۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
کد خبر 83272279
۰ نفر
شهید صیادشیرازی؛ شیر بیشه های ایران

تهران- ایرنا- بیست و یكم فروردین، بیستمین سالروز شهادت امیر شجاع سپاه اسلام سپهبد «علی صیاد شیرازی» است؛ دلاورمردی كه سال ها برای حفظ یكپارچگی كشور با تمام توان جنگید و از سوی رهبر معظم انقلاب «شیر همه بیشه ها» نام گرفت.

علی صیاد شیرازی در چهارم خرداد 1323 هجری خورشیدی در شهرستان درگز استان خراسان رضوی و در خانواده ای متدین دیده به جهان گشود. پدرش نظامی بود و به همین دلیل، تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در شهرهای مختلف گذراند.
وی پس از دریافت دیپلم ریاضی در تهران، در 1343 هجری خورشیدی در آزمون ورودی دانشكده افسری پذیرفته شد و به تحصیل علوم نظامی پرداخت و سه سال بعد با درجه ستوان دومی در رسته توپخانه فارغ تحصیل شد.
صیاد شیرازی دوره رنجر و چتربازی را با رتبه عالی به پایان رسانید و در اصفهان دوره تخصصی توپخانه دید و از 1348 هجری خورشیدی به لشكر زرهی تبریز پیوست و خدمت رسمی خود را در نیروی زمینی آغاز كرد.
وی پس از برچیده شدن لشكر تبریز در اسفند 1349، به لشكر 81 زرهی كرمانشاه منتقل شد و در گردان 317 توپخانه به عنوان فرمانده آتشبار خدمت كرد.
این مجاهد راه حق با پذیرفته شدن در آزمون اعزام به خارج دانش آموختگان دانشكده افسری در 1352 هجری خورشیدی به آمریكا اعزام شد تا دوره ی هواسنجی بالستیك را بگذراند. او این دوره آموزشی را در شهر فورت سیل در ایالت اوكلاهما، با موفقیت به پایان رساند و به ایران بازگشت و به مركز توپخانه اصفهان منتقل شد.
وی قبل از از پیروزی انقلاب اسلامی در سازماندهی و فعالیت نیروهای انقلابی در ارتش تلاش گسترده ای كرد كه با این اقدام حساسیت اداره ی ضد اطلاعات رژیم را برانگیخت و از آن پس وی مورد مراقبت شدید قرار گرفت و به دلیل انجام تبلیغات ضد رژیم و مخالفت علنی و غیر علنی با حكومت، از در اختیار قرار دادن جنگ افزار به وی جلوگیری شد.
صیاد شیرازی پس از پیام امام خمینی(ره) مبنی بر شناسایی نیروهای مخلص ارتش طاغوت، همكاری خود را اعلام كرد و به خاطر توان بالای سازماندهی‏اش مورد توجه حضرت امام و یاران انقلاب اسلامی قرار گرفت. وی از 19 بهمن 1357 تا شامگاه پیروزی انقلاب اسلامی به اتهام تشویق جوانان و سربازان برای پیوستن به موج خروشان ملت و انقلابی ها در بازداشت بود.
وی در روزهای پرالتهاب و حساس نخست انقلاب، با همكاری دیگر نیروهای مخلص و انقلابی از پادگان های اصفهان حفاظت می كرد و در سازماندهی نیروهای انقلابی ارتش نقش بسزایی داشت. با آغاز فعالیت های دهشت افكنی (تروریستی) ضد انقلاب در كردستان در 1358 هجری خورشیدی، وی به این منطقه اعزام و موفق شد تا به همراه دیگر همرزمانش در ارتش و سپاه، سنندج را آزاد كند. موفقیت های صیاد شیرازی در این عملیات سبب شد او با درجه سرهنگی به فرماندهی عملیات غرب برگزیده شود.
این سرباز راه حق با آغاز جنگ تحمیلی، برای پایان دادن به ناهماهنگی میان ارتش و سپاه، قرارگاه مشترك عملیاتی را با عنوان حمزه سید الشهدا راه اندازی كرد و امام خمینی در مهر 1360 هجری خورشیدی او را به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی برگزید و فرماندهی نیروهای ارتش اسلام در عملیات‏های پیروزمندانه ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس را بر عهده داشت.
امیر شجاع سپاه اسلام در عملیات رمضان، مسلم بن عقیل، مطلع الفجر، محرم، والفجر ،2،1 ،3، 4، 8، 9، عملیات خیبر، بدر و قادر شركت و به همراه رزمندگان دلاور ایران پیروزی های به یادماندنی را در تاریخ كشور ثبت كرد.
وی در مرداد 1365 هجری خورشیدی از فرماندهی نیروی زمینی ارتش استعفا كرد و با پیشنهاد آیت الله خامنه ای رییس جمهوری وقت و تایید امام خمینی به عنوان نماینده ی امام در شورای عالی دفاع منصوب شد و اردیبهشت 1366 به درجه سرتیپی رسید.
سرتیپ صیاد شیرازی با طرح ریزی عملیات مرصاد توانست، به همراه دیگر رزمندگان دلاور ایرانی هجوم گروهك منافقان به مرزهای غربی كشور را در 1367 هجری خورشیدی متوقف كند.
بنا به درخواست رییس ستاد كل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم‏ رهبری، وی در مهر 1368 به سمت معاونت‏ بازرسی این ستاد منصوب شد و در شهریور 1372 هجری خورشیدی به سمت جانشین رییس ستاد كل نیروهای مسلح و در 16 فروردین، 1378 همزمان با عید غدیر خم به وسیله ی فرمانده كل قوا به درجه سرلشكری نایل آمد كه این درجه پس از شهادت وی به سپهبدی ارتقا یافت.
سرانجام امیر شجاع سپاه اسلام، پس از عمری مجاهدت در راه حق و دفاع از این مرز بوم در 21 فروردین 1378 هجری خورشیدی به وسیله عامل گروهك منافقین كه در پوشش رفتگر به او نزدیك شده بود، ترور شد و به آرزوی دیرینه خویش كه همانا شهادت در راه معبود و وصال معشوق بود رسید.

** پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام تسلیت شهادت سپهبد صیاد شیرازی تصریح كردند: «امیر سرافراز ارتش اسلام و سرباز صادق و فداكار دین و قرآن، نظامی مؤمن و پارسا و پرهیزكار، سپهبد علی صیاد شیرازی به دست منافقین مجرم و خونخوار و روسیاه به شهادت رسید. این نه نخستین و نه آخرین باری است كه دلی نورانی و سرشار از عشق و ایمان و وفاداری به آرمان های بلند الهی هدف تیر خشم و عناد و عصبیت از سوی زمره جنایتكار و فاسدی كه ادامة حیات خود را به دشمنان اسلام دانسته است قرار می گیرد و دست خائن و خودفروخته ای نهال ثمره بخش این انسان والایی را قطع می كند. او مانند دیگر مردان حق از روزی كه قدم در راه انقلاب نهادند همواره سر و جان خود را برای نثار در راه خدا به روی دست داشتند. سرزمین های داغ خوزستان و گردنه های برفراشته كردستان سال ها شاهد آمادگی و فداكاری این انسان پاك نهاد و مصمم و شجاع بوده و جبهه های دفاع مقدس صدها خاطره از رشادت و خودگذشتگی او حفظ كرده است. خطر مرگ كوچك تر از آن است كه بندگان صالح خدا را از راه او بازگرداند و عشق به منال دنیوی حقیرتر از آن است كه در دل نورانی شایستگان جایی بیابد. كوردلان منافق بدانند كه با این جنایت ها روز به روز نفرت ملت از آنان بیش تر خواهد شد و خون مردان پاكدامن و پارسا همچون صیاد شیرازی و شهید لاجوردی بدنامی و سیاه رویی آنان را در تاریخ و در دل این ملت همیشگی خواهد كرد و سردمداران استكبار كه با وجود لاف زنی های ضدتروریستی خود به امید آن نشسته اند كه تروریست های مزدورشان در ایران اسلامی با شهید كردن مردان استوار و مقاوم انقلاب، راه تسلط بر ایران اسلامی را هموار كنند، بدانند كه خون شهیدان راه حق، ملت مؤمن ما را راسخ تر و آشتی ناپذیرتر و مقاوم تر می سازد، رحمت و فضل بیكران الهی بر روح شهید عزیزمان علی صیاد شیرازی و لعنت و نفرین خدا و فرشتگان و بندگان صالحش بر ایادی منفور و مطرود استكبار.
اینجانب شهادت این بنده برگزیدة خدا را به ملت ایران بخصوص به یاران دفاع مقدس و ایثارگران جبهه های نور و حقیقت و خانواده های گرامی و فداكار و بازماندگان محترمش تبریك و تسلیت می گویم و صمیمی ترین درود خدا را به روح پاك او و خون به ناحق ریختة او نثار می كنم.»

** خدایا، عاشق شهادتم
صیاد شیرازی در وصیتنامه خود اینگونه با خدای خود راز و نیاز می كند: خداوندا، این تو هستی كه قلبم را مالامال از عشق به راهت، اسلامت، نظامت و ولایت قرار دادی؛ خدایا، تو خود می دانی كه همواره آماده بوده ام آن چه را كه تو خود به من دادی در راه عشقی كه به راهت دارم نثار كنم. اگر جز این نبودم آن هم خواست تو بود.
پروردگارا رفتن در دست توست، من نمی دانم چه موقع خواهم رفت ولی می دانم كه از تو باید بخواهم مرا در ركاب امام زمانم قرار دهی و آن قدر با دشمنان قسم خورده دینت بجنگم تا به فیض شهادت برسم.

** یك نظامی مومن
امیر سرتیپ دوم خلبان فرهاد حمیدی نیا از پیشكسوتان هوانیروز در دوران دفاع مقدس و از همرزمان شهید صیاد شیرازی در گفت وگو با ایرنادرمورد شخصیت آن شهید اظهارداشت: شهید صیاد شیرازی یك نظامی مومن و بسیار معتقد به ولایت فقیه بود.
وی گفت: شهید صیاد شیرازی اجرای نماز جماعت در جبهه ها را با حضور روحانی یا عدم حضور آن بر پا می كردند و اگر روحانی نبود خودشان به عنوان امام جماعت می ایستادند و ما هم به ایشان اقتدا می كردیم.
این یادگار دوران دفاع مقدس ادامه داد: زمانی كه شهید صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش شدند تمامی فرماندهان ارتش از ایشان قدیمی تر و مسن تر بودند؛ مثلا در عملیات بیت المقدس امیر حسین حسنی سعدی، فرمانده قرارگاه نصر بود و خیلی از ایشان ارشدتر بودند. در واقع ایشان (شهید صیاد شیرازی) با فرماندهانی خدمت كرد كه شاید سال ها فاصله با او داشتند و ایشان نیروی زمینی را بسیار عالی و خوب فرماندهی كرد.
امیر حمیدی نیا توضیح داد: شهید صیاد شیرازی راه دوستی با مردم و بسیج را با بوسه زدن به روی آنان آغاز كرد و این محبت بسیار زیاد را بین خودش و مردم به وجود آورده بود؛ در آموزش بسیجیان، سپاهیان، در میادین نبرد بسیار كوشا بود و زحمات زیادی در این راه كشید.

** شیر همه‌ بیشه‌ها
رهبر معظم انقلاب 25 فروردین ماه سال 78 در جمع فرماندهان ارتش در خصوص شهید صیاد شیرازی فرمودند: «كشتن كسی مثل «صیّاد شیرازی» خیلی هنر و توانایی و پیچیدگی تشكیلاتی نمی خواهد. آدمی از خانه‌اش بیرون میآید، سوار اتومبیلش می شود و بدون محافظ راه میافتد و میرود. در این میان اگر دو نفر آدم، نامردانه و مخفیانه و با فریبگری تصمیم بگیرند او را به قتل برسانند، كار ساده‌ای است، والّا اگر میخواستند مردانه جلو بیایند، صیّاد شیرازی یك نفری جواب امثال آنها را میداد.
كسی مثل امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام را هم یك نفر آدم با یك همدست میتواند بكشد؛ چون او شیر همه‌ی بیشه‌های مردانگی و شجاعت بود. بنابراین كشتن كسی مثل صیّاد شیرازی، نه دلیل قوّت سازمانی و نه دلیل طرفدار داشتن كسی است. این كار جز خباثت و شقاوت و دوری روزافزون آنها از مردم و ارزش‌ها، چیز دیگری را نشان نمیدهد.
وقتی مردم به این حادثه، این طور جواب میدهند، خیلی چیزهای بزرگ به دست ملت میآید. خون شهید حقیقتاً چیز مبارك و عجیبی است. شما ببینید در تشییع شهید صیّاد شیرازی چه اجتماعی تشكیل شد! همه متأثّر بودند و گریه میكردند. هیچ كس به خاطر رودربایستی و برای نشان دادن خود نیامده بود؛ همه با یك انگیزه‌ی قلبی آمده بودند».

**نبوغ نظامی صیاد از زبان رهبری
ایشان همچنین سوم خرداد ماه سال 84 در دیدار با خانواده شهدا در خصوص شهید صیاد شیرازی گفتند: «شاید امروز هم بعضی خیال كنند - كه عملیاتی مثل عملیات بیت‌المقدّس، فقط یك هجوم انبوه انسانی بود! اینها سخت در اشتباهند. هیچ امواج انسانی، بدون فرماندهیِ قادرِ قاطعِ هوشیار، نمیتواند هیچ عملی را انجام دهد. در جنگ نظامی، سازماندهی و عملیات و فرماندهی و تاكتیك و دقّت‌نظر و موقع‌شناسی و دهها عامل در كنار هم، دانش نظامی را به وجود میآورد و استعداد و نبوغ نظامی را نشان میدهد. این اتّفاق، در عملیات فتح خرّمشهر - یعنی همان عملیات بیت‌المقدّس - روی داد، كه همین شهید عزیزِ اخیرِ ما - شهید صیّاد شیرازی - یكی از كارگردانان اصلی این عملیات بود و خودِ او مثل ظهر چنین روزی، از آن‌جا با تلفن با بنده تماس گرفت و مژده پیروزی را داد و گفت سربازان عراقی صف طولانی كشیده‌اند تا بیایند اسیر شوند! ببینید این عملیات چقدر هوشمندانه و قوی و همه‌جانبه بود كه نیروهای دشمن احساس اضطرار میكردند كه برای حفظ جان خودشان بیایند خود را تسلیم اسارت كنند! كه در آن روز هزاران نفر از نیروهای دشمن متجاوز - كه آن همه با غرور و تكبّر، فریاد سر داده بودند - آمدند دودستی خودشان را تسلیم رزمندگان اسلام كردند!»
سیام*9612**1336