نتانیاهو و گانتس هر دو مدعی پیروزی در انتخابات پارلمانی شدند

تهران – ایرنا – بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیكود و بنی گانتس از ائتلاف آبی – سفید، تنها دقایقی پس از پایان رأی گیری ها در سرزمین های اشغالی خود را پیروز انتخابات پارلمانی این رژیم عنوان كردند.

به گزارش شبكه خبری اسكای نیوز، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از پایان انتخابات و بسته شدن صندوق های اخذ رأی، گفت: احزاب راست به رهبری لیكود واضح است كه پیروز شدند. از شهروندان اسرائیلی به خاطر اعتمادشان تشكر می كنم و تشكیل دولت را با شركای مان امشب آغاز خواهم كرد.
از سوی دیگر بنی گانتس از ائتلاف آبی – سفید نیز در جمع هواردانش گفت: ما در این انتخابات پیروز هستیم و برای تشكیل یك دولت ائتلافی گسترده اقدام خواهیم كرد.
وی افزود: نتنیاهو باید به رأی دهندگان احترام بگذارد و این حزب بزرگتر است كه باید دولت جدید را تشكیل دهد.
در همین حال كمیته برگزاری انتخابات رژیم صهیونیستی نتایج اولیه انتخابات پارلمان رژیم صهیونیستی (كنست) را اعلام كرد كه گزارش ها حاكی از پیشتازی ائتلاف آبی – سفید (بنی گانتس و یائیر لاپید) است.
بر اساس نتایج اولیه انتخابات، حزب لیكود 36 كرسی، ائتلاف آبی سفید 37 كرسی، حزب عمل 7 كرسی، شاس 6 كرسی، كولانو 4 كرسی، میرتس 5 كرسی، حزب بازگشت 6 كرسی و حزب آویگدور لیبرمن نیز 5 كرسی كسب كردند.
بر اساس قانون اساسی رژیم صهیونیستی، پارلمان این كشور 120نماینده دارد كه این تعداد به تناسب نمایندگان هر حزب میان احزاب تقسیم می‌شود. هر حزب برای داشتن كرسی در كنست باید دست‌كم 25/3 درصد از آرای عمومی را از آن خود كند كه این برابر با چهار كرسی است.
تا كنون هیچ ‌حزبی نتوانسته اكثریت قاطع كنست را به دست آورد و همین امر موجب شده كه تشكیل دولت ائتلافی در سیاست صهیونیست ها مساله‌ای عادی و همیشگی باشد. پس از انتخابات، رئیس‌جمهور پس از مشورت با رهبران دیگر حزب‌ها، از فردی كه طبق ارزیابی بیشترین شانس برای تشكیل ائتلاف را دارد، می‌خواهد كه برای تشكیل دولت اقدام كند.
آخرین نظرسنجی‌های پیش از انتخابات كه نتایج آن روز 16 فروردین منتشر شد، نشان می‌دهد كه تعداد كرسی‌های حزب لیكود (بنیامین نتانیاهو) با ائتلاف آبی- سفید (بنی گانتس و یائیر لاپید) برابر خواهد بود و احتمال برتری لرزان این ائتلاف نسبت به لیكود وجود دارد. به دلیل اینكه انجام نظرسنجی‌های بیشتر تا روز انتخابات ممنوع است، هیچ اطلاعاتی از آنچه در این سه روز در تركیب آرای رای‌دهندگان رخ داده باشد، موجود نیست.
به گزارش ایرنا، انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در حالی از صبح روز سه‌شنبه آغازشد كه صهیونیست‌ها در این انتخابات زودهنگام برای ساقط كردن دولت نتانیاهو یا ماندن آن بر مصدر امور، در فلسطین اشغالی تصمیم می گیرند. انتخاباتی كه بر اساس آخرین نظرسنجی ها نتانیاهو با شكست های نظامی و اقتصادی در معرض اضمحلال بود كه در این میان بیانیه ترامپ علیه بخشی از نیروهای مسلح ایران بهترین هدیه انتخاباتی امریكا به رژیم غاصب صهیونیستی و نتانیاهو بود.
این انتخابات مشخص خواهد كرد كه آیا بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیكود برای پنجمین دور به نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی خواهد رسید یا خیر.
رقیب اصلی نتانیاهو در این انتخابات بنی گانتس، فرمانده سابق ارتش اسرائیل و رهبر حزب «آبی و سفید» است و نظرسنجی‌ها پیش‌بینی كرده‌اند حزب او 31 كرسی كنست (مجلس رژیم صهیونیستی) را از آن خود كند.
شبك**9365**1708