۲۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۳۹
کد خبر: 83271896
۰ نفر
سیل 26 هزار میلیارد ریال به جاده ها خسارت زد

اهواز- ایرنا- معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برآوردهای اولیه نشان می دهد كه خسارات ناشی از سیل در بخش جاده ها و ابنیه جاده ای در استان های گلستان، مازندران، لرستان، ایلام و خوزستان 26 هزار میلیارد ریال است.

خیرالله خادمی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مسئولان راه و شهرسازی در استان خوزستان تاكنون اقدامات خوبی در مناطق سیل زده انجام داده اند.
خادمی بیان كرد: یك هزار دستگاه ماشین آلات سنگین برای نگهداری جاده های موجود و احداث سیل بند در مسیر جاده های در معرض سیلاب توسط وزارت راه و شهرسازی اعزام و هم اكنون در حال فعالیت هستند.
مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل كشور ادامه داد: بر اساس تصمیم ستاد بحران استان خوزستان ، حفاظت از برخی شهرها و روستا همچون سوسنگرد بر عهده اداره كل راه و شهرسازی و سازمان راهداری استان و شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان بر عهده اداره كل بنادر و دریانوردی قرار گرفت.
وی با اشاره به مسدود شدن جاده ترانزیتی اهواز- اندیمشك، گفت: روزانه 42 هزار خودرو از جمله كامیون های حمل بار به سمت لرستان و مركز كشور از این مسیر شریانی تردد دارند كه با آبگرفتگی 20 كیلومتر آن، با هماهنگی های صورت گرفته با پلیس راه خوزستان این مسیر مسدود و مسیر جایگزین تعیین شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی مسیر جایگزین را محور اهواز- ملاثانی-شوشتر-دزفول- اندیمشك به پل زال معرفی كرد و ادامه داد: با توجه به ترافیك سنگین در این محور، رانندگانی كه قصد تردد غیر ضروری در این محور را دارند سفر خود را به زمان دیگر موكول كنند.
خادمی با اشاره به زیرآب رفتن 20 كیلومتر از خط ریلی اهواز به اندیمشك ادامه داد : در حال حاضر تردد ریلی به شمال خوزستان و كشور قطع است اما برای جابجایی مسافران ریلی به سمت شمال كشور، با هماهنگی های صورت گرفته بین راهداری خوزستان و راه آهن جمهوری اسلامی حمل و نقل تركیبی در حال انجام و مسافران خط ریلی پس از پیاده شدن در ایستگاه اندیمشك ادامه مسیر را با اتوبوس به اهواز خواهند داشت.
وی گفت: 100 دستگاه ماشین آلات سنگین از سوی ادارات كل راهداری كشور و پیمانكاران بخش خصوصی تامین شده و تا فردا برای امداد رسانی به مناطق خوزستان وارد استان خواهند شد.

**قطع ارتباط 270 مسیر روستایی
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت : 270 مسیر روستایی در خوزستان دچار آبگرفتگی شده اند كه از این تعداد 120 مسیر مسدود می باشند كه پس از كاهش سطح آب در جاده ها، بازگشایی مسیرهای اصلی و مسیرهای روستایی آغاز خواهد شد.
وی ادامه داد: درصورتی كه خسارت وارده كم باشد بازگشایی مسیرها سرعت بیشتری به خود می گیرد اما اگر با خسارت بالایی مواجه باشیم این بازگشایی نیازمند اعتبار و زمان بیشتری خواهد بود.
مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل كشور ادامه داد: بیش از 20 استان كشور با بارندگی شدید مواجه بودند اما در پنج استان گلستان، مازندران، لرستان، ایلام و خوزستان به دلیل سیل شرایط بحرانی داشتیم و نیز بیشترین خسارات جاده ای مربوط به استان لرستان است.
وی بیان كرد: برآوردهای اولیه نشان می دهد كه در حال حاضر سه هزار میلیارد ریال خسارت به جاده های استان وارد شده است اما ممكن است باز هم این میزان خسارت افزایش پیدا كند.
خادمی افزود : دولت به دنبال تأمین اعتبار جبران خسارت در تمامی حوزه ها از جمله حوزه جاده ای و پل ها می باشد و جبران این خسارت ها با توجه به حجم آنها زمان نیاز دارد.
وی با بیان اینكه 130 هزار واحد مسكونی در سطح كشور بر اثر سیلاب دچار خسارت شدند خاطر نشان كرد : تأمین اعتبار خسارت سیل در تمامی بخش ها با توجه به غیرپیش بینی بودن آن بدون تردید در قالب بودجه 98 امكان پذیر نیست و دولت به دنبال تأمین اعتبار خسارت از سایر منابع از جمله صندوق توسعه ملی است.
به گزارش ایرنا در پی طغیان رودخانه های دز، كرخه و كارون، تاكنون دستور تخلیه هفت شهر و بیش از 180 روستای خوزستان صادر شده است.
به گفته وزیر كشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیلاب هستند.
7165/6064