۲۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۰
کد خبر: 83272281
۰ نفر
قم در سالروز ميلاد علمدار كربلا غرق در نور است

قم - ايرنا - شهر مقدس قم در سالروز ولادت با سعادت علمدار كربلا، قمر بني هاشم، حضرت ابوالفضل عباس(ع)، غرق در جشن و نور و سرور است.

به گزارش ايرنا، شهر مقدس قم در سالروز ميلاد حضرت عباس(ع) حال و هواي ويژه‌اي به خود گرفته و مراسم جشن و سرور به مناسبت ميلاد علمدار كربلا در حرم مطهر كريمه اهل بيت(ع)، مسجد مقدس جمكران، مساجد و تكايا و ديگر اماكن متبرك با حضور عاشقان و ارادتمندان اهل بيت عصمت و طهارت(ع) در حال برگزاري است.
حرم حضرت معصومه(س) ميزبان دلدادگان و عاشقان مكتب اهل بيت(ع) است كه از اقصي نقاط جهان اسلام براي شركت در جشن ها و آيين هاي اعياد شعبانيه در اين شهر حضور پيدا كرده و اين ولادت با بركت را گرامي مي دارند.
خيابان‌هاي منتهي به حرم مطهر حضرت معصومه(س) چراغاني شده و شيفتگان مكتب نبوي(ص) با برپايي ايستگاه هايي صلواتي از مجاوران و زائران اين شهر مقدس پذيرايي كرده و اين روز را به يكديگر تبريك مي گويند.
خيل شيفتگان خاندان عصمت و طهارت(ع) با حضور در اين جشن ها، ارادت خالصانه خود را به علمدار كربلا نشان دادند و سخنرانان، گوشه‌هايي از زندگاني گهربار و رشادت‌ها و فداكاري‌هاي حضرت عباس را بيان كردند.
مسجد مقدس جمكران نيز در شب ميلاد حضرت ابوالفضل(ع) ميزبان هزاران تن از نمازگزاران و زائران شهر قم و ديگر نقاط مختلف كشور بود كه پس از اقامه نماز مغرب و عشا، ولادت حضرت عباس را به ساحت مقدس امام زمان (عج) تبريك گفتند.
در بيوت آيات عظام تقليد و دفتر رهبر معظم انقلاب در قم نيز به همين مناسبت مجالس جشن با حضور مراجع تقليد ترتيب يافته و مداحان اهل بيت(ع) با خواندن اشعاري در وصف امام حسين(ع)، حضرت عباس(ع) و امام سجاد(ع)، شور و هيجان خاصي را در ميان شركت كنندگان به وجود آورده‌اند.
حضرت عباس(ع) در روز چهارم شعبان سال 26 هجري قمري در مدينه و خانه حضرت علي(ع) پيشواي اول شيعيان و ام البنين چشم به جهان گشود و به كنيه هاي ابوالفضل، لقب قمر بني هاشم ، باب الحوائج ، طيار، اطلس و سقا معروف شد.
ايشان در روزهاي كودكي از مكتب اهل بيت(ع)، پدر گرانقدرش و برادرانش امام حسن و امام حسين(ع) درس معرفت، ايمان، دانايي و كمال، گفتار و رفتار الهي، دانش و بينش را آموخت و از مقام والاي علمي برخوردار شد.
استعداد ذاتي و تربيت خانوادگي او سبب شد كه در كمالات اخلاقي و معنوي، پا به پاي رشد جسماني و نيرومندي عضلاني، پيش برود و جواني كامل، ممتاز و شايسته گردد. وي نه تنها در فصاحت و زيبا سخن گفتن چهره اي شناخته شده بود بلكه در خرد و فضايل انساني از برترين جوانان دوران خود بود و در برخي از جنگ ها شركت داشته و با آن كه زياد اجازه جهاد به او داده نمي شد، ولي درهمان نوجواني حريف قهرمانان نامي عرب بوده است.
حضرت عباس(ع) درهمه دوران زندگي اش، همراه پدر و برادرانش امام حسن و امام حسين(ع) بود. او جواني خود را صرف خدمت به امام حسين(ع) كرد و در واقعه كربلا لحظه اي از اين امام بزرگوار جدا نشد و به رشادت پرداخت.
ايشان هم ركاب با سيدالشهدا(ع) به ميدان رفت و با سپاه يزيد جنگيد. عباس، مظهر ايثار و وفاداري و گذشت بود. وقتي علمدار كربلا از امام حسين(ع) اذن ميدان طلبيد حضرت از او خواست كه براي كودكان تشنه و خيمه‏ هاي بي ‏آب، آب تهيه كند. وي نيز به فرات رفت و وقتي وارد فرات شد، با آنكه تشنه بود، اما بخاطر تشنگي برادرش حسين(ع) و خاندانش آب نخورد و مشك آب را پر كرد.
در بازگشت به خيمه‏ ها با سپاه دشمن كه فرات را در محاصره داشتند درگير شد و دستهايش قطع گرديد و به شهادت رسيد، هنگامي كه حضرت عباس(ع) از اسب بر روي زمين افتاد، امام حسين(ع) فرمودند: «‌اكنون پشتم شكست و چاره ام كم شد». اين جمله بيانگر اهميت حضرت عباس(ع) ونقش او در پشتيباني از امام حسين(ع) است.
پيكر پاك حضرت عباس(ع) در كربلا به خاك سپرده شد و اينك آرامگاه ايشان در نزديكي بارگاه امام حسين(ع) زيارتگاه دوستداران آن حضرت است و فاصله ميان اين دو بارگاه، بين الحرمين ناميده مي شود.
سالروز ولادت حضرت ابوالفضل عباس(ع) به منظور پاسداشت و بزرگداشت مقام جانبازان هشت سال دفاع مقدس، به عنوان روز جانباز نامگذاري شده است.
1175 /