۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
کد خبر 83272372
۰ نفر
لیبی در سراشیبی بحران

تهران- ایرنا- لیبی با حمله دولت موازی به پایتخت، در سراشیبی بحران قرار دارد. سازمان های بین المللی و بازیگران خارجی در بیانیه هایی از راه حل غیرنظامی برای پایان بحران سخن می گویند در حالی كه هر یك به نوبه خود به تنش ها دامن می زنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، لیبی از میانه فروردین و همزمان با دستور ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده تشكیلات نظامی موسوم به «ارتش ملی لیبی» برای حمله به طرابلس پایتخت، بار دیگر متشنج شده است.
تنش ها پس از درگیری شدید میان نیروهای تحت امر حفتر با دولت وفاق ملی در 30 كیلومتری جنوب شهر طرابلس به اوج خود رسیده و «فائز السراج» نخست‌وزیر دولت وفاق ملی برای مقابله با نیروهای مهاجم اعلام بسیج عمومی كرده است.
این درگیری ها در شرایطی آغاز شد كه «غسان سلامه» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی در آغاز فروردین ماه جاری اعلام كرد شهر «غدامس» لیبی میزبان «گفت و گوهای ملی» میان گروه های این كشور در روزهای 14 ،15 و 16 آوریل (25، 26 و 27 فروردین) خواهد بود.
همچنین قرار بود كنفرانس دیگری نیز در ماه ژوئیه (تیر/ مردادماه) آینده و با حضور گروه های درگیر لیبی و با نظارت سازمان ملل متحد در آدیس آبابای اتیوپی برگزار شود.
درگیری های اخیر شرایط را پیچیده كرد و سبب شد برگزاری كنفرانس گفت و گوی ملی این كشور به وقتی دیگر موكول شود. لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیكتاتور سابق این كشور در سال 2011 میلادی به دو دولت موازی تقسیم شده است.
دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج در طرابلس غرب كشور تشكیل شد و مورد حمایت جامعه جهانی است. همزمان یك دولت موازی دیگر در شهر طبرق در شرق لیبی به نخست وزیری «عبدالله الثنی» و «عقیله صالح» رئیس مجلس نمایندگان اعلام موجودیت كرد كه ژنرال خلیفه حفتر مورد حمایت آنان است.

** اوج گیری تنش ها در لیبی
به گزارش روزنامه «الشرق» قطر، لیبی بار دیگر به سوی آشوب و ناامنی پیش می رود. عملیاتی كه ژنرال خلیفه حفتر به سوی طرابلس آغاز كرده است بار دیگر می تواند جنگ داخلی را در لیبی شعله ور سازد.
روزنامه «العربی الجدید» نوشت: جنگ داخلی در جنوب و غرب لیبی انسجام اجتماعی را تهدید خواهد كرد. تنش ها در طرابلس در شرایطی ادامه دارد كه زیر ساخت های نظامی در نتیجه بحران سیاسی از بین رفته است و فروپاشی ارتش و نابودی دستگاه های امنیتی ادامه دارد. با ادامه تنش های مسلحانه در لیبی دولت های موازی در این كشور احساس نیاز به ائتلاف سازی با گروه های مسلح كردند. این موضوع سبب شده است كه در دستگاه های دولتی این گروه های مسلح به عنوان واحدهای رسمی به رسمیت شناخته شوند. شاید بتوان به طور موقت برای رسیدن به اهداف نظامی و جنگ مدتی با این گروه ها هماهنگ شد اما تبدیل گروه های مسلح به واحدهای منظم نظامی خیلی سخت است. این موضوع مهمترین مساله ای است كه سبب می شود جنگ داخلی در این كشور ادامه داشته باشد.
روزنامه «الرای» اردن در گزارشی به قلم «محمد خروب» نوشت در شرایطی كه برای برگزاری نشست ملی فراگیر ملی در چهاردهم ماه جاری میلادی در شهر مرزی غدامس مقدمه سازی می شد ناگهان پروژه تصرف طرابلس به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی آغاز شد. این رویداد همه معادلات را بر هم زده و اوضاع را پیچیده كرده است و بار دیگر بازی های بین المللی هشت سال گذشته آغاز شده است.
همه در انتظار آن هستند كه یك طرف سرنوشت امور را در لیبی به سود خود رقم زند. بیانیه هایی كه از سوی كشورهای فرامنطقه ای و منطقه ای و همچنین شورای امنیت سازمان ملل درباره تحولات لیبی صادر شده خواستار برقراری آرامش و آغاز گفت و گو شده است. در این بیانیه ها اعلام شده كه امكانی برای حل و فصل بحران لیبی از طریق نظامی وجود ندارد. در بیشتر این بیانیه ها بوی نفاق و دورویی به مشام می رسد. این بیانیه ها م گوید كه هیچ از یك از دو طرف نمی توانند اوضاع را به سود خود رقم بزنند. با این حال كنشگران منطقه ای و فرامنطقه ای منتظرند تا بینند كه كفه ترازو به سود كدام یك از دو طرف رقم خواهد خورد تا پس از آن موضع خود را اعلام و تصمیم گیری كند.

** ریشه های بحران
روزنامه «الاتحاد» امارات در گزارشی به قلم «عبدالناصر حسو» نوشت: بحران لیبی یكی از بزرگ ترین بحران هایی است كه منطقه شمال آفریقا در شرایط كنونی با آن روبرو است. لیبی از مزایای طبیعی، راهبردی و ژئواستراتژیك برخوردار است. وجود گرایش مختلف سیاسی، طایفه ای، قبیله ای و دینی در جامعه لیبی و دخالت كنشگران منطقه ای و فرامنطقه ای این كشور را در شرایط پیچیده ای قرار داده است. این مسائل طی سال های گذشته بر شدت تنش ها در لیبی افزوده است. پس از سپری شدن هشت سال از سقوط نظام قذافی هنوز هم در این كشور گروه های مسلحی زندگی می كنند كه رویكرد جنگ و برخورد امنیتی را در سر می پرورانند و شورای ملی انتقالی در این كشور هنوز هم نتوانسته است كنترل امور را در دست گیرد.
به نوشته این رسانه اماراتی، ریشه این مشكلات در اختلاف میان نهادها سیاسی و جریان های مسلح است. با وجود آنكه آنها در سال 2015 میلادی توافق «الصخیرات» را تحت نظارت نماینده ویژه سازمان ملل امضا كردند هنوز هم آنها به دلیل رقابت بر سر قدرت نتوانسته اند به توافق برسند و این توافقنامه را عملی سازند. برقراری آشتی سیاسی و ملی فراگیر و ایجاد ساختار سیاسی یكپارچه در این كشور بسیار سخت است و می توان گفت كه دولت كنونی لیبی با شكست روبرو شده است. شكاف های سیاسی در این كشور سبب اوج گیری درگیری ها نظامی شده است. دیگر گروه های سیاسی قادر به اعمال قدرت خود نیستند و تنش های سیاسی و نظامی در شرق و غرب لیبی حكم فرما شده است و صحنه سیاسی لیبی را به مرحله تازه ای وارد كرده است. هر یك از دو دولت موازی ادعا می كند كه از مشروعیت برخوردار است. هر یك از این دولت ها از پارلمان، ارتش، وزیرانی و حمایت قدرت ها منطقه ای وفرامنطقه ای هم برخوردار است.
نشریه «المنار» فلسطین در گزارشی به قلم «هشام الهبیشان» آورد: آنچه اكنون در طرابلس رخ می دهد به دلیل حمله نظامی كشورهای عضو ناتو و كشورهای عربی به لیبی در زمان هشت سال پیش است. اكنون لیبی در آشوب غرق شده است و غربی ها و صهیونیست ها برای رسیدن به مطامع خود طرح های تجزیه لیبی را دنبال می كنند.
در گزارش روزنامه «الاهرام» مصر به قلم «مرسی عطاالله» می خوانیم: آنچه در لیبی اتفاق می افتد ادامه رویدادهایی است كه طی هشت سال گذشته در این كشور رخ داده است. پس از سقوط نظام قذافی در سال 2011 میلادی طرف های درگیر نتوانسته اند به قدرت برسند و به وفاق سیاسی دست یابند كه امنیت، ثبات و وحدت و سلامت سرزمینی این كشور را تضمین كند. اكنون اصلی ترین تصمیم ها در این شرایط تنها در چگونگی اقدام برای دور كردن لیبی از خطرات جنگ داخلی ویرانگر نیست، بلكه سرعت پاسخگویی به این سوال ضروری و مهم است كه چگونه می تواند با یكپارچه سازی لیبی در مسیر ایجاد انسجام ملی گام برداشت و خطری كه موجودیت لیبی را تهدید می كند، دور كرد؟
پژوهش**9278**9279