده اند كه با توجه به بالا آمدن تراز آب سد و كاهش خروجی آن، آبگرفتگی جان یك هزارو300 نفر از اهالی این روستاها را تهدید می كند.

به گزارش ایرنا، سد سیمره در مسیر رودخانه به همین نام و در شهرستان بدره استان ایلام احداث شده كه قسمتی از این سد در خاك لرستان و شهرستان رومشكان كوهدشت واقع شده است.
این سد از نوع بتنی 2 قوسی است و توانایی تولید انرژی به میزان سالانه ۶۷۳ گیگاوات ساعت را دارد كه ساختگاه نیروگاه نیز روبروی روستای تلخاب و به فاصله ۱٫۵ كیلومتری از سد قرار دارد.
منطقه رودبار حدود 15 كیلومتر با پشت سد سیمره فاصله دارد كه با توجه به اینكه سرشاخه های سیمره از استان كرمانشاه، همدان و شمال غرب استان تامین شده و ذوب برف ها نیز تا مدت ها ادامه دارد، آب پشت سیمره به زودی فروكش نخواهد كرد.
از طرفی با توجه به وضعیت بحرانی كرخه و ورود میلیاردها متر مكعب رواناب به خوزستان، دریچه های سد سیمره به طور مداوم و متناسب با دبی ورودی آن باز نمی شود كه این امر منجر به بالا آمدن تراز آب در پشت این سد شده است.
فاصله سد سیمره تا كرخه حدود 90 كیلومتر است و گفته می شود تنها جایی كه امكان كنترل آبهای بالا دست كرخه وجود دارد، سد سیمره است.
منطقه رودبار درغرب كوهدشت مرزی ترین نقطه لرستان با چم شیر در شیروان ایلام است كه بنا بر اظهارات افراد محلی چنانچه سطح آب سیمره دو تا سه متر دیگر بالا بیاید، 10 روستای این منطقه به زیر آب می رود.
در حالی كه سیل نوروز امسال راه ارتباطی این روستاها را قطع كرده اما با توجه به امدادرسانی های مداوم، ساكنان این منطقه آنچنان در مضیقه نیستند اما خطر بزرگی كه آنان را تهدید می كند، غرقاب شدن و زیر آب رفتن است.
ستاد مدیریت بحران استانداری لرستان نیز هفته جاری نسبت به احتمال زیر آب رفتن روستاهای حاشیه سد سیمره هشدار داده و خواستار تخلیه این روستاها شده است.
بنابراعلام ستاد بحران استانداری لرستان، تعدادی از روستاهای شهرستان كوهدشت كه در كنار سد سیمره واقع هستند به دلیل بالا آمدن آب این سد در معرض سیل قرار دارند كه باتوجه به هشدارهای شركت آب منطقه ای و ستاد مدیریت بحران استان های ایلام و لرستان، لازم است روستاییان كنار این سد برای دوری از این تهدید و احتمال زیرآب رفتن منازل مسكونی خود اقدامات لازم را انجام دهند.

*** نبود راه دسترسی و بد قولی وزات نیرو عامل اصلی عدم تخلیه روستا
فرماندار كوهدشت در این خصوص گفت: 10 روستای 330 خانواری با جمعیت یك هزار و 300 نفر در مسیر مخزن سد سیمره قرار دارند كه 2 روز گذشته در جلسه ستاد بحران شهرستان تخلیه این روستاها مصوب شده است.
محمدرضا آزادبخت افزود: روز گذشته برای چهارمین بار در روزهای اخیر نیز به همراه نماینده ولی فقیه دراستان و رئیس كل دادگستری استان در منطقه حضور یافته ایم و خواستار تخلیه اهالی روستاها شدیم.
وی اظهار داشت: حدود 12 كیلومتر راه دسترسی به این روستاها بر اثر سیل امسال تخریب و تاكنون 3.5 كیلومتر بازگشایی شده است.
وی اضافه كرد: روستاییان منطقه دارای ادوات كشاورزی، تراكتورو دام هستند كه امكان انتقال آنها در شرایط فعلی وجود ندارد اما از مردم خواسته شده توسط قایق به بالادست سد و روستا مراجعه كنند كه این امر را نپذیرفته و منتظر بازگشایی راه هستند تا دام و ادوات خود را نیز انتقال دهند.
وی با بیان اینكه راه دسترسی تا 2 روز آینده بازگشایی می شود، بیان كرد: با توجه به بالا آمدن آب سد، روستاییان حداكثر یك هفته برای تخلیه منازل خود و انتقال به مكان های امن زمان دارند.
فرماندار كوهدشت ادامه داد: اهالی روستاها معتقدند، وزارت نیرو باید منازل آنها را قانونی تملك كرده و مبالغی را به آنها پرداخت كند كه این خواسته زمانبراست و در شرایط كنونی امكانپذیر نیست.
آزادبخت اظهارداشت: ظاهرا وزارت نیرو از رئیس جمهوری درخواست كرده مبلغی برای تملك این روستاها اختصاص داده شود.

*** دریچه های سد سیمره بسته شد
فرماندار كوهدشت همچنین گفت: تراز آب سد تا خردادماه در شرایط فعلی باقی می ماند و از روز گذشته نیز دریچه های آن بسته شده و هم اكنون دبی ورودی به مخزن سد یك هزارو200 متر مكعب در ثانیه است و حدود 550 تا 600 مترمكعب برای نیروگاه استفاده می شود.
آزادبخت با اشاره به اینكه كنترل سدها در حوزه اختیارات وزارت نیرو است، ادامه داد: با توجه به اینكه شهرهای پایین دست سیمره تخلیه شده اند دریچه های این سد برای كنترل سیلاب در مناطق پایین دست بسته شده است.

**ماهی گیری قایق ها از آب گل آلود
10 روستای رودبار كوهدشت هم اكنون در محاصره آب قرار دارند و با توجه به قطع راه ارتباطی، تنها راه عبور و مرور آنان از طریق قایق است كه متاسفانه قایق ها با دریافت مبالغ بالایی تا یك میلیون ریال افراد روستا را جابجا می كنند.
فرماندار كوهدشت در این رابطه نیز گفت: قایق های شخصی با مراجعه به منطقه و جابجایی روستاییان سوء استفاده كرده و مبالغی از انان دریافت می كردند.
آزادبخت بیان كرد كرد: پنج قایق از دستگاههای مختلف به منطقه فرستاده شده و مقرر شد چهار قایق دیگر نیز اضافه شود تا دست كم یك قایق در اختیار هر روستا قرار گیرد.
به گفته وی با توجه به فاصله كم روستاهای رودبار با شیروان ایلام، تردد روستاییان برای تامین مایحتاج و سایر امور به این منطقه صورت می گیرد.

**365 چادر برای اسكان موقت به روستاییان داده شد
نماینده ویژه استاندار لرستان در منطقه رودبار نیز در این خصوص گفت: در بازدید روستاهای منطقه رودبار به این نتیجه رسیدیم كه امكان انتقال اهالی به بخش دیگر و یا شهر كوهدشت وجود ندارد و البته اهالی روستاها نیز تاكید دارند در منطقه حضور داشته باشند.
قدرت الله ولدی اظهار داشت: مكانی در بالادست روستاها برای استقرار اهالی تعیین و 365 دستگاه چادر میان انان توزیع شد.
وی ادامه داد: برای ایجاد راه دسترسی نیز باید در كنارگذر و دامنه كوه این جاده ایجاد شود تا این 10 روستا را با هم متصل كنیم كه در این راستا مقرر شده امكانات مورد نیاز احداث این راه با همكاری راهداری، ستاد مدیریت بحران و هماهنگی فرمانداری كوهدشت تا روز چهارشنبه 21 فروردین ماه به منطقه انتقال داده شود.
به گفته ولدی نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و شورای تامین نیز اعلام كرده اند كه در بحث امنیت منطقه، بویژه حفاظت از اموال مردم روستاهای رودبار تمام تدابیر مورد نیاز در نظر گرفته می‌شود.
اما یك منبع آگاه نیز به ایرنا گفت: سد سیمره نه تنها برای روستاییان بخش لرستان منشا خدمت نشده بلكه مشكلاتی را بوجود آورده كه متاسفانه اكنون 11 روستا به طور كامل زیر آب رفته و راه ارتباطی آنها قطع شده است.
وی ادامه داد: متولیان سد سیمره بخشی از اراضی های روستاییان را خریداری كرده و شكایت اهالی روستا پابرجا است و اعتقاد دارند كه مبلغ كمی دریافت كرده اند و برخی می گویند تاكنون پولی را دریافت نكرده اند.
این مقام آگاه افزود: اكنون روستاییان می خواهند در روستا بمانند و متولیان سد سیمره هم پذیرفته اند تراز سد را پایین آورده تا مردم بتوانند زندگی كنند.
وی بیان كرد: سد سیمره نقش یك سد تنظیمی برای سد كرخه را ایفا می كند و اكنون كه ظرفیت این سد تكمیل شده است، به اجبار تراز سد سیمره را بالا برده و مشكلاتی برای اهالی روستاهای رودبار بوجود آمده است.
این منبع آگاه اضافه كرد: شرایط خوزستان حاد بوده و نرمال نیست و هر آبی كه آزاد می شود باعث بروز مشكلاتی برای پایین دست می شود اما از طرفی در حق اهالی سیمره اجحاف شده چراكه با بالا بردن تراز سد، روستاهای رودبار به زیر آب رفته است.
وی همچنین افزود: راه دسترسی 11 روستا به طول 18 كیلومتر اكنون به زیر آب رفته و امداد به صورت هوایی و یا قایق انجام می شود، اهالی روستا هم تحت فشار بوده و به دلیل اینكه دامدار می باشند نمی توانند به هر مكانی كوچ كنند.
وی بیان كرد: رییس وقت سد سیمره در سالیان گذشته به اهالی روستا اطمینان داد كه تراز سد را افزایش نمی دهد اما اكنون به اجبار به دلیل شرایط خوزستان، تراز را افزایش داده و مردم رودبار به زیر آبرفته اند.
این منبع آگاه ادامه داد: اگر وزارت نیرو با ایجاد سد معشوره موافقت می كرد سیل اخیر و مشكلات ناشی از برای شهرستان پلدختر و شهر معمولان همچنین روستاهای اطراف رخ نمی داد.
3210/7269/6060