۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
کد خبر 83272295
۰ نفر
قم در سالروز میلاد علمدار كربلا غرق نور است

قم- ایرنا- شهر مقدس قم در سالروز ولادت باسعادت علمدار كربلا، قمر بنی هاشم، حضرت ابوالفضل عباس(ع)، غرق در جشن و نور و سرور است.

به گزارش ایرنا، شهر مقدس قم در سالروز میلاد حضرت عباس(ع) حال و هوای ویژه‌ای گرفته و مراسم جشن و سرور به مناسبت میلاد علمدار كربلا در حرم مطهر كریمه اهل بیت(ع)، مسجد مقدس جمكران، مساجد و تكایا و دیگر اماكن متبرك با حضور عاشقان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در حال برگزاری است.
حرم حضرت معصومه(س) میزبان دلدادگان و عاشقان مكتب اهل بیت(ع) است كه از اقصی نقاط جهان اسلام برای شركت در جشن ها و آیین های اعیاد شعبانیه در این شهر حضور پیدا كرده و این ولادت با بركت را گرامی می دارند.
خیابان‌های منتهی به حرم مطهر حضرت معصومه(س) چراغانی شده و شیفتگان مكتب نبوی(ص) با برپایی ایستگاه هایی صلواتی از مجاوران و زائران این شهر مقدس پذیرایی كرده و این روز را به یكدیگر تبریك می گویند.
خیل شیفتگان خاندان عصمت و طهارت(ع) با حضور در این جشن ها، ارادت خالصانه خود را به علمدار كربلا نشان دادند و سخنرانان، گوشه‌هایی از زندگانی گهربار و رشادت‌ها و فداكاری‌های حضرت عباس را بیان كردند.
مسجد مقدس جمكران نیز در شب میلاد حضرت ابوالفضل میزبان هزاران تن از نمازگزاران و زائران شهر قم و دیگر نقاط مختلف كشور بود كه پس از اقامه نماز مغرب و عشا، ولادت حضرت عباس را به ساحت مقدس امام زمان (عج) تبریك گفتند.
در بیوت آیات عظام تقلید و دفتر رهبر معظم انقلاب در قم نیز به همین مناسبت مجالس جشن با حضور مراجع تقلید ترتیب یافته و مداحان اهل بیت(ع) با خواندن اشعاری در وصف امام حسین(ع)، حضرت عباس(ع) و امام سجاد(ع)، شور و هیجان خاصی را در میان شركت كنندگان به وجود آورده‌اند.
حضرت عباس در روز چهارم شعبان سال 26 هجری قمری در مدینه و خانه حضرت علی(ع) پیشوای اول شیعیان و ام البنین چشم به جهان گشود و به كنیه های ابوالفضل، لقب قمر بنی هاشم ، باب الحوائج ، طیار، اطلس و سقا معروف شد.
ایشان در روزهای كودكی از مكتب اهل بیت(ع)، پدر گرانقدرش و برادرانش امام حسن و امام حسین(ع) درس معرفت، ایمان، دانایی و كمال، گفتار و رفتار الهی، دانش و بینش را آموخت و از مقام والای علمی برخوردار شد.
استعداد ذاتی و تربیت خانوادگی او سبب شد كه در كمالات اخلاقی و معنوی، پا به پای رشد جسمانی و نیرومندی عضلانی، پیش برود و جوانی كامل، ممتاز و شایسته گردد. وی نه تنها در فصاحت و زیبا سخن گفتن چهره ای شناخته شده بود بلكه در خرد و فضایل انسانی از برترین جوانان دوران خود بود و در برخی از جنگ ها شركت داشته و با آن كه زیاد اجازه جهاد به او داده نمی شد، ولی در همان نوجوانی حریف قهرمانان نامی عرب بوده است.
حضرت عباس درهمه دوران زندگی اش، همراه پدر و برادرانش امام حسن و امام حسین(ع) بود. او جوانی خود را صرف خدمت به امام حسین(ع) كرد و در واقعه كربلا لحظه ای از این امام بزرگوار جدا نشد و به رشادت پرداخت.
ایشان هم ركاب با سیدالشهدا(ع) به میدان رفت و با سپاه یزید جنگید. عباس، مظهر ایثار و وفاداری و گذشت بود. وقتی علمدار كربلا از امام حسین اذن میدان طلبید حضرت از او خواست كه برای كودكان تشنه و خیمه‏ های بی ‏آب، آب تهیه كند. وی نیز به فرات رفت و وقتی وارد فرات شد، با آنكه تشنه بود، اما بخاطر تشنگی برادرش حسین(ع) و خاندانش آب نخورد و مشك آب را پر كرد.
در بازگشت به خیمه‏ ها با سپاه دشمن كه فرات را در محاصره داشتند درگیر شد و دست هایش قطع گردید و به شهادت رسید، هنگامی كه حضرت عباس(ع) از اسب بر روی زمین افتاد، امام حسین(ع) فرمودند: «‌اكنون پشتم شكست و چاره ام كم شد». این جمله بیانگر اهمیت حضرت عباس(ع) ونقش او در پشتیبانی از امام حسین(ع) است.
پیكر پاك حضرت عباس(ع) در كربلا به خاك سپرده شد و اینك آرامگاه ایشان در نزدیكی بارگاه امام حسین(ع) زیارتگاه دوستداران آن حضرت است و فاصله میان این دو بارگاه، بین الحرمین نامیده می شود.
سالروز ولادت حضرت ابوالفضل عباس(ع) به منظور پاسداشت و بزرگداشت مقام جانبازان هشت سال دفاع مقدس، به عنوان روز جانباز نامگذاری شده است.
1175 /