۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
کد خبر 83272115
۰ نفر
پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

ساری - ایرنا - مسئولان عضو كارگروه خرید تضمینی گندم و كلزا در مازندران پیش بینی كرده اند كه كشاورزان استان امسال دستكم 70 درصد بیشتر از سال زراعی گذشته گندم از گندمزارهای استان برداشت كنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، سال زراعی گذشته كشاورزان مازندران حدود 87 هزار تن گندم تحویل مراكز خرید دادند ولی پیش بینی سال جاری برداشت 152 هزار تن محصول است ، اگر چه ممكن است سیل و سیلاب اواخر اسفند سال گذشته و اوایل فروردین ماه جاری تا حدودی این پیش بینی را تحت تاثیر قرار دهد.
بر اساس برآورد جهاد كشاورزی مازندران ، بر اثر سیل و سیلابی كه 12 شهرستان را تحت تاثیر قرار داد ، 91 هزار هكتار از باغ ها و زمین های زراعی استان خسارت دید كه عمدتا مزارع شالیزاری بوده است.
دریافتی گندمكاران مازندران در سال زراعی گذشته از محل تحویل گندم به مراكز خرید یكهزار و 161 میلیارد ریال بود ولی با توجه به افزایش سطح زیر كشت و میزان تولید در كنار افزایش نرخ خرید تضمینی ، به نظر می رسد امسال سال پربركتی برای گندمكاران مازندران باشد.
همچنین بر اساس برآورد مسئولان عضو كارگروه خرید تضمینی گندم و كلزا ، تولید دانه روغنی كلزا در مازندران هم امسال با دستكم 50 درصد افزایش نسبت به سال زراعی گذشته به حدود 46 هزار تن خواهد رسید.
سال زراعی قبل كلزا كاران مازندران بیش از 31 هزار تن محصول تحویل مراكز خرید دادند و بابت آن حدود 860 میلیارد ریال درآمد كسب كردند.
گزارش شركت غله منطقه 2 كشور نشان می دهد كه پارسال بیش از 48 هزار هكتار از زمین های مازندران زیر كشت گندم و بیش از 19هزار هكتار هم زیر كشت كلزا بود ولی در حال حاضر سطح زیر كشت گندم 51 هزار هكتار و كلزا هم بیش از 23 هزار هكتار است.
افزایش خرید تضمینی گندم و كلزا از جمله سیاست های دولت تدبیر و امید طی چند سال گذشته بود كه سبب شد كشور در سه سال گذشته در تولید گندم خودكفا شده و امسال وارد چهارمین سال خودكفایی شود و كشت كلزا هم طی چهار سال گذشته در مازندران روند تصاعدی داشت .
تاخیر در تعیین نرخ تضمینی در سال های دهه 80 باعث شد تا ضمن كاهش رغبت كشاورزان به كشت كلزا در مازندران ، سطح زیر كشت این محصول كه محور كشت دوم و پاییزه محسوب می شود از 40 هزار هكتار در دهه 70 به كمتر از چهار هزار هكتار در واخر دهه 80 و اوایل دهه 90 برسد.
** پیشواز متولیان دولتی برای خرید گندم و كلزا
در نشست كارگروه خرید گندم و كلزا كه بر اساس گزارش روابط عموم استانداری مازندران سه شنبه شب به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری برگزار شد ، بر ضرورت توجه به خرید بموقع و بدون مشكل این دو محصول استراتژیك تاكید شد.
معاون استاندار مازندران در این نشست با استناد به برآوردهای صورت گرفته از افزایش قابل توجه میزان تولید در استان ، از شركت غله منطقه 2 ، جهاد كشاورزی و دیگر دستگاههای اجرایی مرتبط خواست تا با پراكنش مناسب مراكز خرید و تامین و پرداخت بموقع قیمت محصولات خریداری شده به كشاورزان ، وظیفه اشان را برای موفقیت سیاست های دولت و خودكفایی كشور در تولید بویژه در سال رونق تولید ایفا كنند.
حسن خیریانپور همچنین بر ضرورت تشكیل منظم نشست كارگروه تا پایان برداشت این دو محصول تاكید كرد و گفت : باید سریعا نسبت به تعیین دقیق مراكز خرید و عوامل اجرایی و انعقاد تفاهم نامه یا قرارداد با مراكز غیرملكی و یا مباشرین خرید با لحاظ دادن دسترسی و رفاه كشاورزان عزیز اقدام شود و از هم اكنون توسط جهاد كشاورزی به جامعه هدف ( كشاورزان ) اطلاع رسانی لازم در این خصوص صورت پذیرد.
وی گفت : باید با توجه به اهمیت موضوع در خصوص ویژگی های گندم های قابل تحویل گیری ، قیمت پایه گندم داخلی و ساز و كارهای خرید و زمان و محدوده خرید و همچنین استفاده از سامانه سیفا ( سامانه یكپارچه فناوری اطلاعات ) به دستگاههای مسئول در حین خرید گندم و كلزا توجه داد كه وظایف خود را به نحو شایسته و مطلوب انجام دهند.
خیریانپور اعمال نظارت دقیق بر مراكز خرید در زمان فعالیت و خرید دسترنج كشاورزان را مهم توصیف كرد و افزود :برای پیشگیری از برخی تخلفات ، باید پس از خاتمه فصل خرید نسبت به غیرفعال نمودن مراكز خرید و تهیه و تنظیم صورتحساب مراكز خرید اقدامات لازم صورت گیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مازندران گفت : بر اساس برآوردها و پیش بینی های انجام شده توسط دستگاه های مسئول برای سال 1398 میزان سطح زیر كشت گندم استان 51 هزار هكتار و میزان برداشت گندم 152 هزارتُن و میزان سطح زیر كشت كلزا هم 23 هزار و 740 هكتار و میزان تولید 45 هزار و 763 تن اعلام شد كه احتمال می رود با توجه به خسارات سیل اخیر در این خصوص كاهش حادث شود .
خیریانپور با این وصف تاكید كرد : بر اساس این برآورد 19 مركز خرید برای گندم و 19 مركز خرید هم برای كلزا پیش بینی و كمیته ای مشخص شد تا در باره پراكنش و همچنین تعداد این مراكز خرید با لحاظ دادن دسترسی و رفاه كشاورزان و ارزیابی روند عملكردی مراكز خرید در سال گذشته یك بار دیگر بررسی های لازم را انجام و نتیجه را به كارگروه پیشنهاد دهد.
بر اساس آمار سازمان جهاد كشاورزی ، مازندران 460 هزار هكتار اراضی زراعی و باغی دارد كه سالانه از این اراضی حدود هفت میلیون تن محصول از جمله برنج، مركبات، گل گیاه ، انواع آبزیان و دام وطیور برداشت می شود.
مازندران در تولید 15 نوع محصول كشاورزی رتبه اول تا سوم را دارد .
1654/9919