۲۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۰
کد خبر: 83272166
۰ نفر
مروری بر سیل های مهیبی كه جهان را درنوردید

تهران- ایرنا- سیل به عنوان یكی از فاجعه ‌بارترین بلایای طبیعی به شمار می رود و به گواه تاریخ، سیلاب های مخرب تاكنون، میلیون‌ها انسان را به كام مرگ كشیده و با تخریب اكوسیستم‌ و زیست‌ بوم ها، خسارت های اقتصادی بسیاری را به ساكنان آن نواحی تحمیل كرده اند.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ سیل به عنوان یكی از بلایای طبیعی سالیانه در سراسر جهان، هزاران قربانی می گیرد. مسیل ها برای جلوگیری از وجود سیل ساخته می شوند اما انسان با دخالت های خود در طبیعت و ساخت و سازهای غیرمجاز در مسیر عبور رودخانه ها و سیلاب ها به وقوع این گونه حوادث دامن می زند.

گروه اطلاع رسانی ایرنا به منظور آگاهی بخشی در خصوص حادثه هایی چون سیل به گردآوری مخرب ترین سیل های به وقوع پیوسته در جهان پرداخته است.

** سیل ایالت مریلند آمریكا 2018
سیل ناگهانی در شهر الیكات ایالت مریلند آمریكا، خیابان های این شهر را به رودخانه های خروشان تبدیل كرد و باعث اعلام وضعیت اضطراری در این ایالت شد. شهر الیكات در ایالت مریلند آمریكا به دنبال بارش شدید باران شاهد جاری شدن سیل ناگهانی و پر از گل و لای شد. به دنبال این سیل كه در برخی مناطق ارتفاع آن از طبقه اول ساختمان ها فراتر رفته و خودروهای را در خیابان با خود برد، «لری هوگان» فرماندار ایالت مریلند وضعیت اضطراری اعلام كرد. افزایش ارتفاع رودخانه شهر الیكات به بیش از پنج متر در نتیجه بارش شدید باران باعث وقوع این سیل شد و 2 كشته نیز برجای گذاشت.

**سیل ایالت اوتاراكند هند 2013
در ژوئن 2013 میلادی در پی رگبارها و باران‌های موسمی بی‌وقفه در هند، سیلی قدرتمند در ایالت اوتاراكند در حوالی كوه‌های هیمالیا به راه افتاد و موجب مرگ پنج هزار و 700 تن از اهالی این منطقه شد. بنابر گفته كارشناسان محیط زیست، مداخله‌ بشر در اكوسیستم و زیست‌ بوم نواحی كوه‌های هیمالیا، موجب آسیب‌پذیر شدن این مناطق در مقابل بلایای طبیعی شده است. گفته می‌شود كه در این حادثه‌، راه خروجی برای سیل وجود نداشت و تمامی راه‌ها با سنگ و گل و لای بسته شده بودند. به همین دلیل، این سیل‌ با بقایای سدهای تخریب شده، همراه شد و با قدرتی بالا، تمامی شهرها و روستاهای بر سر راه خود را بلعید.

**سونامی بزرگ ژاپن 2011
زمین‌لرزه 11 مارس 2011 در نزدیكی سندای در استان میاگی در شمال شرقی ژاپن رخ داد. زمین‌لرزه سبب شد در تمامی مناطق ساحلی ژاپن در كنار اقیانوس آرام هشدار سونامی و درخواست تخلیه این مناطق اعلام شود، این هشدار حداقل در 20 منطقه ساحلی دیگر در آمریكای جنوبی و آمریكای شمالی نیز اعلام شد. این زمین لرزه امواج سونامی به ارتفاع 15 متر در ژاپن و امواج كوچكتری در كشورهای دیگر ایجاد كرد. اثرات كشنده و مخرب سونامی بسیار بیشتر از زمین‌لرزه بود. تصویرهای پس از سونامی شهر می‌نامی‌سانریكو نشان می‌دهد كه حتی آثاری از وجود شهر باقی نمانده ‌است. پس از سونامی بیشترین میزان تلفات و خسارات مربوط در سه استان ایواته، استان میاگی و استان فوكوشیما گزارش شد. بالاترین شمار خسارت های جانی در اثر سونامی متعلق به شهرهای اوتسوچی، ایواته و می‌نامی‌سانریكو، میاگی بود. در این حادثه 15 هزار و 850 تن كشته، 6 هزار و 11 تن مجروح و سه هزار و 287 تن مفقود شدند.

**سیل وارگاس ونزوئلا 1999
دسامبر 1999 میلادی، باران‌های بسیار شدید و غیرمعمول در وارگاس ونزوئلا مشاهده شد. این باران‌ها موجب وقوع چندین ریزش كوه بزرگ شد كه جان 30 هزار تن را گرفت. برپایه برآوردهای صورت گرفته، 10 درصد از جمعیت وارگاس در پی این حادثه جان باختند. شهرهای «كارمن ده اوریا» و «سرو گرنید» به طور كامل در زیر گل و لای محو شدند.

**سیلاب سد بنچیائو 1975
سد بنچیائو واقع در رودخانه «رو» در هشتم اوت 1975 میلادی شكسته شد. توفانی بزرگ كه یكی از شدیدترین توفان‌های تاریخ آن منطقه به شمار می‌رفت، سیلابی بی‌سابقه برای منطقه به همراه داشت. هم‌چنین شكستن سد بنچیائو منجر به زنجیره‌ای از واكنش‌های دیگر در منطقه و شكسته شدن 62 سد دیگر شد. سیل ناشی از شكسته شدن این سدها فاجعه‌آمیز بود و به ایجاد قحطی و شیوع بیماری‌های عفونی در منطقه دامن زد. در جریان این حادثه 171 تا 230 هزار تن جان سپردند.

**سیل هانوی و دلتای رود قرمز 1971
سیل هانوی و دلتای رود قرمز در ویتنام شمالی در یكم اوت 1971 میلادی به وقوع پیوست و در جریان این حادثه شمار زیادی از افراد بی خانمان شدند و 100هزار تن جان خویش را از دست دادند.

** سیل و رانش زمین خوآرز، آنكاش، پرو، 1941
13 دسامبر 1941 ساكنان یكی از شهرهای پرو، یعنی خوآرز واقع در ناحیه‌ آنكاش، كاملا بی‌خبر از سقوط كوه یخی بودند كه موجب تخریب كامل خانه‌ها و مرگ هزاران تن از مردمشان شد. در این حادثه، رانش زمین موجب جدا شدن تكه یخی بزرگ از كوه و ورود آن به دریاچه‌ پالكاكوچا شد. این تكه یخ امواجی بزرگ در دریاچه ایجاد كرد كه به شكسته شدن سد آن منجر شد. در پی این اتفاق، مقدار زیادی آب به همراه گل و لای و برف با قدرتی باورنكردنی روانه‌ مناطق اطراف شد. سد دیگری در آن اطراف و در رودخانه‌ جیركاكوچا وجود داشت كه پس از برخورد با این سیل، آن سد نیز شكسته شد و هر 2 با سرعتی بسیار زیاد وارد شهر خوآرز شدند و در جریان این سانحه پنج هزار تن جان باختند.

** سیلاب رود یانگ‌تسه 1935
70 تا 75 درصد از سیلاب‌های چین از یانگ‌تسه كه بلندترین رود این كشور است، نشات می‌گیرند. دهه 1930 میلادی را می‌توان دهه‌ای بسیار سخت برای ساكنان حاشیه رود یانگ‌تسه دانست چرا كه این دهه شاهد 2 مورد از بدترین و شدیدترین سیل‌های تاریخ بشر بوده است. سیل 1935 رود یانگ‌تسه زندگی میلیون‌ها تن را تحت تاثیر قرار داد و جان دست‌كم 145 هزار تن را نیز گرفت. قحطی و شیوع بیماری‌ها در پی این سیل رواج یافت و این 2 عامل، مسوول مرگ بیشتر قربانیان سیل محسوب می‌شدند.

**سیل‌ رودخانه یانگزی چین 1931
در جولای و آگوست 18 اوت 1931 آب شدن برف‌های زمستانی در فصل بهار به همراه باران‌های شدید باعث شد كه ‌آب رودخانه یانگزی به سطح بالایی برسد و 180 هزار كیلومترمربع از مناطق اطراف را دچار سیل‌زدگی كرد. آمار و ارقام دقیق درباره این حادثه بزرگ در دست نیست در حالی كه دولت وقت تلفات را 2 میلیون تن اعلام كرد اما گزارش‌های اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) نشان می‌دهند كه بیش از سه میلیون و 700 هزار تن در این سیل مهیب جان خود را از دست دادند.

**سیل بزرگ می سی سی پی 1927
سیل بزرگ می‌سی‌سی‌پی مخرب ترین سیل در تاریخ ایالات متحده آمریكا به شمار می رود كه در 1927 به وقوع پیوست. در پی این سیلاب 27 هزار مایل مربع از زمین‌های اطراف رودخانه می‌سی‌سی‌پی به زیر آب رفت. در برخی مناطق عمق آب به 30 فوت می‌رسید. دولت در پی این سیل اقدام به ساخت بزرگترین خاكریز دنیا در اطراف رودخانه می‌سی‌سی‌پی كرد تا از سیل در سال‌های بعد جلوگیری كند. این سیل به مناطق آركانزاس، لوئیزیانا، می سی سی پی، میزوری، ایلینوی، كانزاس، تنسی، كنتاكی، اكلاهما و تگزاس آسیب رساند و در جریان آن 500 تن كشته شدند.

** سیل رود زرد 1938
در حالی كه بیشتر سیل‌ها از بلاهای طبیعی شمرده می‌شوند، سیل ژوئن 1938 میلادی رود «زرد» چین یك اقدام عمدی جنگی بود. چینی‌ها به دنبال تعرض ژاپنی‌ها كه ممكن بود، امپراطوری آن‌ها را به نابودی بكشاند، فرمان تخریب سیستم سدبندی رودخانه زرد را صادر كردند. این عمل موج عظیمی از آب را آزاد ساخت. 500 تا 800 هزار تن در این حادثه جان خویش را از دست دادند و چهار میلیون تن در این سیلاب‌ها مجبور به تخلیه و ترك خانه‌های خود شدند.

**سیل رودخانه زرد 1887
رودخانه زرد چین كه به اسم «هوانگ هی» هم شناخته می‌شود در دهه 80 قرن 19 به واسطه سدها و آبگذرهای گوناگون ارتفاع بسیار زیادی پیدا كرده بود و به همین روش آبیاری زمین‌های كشاورزی مركز چین را راحت‌تر می‌كرد. به نظر می‌رسد كه با گذشت زمان، تجمع گل و لای باعث شد تا سطح آب پشت سدها از آنچه كه بود بسیار بیشتر شده و با وقوع بارش‌های شدید در سپتامبر 1887، آب از پشت سد به زمین‌ها پایین‌دست روانه شود. گفته شد كه این فاجعه طبیعی 12 هزار 949 كیلومترمربع از مناطق اطراف را به زیر آب برد و جان 900 هزار تن را گرفت.

**فرجام سخن
جاری شدن سیلاب در طول تاریخ خسارات بسیاری را به مردم مستعد سیل، تحمیل كرده و زندگی میلیون‌ها انسان را تحت تاثیر خود قرار داده‌ است. بیشتر قربانیان سیل‌ها بر اثر غرق‌شدگی جان می‌بازند اما قحطی و شیوع بیماری‌های عفونی نیز قربانیان بسیاری در طول تاریخ گرفته‌اند. مرور و بررسی اینگونه حوادث می تواند به پیشگیری و مدیریت بهینه آن بیانجامد و از تكرار شدن اتفاق هایی تلخ، جلوگیری شود.

پژوهشم**2059**9131