۲۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۰۴
کد خبر: 83271854
۰ نفر
فلاحت پیشه: ایران به آمریكا اعلان جنگ نداده است

مسكو - ایرنا - رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی كه به مسكو سفر كرده، اعلام كرد: ایران در مقابل اقدام خلاف عرف بین الملل آمریكا و ضد منشور حقوق بشری واشنگتن، اقدام تدافعی از خود نشان داده و این به معنای اعلان جنگ نیست.

حشمت الله فلاحت پیشه عصر روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسكو با بیان این مطلب افزود: باید به این نكته توجه داشت كه واكنش ایران یك اقدام تدافعی است كه در قالب منشور ملل متحد باید از آن دفاع كرد.
وی با بیان اینكه واكنش ایران به هیچ وجه اقدامی تهاجمی نیست، اظهار داشت: از نمایندگان مجلس انتظار داریم در قالب مقررات حقوق بین الملل به دفاع از ایران و تصمیمات صورت گرفته بپردازند و از بیان اظهاراتی همچون بازگرداندن تابوت سربازان آمریكایی و كشتن سربازان آمریكایی اجتناب كنند چرا كه چنین اظهاراتی در دستور كار قرار ندارد و سیاست كشور تدافعی است.
گفتنی است، دونالد ترامپ دیروز دوشنبه در بیانیه‌ای كه از سوی كاخ سفید منتشر شد، به طور رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را یك سازمان تروریستی خارجی خواند.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در پی اعلام این تصمیم، در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد كرد كه نیروهای نظامی آمریكا در منطقه غرب آسیا موسوم به 'سنتكام ' از سوی ایران در فهرست گروه‌های تروریستی قرار بگیرند.
شورای عالی امنیت ملی نیز ساعاتی بعد در بیانیه ای اعلام كرد كه به دنبال رفتارهای خصمانه دولت آمریكا در قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی در اقدامی متقابل دولت آمریكا را حامی تروریسم و فرماندهی مركزی آمریكا موسوم به سنتكام را از گروه های تروریستی می داند.
عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز دوشنبه شب در صداو سیما حاضر شد و تصمیم اخیر آمریكا در مورد سپاه را خطایی راهبردی دانست و گفت: این تصمیم تحول بسیار جدی میان تهران و واشنگتن است كه با پاسخ قاطع و صریح مواجه می شود چرا كه آمریكا یكی از خطوط قرمز اساسی جمهوری اسلامی ایران را رد كرده است.
فلاحت پیشه رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه مصاحبه خود ادامه داد: آمریكایی ها بر خلاف قوانین و واقعیت های میدانی در منطقه، سپاه را كه نقش اصلی در شكست تروریست هایی همچون داعش داشته است را در فهرست تروریسم قرار داده است و از آنجا كه چنین اقدامی برخلاف منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی است، ایران نیز دست به مقابله به مثل زد.
فلاحت پیشه اظهار داشت: ما اسناد مختلفی داریم كه نشان می دهد آمریكایی ها در تروریسم نقش داشته اند اما این به معنای آن نیست كه ایران علیه آمریكا اعلان جنگ كرده است.
وی توضیح داد: ایران در قالب منشور ملل متحد دست به دفاع از خود زده است و ما از مسئولان وزارت خارجه نیز انتظار داریم در محاكم بین المللی از آمریكا بابت این اقدام به صورت رسمی شكایت كنند ضمن اینكه آمریكایی ها به دلیل پیشگامی در قراردادن نام سپاه در فهرست تروریستی نمی توانند از ایران شكایت كنند.
وی با بیان اینكه ایران می تواند در دادگاه های بین المللی دست بالا را برابر آمریكا داشته باشد، اظهار داشت: در گذشته هم بارها سپاهیان ایران، سربازان آمریكایی را از مهلكه تروریست ها در كشورهای افغانستان 2001، عراق 2003 و داعش در شش سال اخیر نجات دادند.
فلاحت پیشه بار دیگر تاكید كرد كه اقدام اخیر ایران مقابله به مثل است و یك اقدام تهاجمی محسوب نمی شود بنابراین نباید از عباراتی استفاده كرد كه منجر به افزایش و گسترش بحران شود و زمینه را به گونه ای برای امثال نتانیاهو كه به دنبال این مساله هستند، فراهم كند.
به گزارش رسانه ها، جواد كریمی قدوسی عضو فراكسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی امروز صبح در جلسه علنی مجلس با اشاره به قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی به ترامپ گفت كه باید آماده استقبال از تابوت تروریست های آمریكایی باشد.
اروپام ** 1346 **