۲۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۳
کد خبر: 83272370
۰ نفر
سیل‌زدگان كرناچی همچنان سرگردان

كرمانشاه- ایرنا- سیل‌زدگان شهرك كَرناچی كرمانشاه از زمانی كه خانه‌هایشان زیرآب رفت، آواره شده‌اند؛ ساختمان‌های آنان سست و مملو از گِل و لای و فاضلاب شده و امنیت ندارد، بدتر از همه اینكه نمی‌دانند آینده‌شان چه می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پس از بارش‌های سنگین نوروز 98، این شهرك حدود 25 هزار نفری با بحران جدیدی روبرو شد؛ این بار طغیان رودخانه قره‌سو بخشی از شهرك را زیر آب برد و 150 خانواده را بی‌خانمان كرد.
مسئولان پیش از وقوع سیل چندین بار از اهالی خواستند خانه‌هایشان را تخلیه كنند اما اغلب توجهی نكردند.
ناصر از سیل‌زده‌های كرناچی گفت: تصورم این بود كه ممكن است مانند گذشته آب تا مقابل در حیاط بالا بیاید اما هرگز فكر نمی‌كردم سیل اینگونه خانه‌ام را غرق كند.
اواخر شب 11 فروردین بود كه قره‌سو خاكریز كناری خود را شكافت و به یكباره خانه‌های اهالی بخت‌برگشته كرناچی را زیرآب برد؛ سیل آنقدر سریع وارد خانه‌ها شد كه ساكنان محله تنها موفق شدند خود را نجات دهند.
حدود 250 خانه كرناچی بدون مجوز قانونی و چند متر پایین‌تر از سایر ساختمان‌های شهرك در بستر رود قره‌سو ساخته شده‌اند؛ كم‌آبی و سربه‌زیری چندین ساله قره‌سو این گمان را ایجاد كرده بود كه حاشیه رود می‌تواند جای امنی‌ برای زندگی باشد.
این بود كه شهرداری و آب ‌منطقه‌ای كرمانشاه چشم خود را بر این ساخت و سازهای غیرقانونی بستند و بی‌خیال امنیت شهر و شهروندان شدند.

**می‌گویند به خانه‌هایتان برگردید
از بامداد 12 فروردین ساكنان حاشیه قره‌سو خانه‌به‌دوش شده‌اند؛ هلال احمر كرمانشاه از همان روز اول مدرسه‌ نزدیك رودخانه را برای اسكان در اختیار سیل‌زده‌ها گذاشت سپس سالن ورزشی چهارراه رودكی را برای آنها مهیا كرد.
بیشتر سیل‌زده‌ها به منزل اقوام رفته‌اند اما حدود 60 خانواده همچنان زیر چادر و در این سالن ورزشی سكونت دارند.
حسینی، یكی از سیل‌زده‌های كرناچی به خبرنگار ایرنا گفت: به ما گفته‌اند باید ورزشگاه را خالی كنید و به خانه‌های خود برگردید.
وی افزود: اگر مسئولان توانستند تنها یك ساعت در این خانه‌ها دوام بیاورند ما هم قول می‌دهیم كه بدون اعتراض به خانه‌هایمان برگردیم.
او گفت: عاجزانه درخواست داریم مسئولان فكری به حال و روز ما بكنند.

**اینجا دیگر جای زندگی نیست
كاهش سطح آب قره‌سو روز 14 فروردین آغاز شد اما رودخانه هنوز به بستر قدیمی خود برنگشته به طوری كه برخی خانه‌های كرناچی همچنان زیر آب هستند یا اطراف آنها را آب گرفته است.
داخل خانه‌ها اما مملو از گِل و لای و فاضلاب است؛ فاضلابی كه تا پیش از این در قره‌سو ریخته می‌شد اما سیل آن را پس زده است.
محمد، از سیل‌زدگان كرناچی به ایرنا گفت: تمام وسایل‌مان خراب شده و از شدت بوی فاضلاب امكان ورود و ماندن در خانه‌ها نیست.
یكی دیگر از اهالی كرناچی گفت: خانه‌‎ها سست شده و غیرقابل اسكان است و ما درخواست داریم تا روشن شدن تكلیف آنها، دولت كانكس‌هایی را در اختیار ما بگذارد تا آنجا زندگی كنیم.
آب، برق و گاز خانه‌های سیل‌زده نیز همچنان قطع است و مشخص نیست كه چه زمانی وصل می‌شود.

**دولت كمك كند ما هم مشاركت می‌كنیم
به نظر می‌رسد تعمیر یا بازسازی خانه‌های سیل‌زده بیهوده است زیرا احتمال دارد با یك باران شدید دیگر و طغیان رودخانه، بازهم زیر آب بروند.
نظر اهالی سیل‌زده كرناچی نیز همین است؛ آنها گفتند اگر دولت به سیل‌زده‌ها زمین رایگان و وام كم‌بهره دهد، خودشان هم در ساختن خانه‌های جدید و دور از بستر رودخانه مشاركت می‌كنند.
در همین حال، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری كرمانشاه گفت: صاحبان واحدهای مسكونی سیل‌زده كرناچی باید ساختمان‌های جدید خود را در محل دیگری بسازند زیرا مكان فعلی بستر رودخانه محسوب می‌شود و ساخت و ساز در آن غیرقانونی است.
مهرداد سالاری به ایرنا گفت: استاندار كرمانشاه باجدیت به دنبال تامین اعتبار لازم از طریق مصوبات دولت برای پرداخت خسارت به این سیل‌زدگان است.
به گفته محبی، عضو هیات امنای تنها مسجد شهرك كرناچی، «زمین كافی برای جابجایی سیل‌زده‌ها در داخل شهرك و دور از بستر رودخانه وجود دارد اما دولت باید برای خرید آن اقدام كند.»

**سوالات بی‌پاسخ سیل‌زده‌ها
اكنون اهالی سیل‌زده كرناچی سردرگم هستند و نمی‌دانند كه دولت چقدر و چه زمانی به آنها كمك می‌كند؟ این كمك به اندازه خرید یا ساختن یك خانه جدید در جایی دور از بستر قره‌سو هست یا خیر؟ تكلیف وسایل زندگی و خانه‌های فعلی‌شان چه می‌شود؟ تا كی در چادر بمانند؟ و....
برخی سیل‌زده‌ها هم از شیوه برآورد خسارت سیل توسط كارشناسان بنیاد مسكن راضی نیستند زیرا به اعتقاد آنان، كارشناسان حداقل‌ها را در نظر می‌گیرند.

**درد كرناچی یكی دوتا نیست
كرناچی شهركی تازه تاسیس در خروجی شهر كرمانشاه به سمت استان كردستان است كه توسعه ساخت و سازها، روستاهای این منطقه را به هم دوخته و به شهر متصل كرده است.
از زمانی كه ساكنان كرناچی عطای دهستان را به لقای شهرك بخشیدند، زمان زیادی نمی‌گذرد اما پیوستن به مركز استان انتظارات و دغدغه‌های آنان را برآورده نكرده و حتی برخی اهالی شهرك هنوز در حسرت خدمات دهیاری سابق هستند.
آنچنان كه عضو هیات امنای مسجد كرناچی گفت، هنوز چند كوچه شهرك آب شرب ندارند و شبكه فاضلاب آن ناقض است طوری كه فاضلاب بخشی از ساختمان‌ها در كوچه تخلیه می‌شود.
حدود 53 درصد از جمعیت 2 میلیون نفری استان در شهرستان كرمانشاه ساكن هستند.
یك سوم ساكنان مركز استان هم در مناطق حاشیه شهر همچون كرناچی زندگی می‌كنند.
7444/8066
گزارش از عبدالله الماسی