تحریم‌های غیرقانونی آمریكا نمونه بارز نقض حقوق بشر است

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تحریم‌های غیرقانونی آمریكا را نوعی تروریسم اقتصادی دانست و گفت: اقدامات یكجانبه اجباری كه در مورد برخی كشورها انجام‌ شده است، نمونه بارزی از نقض حقوق بشر و توسعه پایدار محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی روز سه‌شنبه در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی 2019 كه هم‌اكنون در ژنو سوئیس در حال برگزاری است، با بیان اینكه هدف 16 توسعه پایدار به ساخت نهادهای كارآمد و مسئول در تمام سطوح می‌پردازد، گفت: با توسعه خدمات دولت الكترونیكی تلاش كرده‌ایم كه كارایی، دسترس‌پذیری، شفافیت و پاسخگویی را در بخش دولتی تسهیل كنیم به طوریكه دولت ایران اكنون 201 خدمت دولتی عمومی و 734 خدمت تخصصی از خدمات بخش قضایی و كشاورزی گرفته تا آموزش، سلامت و فرهنگ را به‌صورت الكترونیكی ارائه می‌دهد.
وی با اشاره انجام به بیش از 350 میلیون تراكنش در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند (GSB) در سال گذشته، افزود: اكنون 44 نهاد از جمله بانك مركزی، پلیس و صنعت، خدماتشان را در بستر GSB ارائه می‌دهند كه تعداد این تراكنش‌ها فصل‌به‌فصل افزایش داشته و بیشترین میزان آن در فصل زمستان بوده است.
آذری جهرمی با تأكید بر اینكه دسترسی آزاد به اطلاعات، دیگر وجه مهم برای ماست، چرا كه سبب اطمینان از وجود شفافیت و جلوگیری از فساد خواهد شد، اظهار كرد: هدف شماره 17 توسعه پایدار نیاز به توجه بیشتر جوامع بین‌المللی دارد، چراكه صلح و توسعه پایدار به هم وابسته هستند و غفلت از هر كدام، جهان را به مكانی ناامن تبدیل خواهد كرد؛ بنابراین همه كشورها باید با یكدیگر برای رسیدن به این هدف همكاری داشته باشند.
عضو دولت تدبیر و امید بابیان اینكه تحریم‌های یكجانبه برخی كشورها دربردارنده تهدید بزرگ‌تری برای اهداف توسعه پایدار است، تصریح كرد: اقدامات یكجانبه اجباری كه در مورد برخی كشورها انجام ‌شده است، نمونه بارزی از نقض حقوق بشر و همچنین توسعه پایدار محسوب می‌شود؛ بنابراین به‌عنوان یك جامعه بین‌المللی به ایجاد مكانیزمی نیاز داریم كه به برخی كشورهای مشخص اجازه ندهد از توسعه فناوری‌شان به‌عنوان ابزاری برای تمرین قدرت در مقابل دیگران استفاده كنند.
وزیر ارتباطات با بیان اینكه ایران اكنون تحت‌فشار شدیدترین تحریم‌هاست، خاطرنشان كرد: تحریم‌هایی كه به‌صورت مستقیم كسب‌وكارهای میلیون‌ها شهروند ایرانی را تحت تأثیر قرار داده است، به‌نحوی‌كه آن‌ها را از دسترسی به خدمات تحت وب و اپلیكیشن‌هایی كه توسط تأمین‌كنندگان جهانی ارائه می‌شود و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محروم كرده است.
وی با تأكید بر اینكه ما این تحریم‌های غیرقانونی را به‌عنوان یك اقدام تروریستی اقتصادی تلقی می‌كنیم، افزود: ایران برای همكاری با تمام جامعه بین‌الملل به‌طور خاص همسایگان خود در منطقه جهت تسهیل و توسعه ارتباطات كسب‌وكار با كسب‌وكار (b2b) و كسب‌وكار با مشتری (b2c) در جنوب غرب آسیا و فراتر از آن، تمایل دارد و ما با وجود تمامی چالش‌هایی كه با آن روبه‌رو هستیم، مسیرمان را به‌منظور تحقق اهدافمان همراه با خوش‌بینی و اعتمادبه‌نفس ادامه خواهیم داد.
آذری جهرمی در حاشیه اجلاس wsis2019 با وزیر ارتباطات گرجستان با موضوع همكاری های مشترك دو كشور در حوزه ارتباطات دیدار كرد.
به گزارش ایرنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز، سه شنبه در رأس هیئتی به‌منظور شركت و سخنرانی در «اجلاس سران جامعه اطلاعاتی» عازم ژنو شد.
اجلاس سران جامعه اطلاعاتی به مدت پنج روز با حضور بیش از سه هزار نفر از 150 كشور برگزار می‌شود كه طرح شبكه علمی ایران (شعا) نامزد دریافت جایزه از این اجلاس است.
این اجلاس هرساله باهدف گفت‌وگو و تبادل‌نظر بین‌المللی با كمك اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) در سطح وزیران و معاونان كشورهای مختلف برگزار می‌شود. موضوع اصلی اجلاس امسال، نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار است.
در این اجلاس دو پنل تحت عناوین آینده مشاغل در اقتصادهای مبتنی بر فاوا (توسط وزارت ارتباطات) و علم، نوآوری و آینده دانشگاه (توسط دانشگاه علم و صنعت ایران) مربوط به ایران است كه با آینده‌نگری توسعه فناوری ارتباطات برای دانشگاه‌ها و مشاغل برگزار می‌شود.
وزیر ارتباطات علاوه بر سخنرانی در این اجلاس، در حاشیه با وزیر ارتباطات بلغارستان و معاون وزیر ارتباطات گرجستان و همچنین دبیركل ITU و رئیس سازمان جهانی مالكیت فكری دیدار خواهد كرد.
فردا نیز آذری جهرمی راهی وین خواهد شد تا در این سفر یك‌روزه با مدیر دفتر امور فضایی ملل متحد در وین دیدار كند.
امضای سند همكاری میان وزارت ارتباطات و سازمان یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) از دیگر برنامه‌های این سفر است. طبق این تفاهم‌نامه، یونیدو به‌عنوان شریك وزارت ارتباطات ایران در حمایت از فعالیت‌های استارتاپی و انواع خدماتی برای ایجاد شغل در حوزه ICT همكاری می‌كند.
ایران همكاری چهارجانبه‌ای با روسیه، آذربایجان، تركیه و ایران در حوزه رونق فعالیت‌های استارتاپی در منطقه دارد و طبق آن یونیدو به‌عنوان مشاور ایران به این حوزه وارد شد.
علمی** 9207** 1055