۲۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۷
کد خبر: 83272506
۰ نفر
دژپسند: ادعای وابستگی اقتصاد كشور به سپاه از اساس زیر سوال است

تهران - ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: كاركرد سپاه حفاظت از مرزها و انقلاب است و بحث هایی كه گفته می شود اقتصاد كشور وابسته به سپاه است از اساس زیر سوال است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فرهاد دژپسند» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال كه برخی رسانه های خارجی مدعی هستند كه 40 تا 60 درصد اقتصاد كشور وابسته به سپاه است، افزود: سخنانی كه گفته می شود گزاف و بیهوده است.
وی ادامه داد: مگر می شود 40 تا 60 درصد اقتصاد در دست سپاه باشد؟ ارقام هایی كه گفته می شود اگر جمع ببندیم به 300 تا 400 درصد می رسد؛ آنها از طرفی می گویند كه 70 تا 80 درصد اقتصاد در دست دولت است.
وزیر اقتصاد با طرح این سوال كه «پس سهم بخش خصوصی چه می شود؟» اضافه كرد: در حالی كه بخش خدمات، كشاورزی، صنایع كوچك و متوسط و اصناف در دست بخش خصوصی است.
دژپسند با تاكید بر اینكه به این آمارها نباید اعتماد كرد، گفت: كاركرد سپاه حفاظت از مرزها و انقلاب است.
وزیر اقتصاد گفت: مردم 40 سال با سپاه زندگی می كنند و براساس سخنان رییس جمهوری مردم و سپاه رابطه دو طرفه دارند و اقتصاد ما نیز اقتصاد متزلزلی نیست كه با ادعای كاذب متضرر شود.
عضو كابینه دولت دوازدهم به طرح ادغام بانك های نظامی اشاره كرد و اظهارداشت: فرایند ادغام بانك های نظامی با بانك های دولتی در حال انجام است بنابراین نیروی نظامی بانك نیز نخواهد داشت.
وی تصریح كرد: قرارگاه خاتم الانبیاء به صورت پیمانكاری طرح هایی اجرا می كند و در این مسیر براساس مطالبات خود واگذاری هایی صورت می گیرد كه بعد از مدتی واگذار می كند.

** هرگونه تغییر سیاست مقید به این است كه رفاه مردم آسیب نبیند
وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص حذف ارز 4200 تومان برای واردات كالای اساسی نیز گفت: دیدگاه های مختلفی در این زمینه وجود دارد.
وی افزود: مدتی است كه آثار حذف ارز یارانه ای را بررسی می كنیم.
دژپسند تاكید كرد: سیاست كلی رییس جمهوری این است كه هرگونه تغییر سیاست مقید به این است كه رفاه مردم آسیب نبیند.

** برداشت از صندوق توسعه ملی برای كمك به سیل زدگان منوط به اذن رهبری
عضو كابینه دولت دوازدهم درخصوص برداشت از صندوق توسعه برای كمك به سیل زدگان گفت: برداشت از صندوق توسعه ملی برای كمك به سیلزدگان نیازمند كسب اجازه از رهبری است.
وی افزود: ضمن اینكه مجلس شورای اسلامی نیز در حال تدوین طرحی در این خصوص است.

** امسال نیازی به واردات گندم نداریم
دژپسند در رابطه با شرایط تحریمی كشور گفت: ما شرایط راحتی نداریم باید زندگی اجتماعی و فردی خود را به گونه ای سازمان دهیم كه از دشواری ها عبور كنیم.
وی اظهارداشت: خوشبختانه ظرفیت خالی در كشور وجود دارد كه با به بهره برداری از آن می توان نرخ تولید و اشتغال را افزایش داد و باید تلاش كنیم از همه امكانات استفاده كنیم.
وزیر امور اقتصاد گفت: امسال اگر سیل به مناطق آسیب نمی رساند، گندم مازاد بر مصرف تولید داشتیم.
وی اظهارداشت: هم اكنون نیز نیاز به واردات گندم نداریم و محصولات بخش كشاورزی در ترسالی مناسب خواهد بود.
دژپسند گفت: سال گذشته در بخش صنعت نیز تدابیری برای واردات مواد اولیه از گمركات اندیشیده شد تا تولید آسیب نبیند و این موضوع با جدیت دنبال می شود.
وی افزود: در جلسه ای كه با بانك های دولتی داشتم از آنها خواستیم كه در اعطای تسهیلات دریغ نكنند و انواع و اقسام شیوه ها سرمایه گذاری ها را تجهیز و برای تامین سرمایه در گردش كمك كنند.
وزیر امور اقتصاد گفت: گمركات، سازمان مالیاتی، بانك ها و بیمه ها آمادگی دارند برای رونق تولید از تمام امكانات استفاده كنند.
اقتصام*2078*9132**9189