سازمان ملل: كنفرانس گفت و گوي ملي ليبي در زماني ديگر برگزار مي شود

تهران - ايرنا -«غسان سلامه» نماينده ويژه سازمان ملل متحد در امور ليبي امروز (سه شنبه) با صدور بيانيه اي اعلام كرد كه زمان كنفرانس گفت و گوي ملي اين كشور تا فراهم شدن شرايط لازم از تاريخ 14 تا 16 آوريل (25 تا 27 فروردين) به وقتي ديگر موكول مي شود.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از شبكه خبري 'راشا تودي'، سلامه در اين بيانيه گفت: همه ما از شروع مجدد درگيري ها درليبي غافلگير شديم ولي با اين حال اصرار داريم تا كنفرانس گفت و گوي ملي را در نزديك ترين زمان ممكن و با حضور همه طرف ها برگزاركنيم.
وي افزود: بايد توجه داشت كه برگزاري موفقيت آميز اين كنفرانس به عواملي بستگي دارد كه در شرايط كنوني اين عوامل مهيا نيست.
نماينده ويژه سازمان ملل خاطرنشان كرد كه در طول يك سال و نيم گذشته، از طريق مشورت هاي انجام شده با تمامي گروه ها و جريان ها، شرايط لازم جهت رسيدن به يك راه حل سياسي براي برون رفت از بحران ليبي و بازگشت حاكميت يكپارچه و وحدت به دست آمده بود تا اينكه آغاز درگيري ها و بحران اخير شرايط را پيچيده كرد.
سلامه با اشاره به اينكه هدف از برگزاري كنفرانس گفت و گوي ملي تقسيم پست هاي سياسي نبوده گفت: ما راه حل هايي عملي دراختيار داريم كه بايد در ميز مذاكره مورد بحث و گفت و گو قرار گيرد و بدين منظور تمامي افراد مرتبط با بحران را به كنفرانس گفت و گوي ملي دعوت كرديم تا با گرفتن تصميم نهايي، كشور به سمت حل و فصل مناقشات حركت كند.
وي افزود: همه چيز براي برگزاري موفقيت آميز كنفرانس مهيا بود كه آتش جنگ بار ديگر در ليبي شعله ور شد، جنگي كه تهديد كننده روند سياسي و اميدها براي برون رفت از بحران در اين كشور است.
سلامه گفت: پس از ماجراهاي اخير تصميم گرفتيم تا صبورانه و به دور از فضاهاي هيجاني با اين حادثه برخورد كنيم تا ضمن جلوگيري از هدر رفتن اين فرصت تاريخي اوضاع به سمت بدتر شدن حركت نكند.
سلامه تاكيد كرد كه صبوري سازمان ملل به معناي بي توجهي به تعهدات اين نهاد در مقابل ملت و جريان هاي حامي گفت و گو نبوده و اين سازمان در تلاش است تا در نزديك ترين زمان كنفرانس گفت و گوي ملي برگزار و پس از آن يك دولت يكپارچه و دموكراتيك در ليبي مستقر شود.
پيشتر «غسان سلامه» فرستاده ويژه سازمان ملل در امور ليبي روز شنبه اعلام كرده بود كه با وجود ناآرامي ها و درگيري هاي اخير در ليبي، كنفرانس گفت وگوي ملي در زمان مقرر خود (25-27 فروردين) برگزار خواهد شد.
نماينده ويژه سازمان ملل همچنين تاكيد كرد كه كنفرانس گفت و گوي ملي قرار است در شهر «غدامس» ليبي به منظور رسيدن به يك چارچوب مشخص جهت برگزاري انتخابات به عنوان راه حلي براي خروج از بحران 8 ساله در اين كشور برگزار شود.
پنجشنبه گذشته، 'خليفه حفتر' ژنرال سابق ارتش ليبي در يك فايل صوتي به نظاميان تحت امر خود فرمان حمله به طرابلس (پايتخت ليبي) را صادر كرد و از ساكنان اين شهر خواست در برابر نيروهاي نظامي او مقاومت نكنند.
اين درگيريها روز جمعه و پس از درگيري شديد ميان نيروهاي تحت امر حفتر با نيروهاي دولت وفاق ملي در 30 كيلومتري جنوب شهر طرابلس به اوج خود رسيد.
با تشديد درگيري و تبادل آتش ميان طرف هاي درگير در ليبي، سازمان ملل براي بررسي اين موضوع جلسه اضطراري تشكيل داد.
پس از سقوط «معمر القذافي» ديكتاتور ليبي در سال 2011، ليبي به دو بخش شرقي و غربي تقسيم شد. دولت وفاق ملي به رياست «فايز السراج» در طرابلس، غرب كشور تشكيل شد كه مورد حمايت جامعه جهاني است.
همزمان نيز يك دولت موازي در شهر طبرق در شرق ليبي با حمايت مجلس نمايندگان به رياست عقيله صالح و ژنرال حفتر فرمانده ارتش، اعلام موجوديت كرد.
شبك**خاورم*9469**1708