۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
کد خبر 83272026
۰ نفر
آموختنی های بلایای طبیعی

سمنان- ایرنا- بلایای طبیعی از جمله سیل، خسارت و تلخی های زیادی بر جا می‌گذارد، اما درس های پیدا و پنهانی نیز به همراه دارد؛ درس هایی در این زمینه كه ضمن تقویت زمینه های مدیریت بحران، در شرایط عادی باید به دنبال راهكارهای پیشگیرانه و علمی باشیم.

به گزارش ایرنا، سیل روزهای گذشته در نقاط مختلف كشور تجربه تلخی بود كه هزینه های زیادی بر جا گذاشت، شاید وجود بانك اطلاعاتی از ظرفیت های سخت افزاری، داشتن برنامه ریزی هدفمند به منظور مدیریت اصولی، توجه به بیمه خانه های روستایی و اجرای طرح های آبخیزداری و آموزش مواجهه با شرایط بحرانی باعث كاهش هزینه ها می شد.
وقوع سیل در روزهای گذشته آزمونی سخت و محكی برای شناخت نقاط ضعف و رفع نواقص در مدیریت بحران بود و باید از این آزمون تلخ درس عبرت گرفت.
از سرگذراندن این دست بلایای طبیعی نباید ما را از استخراج نقاط ضعف و رفع آن غافل كند چرا كه حوادث غیرمترقبه همواره در كمین است و باید با تشكیل اتاق فكر و استفاده از نظرها و دیدگاه های نخبگان نسبت به رفع ضعف ها اقدام كرد.
تجزیه و تحلیل حوادث و مستندسازی رخدادهای ناشی از وقوع سیل و بررسی عملكرد مدیریت در زمان بحران امری ضروری است چرا كه اعمال مدیریت در این شیوه بررسی و نقاط ضعف و قوت با این روش مشخص می شود.
در این بین، نباید از وجود یك سخنگو برای اطلاع رسانی لحظه به لحظه وقایع غافل شد چرا كه عصر سرعت و فناوری هر گونه فوت وقت را شایسته نمی داند، در این بین نبود سخنگو برای گزارش میزان شدت حوادث و عملكرد مقابله ای برای مهار خطر موجب دامن زدن دشمنان به وقایع و بزرگنمایی آن در كنار امكان شایعه سازی و نادیده گرفتن زحمت های مسئولان می شود.
در قدم اول آموزش به مردم در مواجهه با حوادث غیرمترقبه مانند سیل و زلزله مهمترین اقدام برای مدیریت بحران است چرا كه در سیل روزهای اخیر شاهد بودیم با وجود حجم زیاد اطلاع رسانی ناشی از خطرات سیلاب باز هم برخی افراد در مسیر سیلاب به دنبال حاشیه ها بودند و عكس انداختن را بر حفظ جان و مال خود و امنیت روانی جامعه ترجیح دادند.
«پیشگیری بهتر از درمان است» جمله ای آشنا كه كمتر به آن عمل شده، اما در پی وقوع سیل در روزهای اخیر ضرورت توجه به عمق معنای این جمله دوچندان شد، حركت اول برای عمل به این جمله، بیمه كردن خانه های روستایی و شهری است.
بیمه خانه های شهری و روستایی باید جدی گرفته شود، چرا كه دولت به تنهایی قادر به جبران حجم زیاد خسارت های ناشی از وقوع سیل در مناطق مختلف كشور نیست و در ثانی كمك یك تنه دولت به تمام خسارت دیدگان نیازمند زمان است و این صرف زمان موجی از نارضایتی مردمی را به دنبال دارد.
سیل اولین بلای وارد شده به كشور نیست و آخرین هم نخواهد بود؛ تنها راه تسریع در كمك به خسارت دیدگان ناشی از بلایای طبیعی بیمه است و باید این مهم در بین مردم مانند بیمه وسیله نقلیه فرهنگ سازی و اجباری شود.
از دیگر مواردی كه در مدیریت بحران برای برنامه ریزی و برخورد كارشناسی و حساب شده نیاز است اطلاع داشتن از داشته های سخت افزاری مانند تجهیزات و ماشین آلات ویژه حوزه زیرساختی است. آنچه مسئولان به آن اذعان دارند مدیریت بحران یك اقدام پدافندی است كه نیازمند آمار و برنامه ریزی است.
به گزارش ایرنا، سیلاب ناشی از بارش ها در روزهای گذشته در استان سمنان یك كشته برجا گذاشت و یك هزار و 700 میلیارد ریال به بخش های مختلف كشاورزی، تاسیسات و زیرساخت هایی مانند راه، برق و آب در استان خسارت وارد كرد، رانش زمین در بخش كالپوش شهرستان میامی در شرق استان سمنان نیز باعث آسیب به زیرساخت ها و تخلیه خانه ها به منظور حفظ جان شهروندان شد.

**جای خالی بیمه در بلایای طبیعی
استاندار سمنان با بیان این كه بیمه نقش مهم و موثری در تسریع جبران خسارت های ناشی از بلایای طبیعی دارد، گفت: فرمانداران باید روستاهای در معرض خطر را بیمه كنند تا خیال دستگاه های اجرایی آسوده شود، حتی از كمك های دهیاری ها برای بیمه روستاییان می توان استفاده كرد.
علیرضا آشناگر با اشاره به اینكه ساخت و ساز در حریم رودخانه ممنوع است و باید با آن برخورد شود، این سئوال را مطرح كرد كه چرا اعضای كمیسیون ماده 100 در جایی كه ایمنی وجود ندارد اجازه ساخت و ساز داده اند، نباید ساختمانی كه اصول فنی را رعایت نكرده است تایید شود.

**داشتن بانك اطلاعاتی پیش نیاز مدیریت بحران
دادستان عمومی و انقلاب مركز سمنان نیز گفت: داشتن بانك اطلاعاتی از امكانات سخت افزاری استان سمنان گام اول در مدیریت بحران و موجب تسریع و بهبود عملكرد نیروهای امدادرسان در شرایط بحرانی در مواجهه با مشكلات می شود.
حیدر آسیابی افزود: در امداد رسانی به مردم استان سمنان در شرایط بحرانی به واسطه وقوع سیل در روزهای گذشته مشكلات سخت افزاری وجود داشت.
دادستان عمومی و انقلاب مركز سمنان گفت: ایجاد بانك اطلاعاتی از سخت افزارهای استان مانند تجهیزات، ظرفیت ها و امكانات موجب عملكرد مطلوب در شرایط بحرانی می شود.

** رفع نقاط ضعف در مدیریت بحران با تكیه بر تجربه
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی گفت: بحران به وجود آمده ناشی از برف و كولاك و وقوع سیل در روزهای گذشته ضعف های استان سمنان را در مدیریت بحران نشان داد و ضرورت دارد با استفاده از تجربه به دست آمده در شرایط بحرانی برای تقویت مدیریت بحران اقدام شود.
سید حسن حسینی شاهرودی اضافه كرد: رفع شرایط بحرانی مانع از رفع نواقص نشود، چرا كه كشور و به دنبال آن استان سمنان در منطقه بحرانی قرار دارد و همواره مسئولان باید آماده باشند.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان كرد: با وجود ضعف ها، نیروهای خدمات رسان مانند راهداری، هلال احمر، كمیته امداد، بنیاد مسكن، شركت های آب و فاضلاب و برق، عملكرد مطلوب در امدادرسانی به مردم داشتند و با همیاری و صبر مردم، مشكلات و خسارت ناشی از سیل و رانش زمین در حال رفع شدن است.

**مقابله با بحران با تدوین طرح پدافندی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان با بیان این كه از بیست و هفتم اسفند 97 در استان سمنان بحران های طبیعی رخ داد، گفت: مقاومت در برابر بحران در استان باید در قالب یك طرح پدافندی تقویت شود.
منوچهر فخری ابراز داشت: یكی از ضعف ها در مدیریت بحران نداشتن اطلاع جامع و كامل از منابع و امكانات موجود استان بود كه این ضعف ساختاری باید برطرف شود.
وی افزود: مقاومت در مقابل بحران باید افزایش یابد و در سیل روزهای گذشته سپاه و ارتش هم به همیاری مسوولان آمدند.
فخری با بیان این كه فقدان اطلاع رسانی و ضعف برنامه ریزی منسجم و آمار یكی از مشكلات دیگر بود كه به ویژه در جریان دور اول حوادث در نوروز مشهود بود، خاطرنشان كرد: با دستور استاندار سمنان بانك اطلاعاتی از امكانات و داشته ها تا پایان فروردین 98 ایجاد می شود.
وی با بیان اینكه در انسداد راه ها مشخص شد بناهای استان سمنان برای این مقدار سیل آمادگی و مقاومت ندارد، افزود: بر اساس ضعف های شناسایی شده باید برنامه مدون و عملیاتی تدوین شود.
فخری خاطرنشان كرد: برنامه ریزی ها باید عملیاتی و منسجم باشد تا دچار مشكل نشویم، در كنار این باید برنامه ریزی شود از نعمت خدادادی بارش ها چه استفاده ای خواهیم كرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان با بیان اینكه بحران همیشه بد نیست و مسایل خوب هم دارد، اضافه كرد: یكی از مسایل مثبت این بود كه بحران باعث انسجام، اتحاد و همبستگی مدیران شد.

**رویكرد كارشناسی ركن اصلی مدیریت بحران
رئیس فراكسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم گیری های قطعی و كاربردی برای مهار بحران و بازگشت زندگی به حالت اولیه بعد از بلایای طبیعی نیازمند اتخاذ رویكردهای كارشناسی است، اما در حوادث طبیعی روزهای اخیر سردرگمی های زیادی برای خدمات رسانی به مردم سیل زده وجود داشت.
غلامرضا كاتب افزود: اقلیم ایران متنوع است و هر لحظه امكان وقوع حوادث تلخ در كشور وجود دارد كه با برنامه ریزی اصولی و آموزش های صحیح بحران مدیریت شود.
وی خاطرنشان كرد: سیل خسارت های قابل توجهی را به زیرساخت ها در بخش های مختلف استان سمنان و كشور وارد كرده است كه دولت با وجود مشكلات ریز و درشت باید به داد سیل زدگان هم برسد.
وی تصریح كرد: همراهی مردم، نیروهای امداد و نجات نهادهای مختلف برای كمك به مردم سیل زده نقاط مختلف كشور بسیار ارزشمند بود و همدلی و اتحاد مردم و مسئولان قابل قدردانی است.

**كاهش خسارت در بلایای طبیعی در سایه آموزش
رئیس فراكسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی گفت: خسارت بلایای طبیعی با افزایش آگاهی و دانش مردم از طریق آموزش و رعایت اصول در مدیریت بحران كاهش می یابد.

**سیلاب و اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری
استاندار سمنان، اجرای طرح های آبخیزداری در استان را ضعیف ارزیابی كرد و افزود: طرح های آبخیزداری از طرح های كم هزینه است كه از فرسایش خاك جلوگیری می كند و با كاهش سرعت آب از خسارت سیل می كاهد.
آشناگر با بیان این كه سیل روزهای گذشته یكهزار و 700 میلیارد ریال به بخش های مختلف كشاورزی، تاسیسات و زیرساخت هایی مانند راه ها در استان خسارت وارد كرد، افزود: اجرای طرح های آبخیزداری باید بیش از پیش مورد توجه مسوولان و در اولویت كاری به منظور تقویت سفره آب های زیر زمینی و خسارت ناشی از سیل قرار بگیرد.
وی افزود: در پی بارش های چند روز گذشته 12 میلیون متر مكعب آب به دلیل اجرای طرح های آبخیزداری در استان سمنان ذخیره شد و این میزان ذخیره آب در استانی با اقلیم نیمه خشك چشمگیر است.
استاندار سمنان گفت: سازمان مدیریت بحران از سوی مجلس شورای اسلامی در بخش های مختلف با هدف ساماندهی بهتر امور در شرایط خاص تقویت شود.
وی خاطر نشان كرد: انتخاب برخی مدیران ناكارآمد در برخی جاها مشكل آفرین است، زمانی كه مسوولیت های بسیاری به وزارت كشور داده می شود مدیران آن باید از بین افراد كاربلد و باتجربه باشند و فرمانداران تحت هیج شرایطی زیر بار انتخاب افراد ضعیف نروند.
به گفته وی، مدیران دستگاه های اجرایی استان در مدیریت بحران با توجه به امكانات و شرایط عملكرد مطلوب داشتند و این استان كمترین خسارت جانی را در سیل روزهای گذشته داشت.
استاندار سمنان با بیان این كه تسریع و تسهیل در خدمت رسانی به مردم موجب دلگرمی و تقویت نشاط اجتماعی در شرایط فعلی می شود، گفت: مدیران باید در میان مردم حضور یابند و برای حل مشكلات آنها بیش از پیش تلاش كنند.
به گزارش ایرنا، سیل ناشی از بارش های گسترده یكی دو هفته اخیر در استان سمنان یك كشته برجا گذاشت.
7342/6103/7408