سيل 26 هزار ميليارد ريال به جاده هاي كشور خسارت زد

اهواز- ايرنا- معاون وزير راه و شهرسازي گفت: برآوردهاي اوليه نشان مي دهد كه خسارات ناشي از سيل در بخش جاده ها و ابنيه جاده اي در استان هاي گلستان، مازندران، لرستان، ايلام و خوزستان 26 هزار ميليارد ريال است.

خيرالله خادمي سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: مسئولان راه و شهرسازي در استان خوزستان تاكنون اقدامات خوبي در مناطق سيل زده انجام داده اند.
خادمي بيان كرد: يك هزار دستگاه ماشين آلات سنگين براي نگهداري جاده هاي موجود و احداث سيل بند در مسير جاده هاي در معرض سيلاب توسط وزارت راه و شهرسازي اعزام و هم اكنون در حال فعاليت هستند.
مديرعامل شركت ساخت و توسعه زيربنايي حمل و نقل كشور ادامه داد: بر اساس تصميم ستاد بحران استان خوزستان ، حفاظت از برخي شهرها و روستا همچون سوسنگرد بر عهده اداره كل راه و شهرسازي و سازمان راهداري استان و شهرهاي آبادان، خرمشهر و شادگان بر عهده اداره كل بنادر و دريانوردي قرار گرفت.
وي با اشاره به مسدود شدن جاده ترانزيتي اهواز- انديمشك، گفت: روزانه 42 هزار خودرو از جمله كاميون هاي حمل بار به سمت لرستان و مركز كشور از اين مسير شرياني تردد دارند كه با آبگرفتگي 20 كيلومتر آن، با هماهنگي هاي صورت گرفته با پليس راه خوزستان اين مسير مسدود و مسير جايگزين تعيين شد.
معاون وزير راه و شهرسازي مسير جايگزين را محور اهواز- ملاثاني-شوشتر-دزفول- انديمشك به پل زال معرفي كرد و ادامه داد: با توجه به ترافيك سنگين در اين محور، رانندگاني كه قصد تردد غير ضروري در اين محور را دارند سفر خود را به زمان ديگر موكول كنند.
خادمي با اشاره به زيرآب رفتن 20 كيلومتر از خط ريلي اهواز به انديمشك ادامه داد : در حال حاضر تردد ريلي به شمال خوزستان و كشور قطع است اما براي جابجايي مسافران ريلي به سمت شمال كشور، با هماهنگي هاي صورت گرفته بين راهداري خوزستان و راه آهن جمهوري اسلامي حمل و نقل تركيبي در حال انجام و مسافران خط ريلي پس از پياده شدن در ايستگاه انديمشك ادامه مسير را با اتوبوس به اهواز خواهند داشت.
وي گفت: 100 دستگاه ماشين آلات سنگين از سوي ادارات كل راهداري كشور و پيمانكاران بخش خصوصي تامين شده و تا فردا براي امداد رساني به مناطق خوزستان وارد استان خواهند شد.

**قطع ارتباط 270 مسير روستايي
معاون وزير راه و شهرسازي گفت : 270 مسير روستايي در خوزستان دچار آبگرفتگي شده اند كه از اين تعداد 120 مسير مسدود مي باشند كه پس از كاهش سطح آب در جاده ها، بازگشايي مسيرهاي اصلي و مسيرهاي روستايي آغاز خواهد شد.
وي ادامه داد: درصورتي كه خسارت وارده كم باشد بازگشايي مسيرها سرعت بيشتري به خود مي گيرد اما اگر با خسارت بالايي مواجه باشيم اين بازگشايي نيازمند اعتبار و زمان بيشتري خواهد بود.
مديرعامل شركت ساخت و توسعه زيربنايي حمل و نقل كشور ادامه داد: بيش از 20 استان كشور با بارندگي شديد مواجه بودند اما در پنج استان گلستان، مازندران، لرستان، ايلام و خوزستان به دليل سيل شرايط بحراني داشتيم و نيز بيشترين خسارات جاده اي مربوط به استان لرستان است.
وي بيان كرد: برآوردهاي اوليه نشان مي دهد كه در حال حاضر سه هزار ميليارد ريال خسارت به جاده هاي استان وارد شده است اما ممكن است باز هم اين ميزان خسارت افزايش پيدا كند.
خادمي افزود : دولت به دنبال تأمين اعتبار جبران خسارت در تمامي حوزه ها از جمله حوزه جاده اي و پل ها مي باشد و جبران اين خسارت ها با توجه به حجم آنها زمان نياز دارد.
وي با بيان اينكه 130 هزار واحد مسكوني در سطح كشور بر اثر سيلاب دچار خسارت شدند خاطر نشان كرد : تأمين اعتبار خسارت سيل در تمامي بخش ها با توجه به غيرپيش بيني بودن آن بدون ترديد در قالب بودجه 98 امكان پذير نيست و دولت به دنبال تأمين اعتبار خسارت از ساير منابع از جمله صندوق توسعه ملي است.
به گزارش ايرنا در پي طغيان رودخانه هاي دز، كرخه و كارون، تاكنون دستور تخليه هفت شهر و بيش از 180 روستاي خوزستان صادر شده است.
به گفته وزير كشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سيلاب هستند.
7165/6064