امروز وقت همدلی و همبستگی برای كمك به هم‌وطنان سیل‌زده است

تهران - ایرنا - جمعی از فعالان اطلاح طلب با صدور بیانیه ای درباره سیل اخیر تاكید كردند: طی یك ماه گذشته سیل ویرا‌نگر و گسترده در مناطق مختلف كشور جان ده‌ها تن از ایرانیان را ستاند و خسارت‌های بسیاری به منازل و مراتع و زیرساخت‌‌های مناطق سیل‌زده وارد آورد ولی اكنون وقت همدلی و همبستگی برای كمك به هم‌وطنان سیل‌زده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در این بیانیه آمده است: ما امضاءكنندگان این بیانیه ضمن ابراز تسلیت به خانواده‌های داغدار و ابراز همدردی با هم‌وطنان سیل‌زده‌مان در مناطق مختلف كشور، نكاتی را خطاب به ملت و دولت ایران یادآور می‌شویم:
1- با توجه به خسارات بسیار گسترده‌ سیل در صدها شهر و روستای كشور، از عموم هم‌وطنان‌مان دعوت و درخواست می‌كنیم در حد توان‌شان به یاری هم‌وطنان سیل‌زده و نهادهای عمومی و ملی مدیریت بحران - از جمله هلال احمر – بیایند و از هر طریق دیگری كه می‌توانیم «دست در دست هم دهیم به مهر». اكنون زمان نشان دادن همبستگی ملی در ‌‌امدادرسانی و بازسازی و كاهش آلام هم‌وطنانمان است و ضروری است همه‌ سرمایه‌های اجتماعی و مدنی و نهادی جامعه ایران را برای این هدف بسیج كنیم.
2- تدوین گزارش ملی سیل 97 (مشابه گزارش ملی و كارشناسانه آتش‌سوزی پلاسكو) با تشكیل كمیته‌ای به دستور رییس جمهوری و مشاركت بهترین كارشناسان كشور و جدی گرفتن نتایج آن در اصلاح‌ سیاست ها می‌تواند به ارتقای توان نهادهای حكمرانی در پیشگیری موثرتر از بحران، اصلاح سیاست‌ها و افزایش ظرفیت‌های مدیریت موثرتر بعد از وقوع بحران‌های مشابه كمك كند.
بررسی كارشناسانه و دقیق و سخت‌گیرانه‌ی عملكرد و نقش مجموعه نهادهای حكومتی (از جمله سازمان هواشناسی، وزارت‌خانه‌ كشور، وزارت نیرو، وزارت مسكن و راه، هلال احمر و نیروهای مسلح) و تاثیر تخلف‌های ساخت و ساز، سوداگری با تخریب جنگل‌ها، تجاوز به حریم طبیعت و بی‌توجهی به هشدارهای كارشناسان محیط زیست و شهرسازی در شكل‌گیری و ابعاد این بحران ضروری است. اهمیت مطالعات زیست‌محیطی و سیاست‌های موثر صیانت از محیط زیست در كشور بیش از قبل روشن شده است.
3- مدیریت چنین بحرانی در این ابعاد در هر كشوری مستلزم همكاری همه‌ نیروها و سازمان‌های توانا در كمك‌رسانی از جمله نیروهای مسلح است. البته در چنین شرایطی ضروری است كه یك ستاد بحران تحت مدیریت دولت منتخب مردم، فرماندهی واحد عملیات مشترك همه‌ی نیروهای دولتی، نظامی و مردمی را برعهده بگیرد.
همكاری مشترك، هم‌افزا، كارآ و طبعا غیررقابتی همه‌ نیروها در كنترل بحران اهمیتی بیش از نقش موثر هر یك از بخش‌ها دارد. در چنین شرایطی این‌كه صداوسیما رفتاری ملی نداشته باشد، به جای تقویت همبستگی ملی و وحد‌ت‌بخشی، تفرقه‌آفرینی كند و به جای انعكاس منصفانه و متوازن فعالیت‌های همه‌ نهادهای دولتی و نیروهای مسلح، صرفا بر نمایش اقدامات سپاه و نقد دولت متمركز شود، شایسته‌ نقد است.
ضمن قدردانی از فعالیت‌های كارساز و مثبت نیروهای مسلح باید متذكر شد كه همكاری همه‌جانبه‌ همه‌ نیروهای مسلح تحت مدیریت دولت و انعكاس منصفانه‌ی همه‌ تلاش‌های موثر نهادهای دولتی و نظامی و مردمی در صداوسیما، نه‌تنها باعث ارتقای بیشتر منزلت و موقعیت نیروهای نظامی در كشور می‌شد، بلكه برای خود صداوسیما هم وجاهت می آفرید و حكایت از یك مدیریت خردمندانه ملی نیز داشت.
4- در شرایط اضطراری و زمان وقوع بلایای طبیعی شدید نمی‌توان تنها با اتكا بر بودجه‌ جاری دولت و منابع عمومی كشور پنجه در پنجه‌ مصائب افكند و شهروندان آسیب‌وخسارت‌دیده را به زندگی عادی برگرداند. حتی‌ توسعه‌یافته‌ترین دولت‌ها هم به تنهایی از پس جبران آسیب‌ها و خدمات‌رسانی كارا و سریع به همه‌ آسیب‌دیدگان مصائب بزرگ طبیعی برنمی‌آیند و مدیریت بحران دولت‌محور و مددرسانی جامعه‌محور دست در دست هم می‌گذارند.
علاوه بر دولت كه باید بیشترین سهم را در مدیریت بحران و كاهش آلام خسارت‌دیدگان داشته باشد، لازم است شهروندان همدل و همراه و نهادهای مدنی و خیریه نیز در چنین شرایطی ‌‌‌به كمك هم‌وطنان خود بشتابند. به رغم كمك‌های بسیار گسترده‌ نیروهای مردمی در كنترل بحران در شهرها و مناطق مختلف، كمرنگ بودن نقش سازمان‌های مردمی، حكایت از آن دارد كه نهادهای مدنی و نیروهای مورد اعتماد مردم موفق نشده‌اند نهادها و سازمان‌های موثر مدنی برای مدیریت نیروهای مردمی و امدادرسانی‌های تاثیرگذار داوطلبانه ایجاد كنند.
ضمن تاكید بر ضرورت حمایت دولت از توسعه‌ سازمان‌های مردم نهاد موثر در امدادرسانی در شرایط بحرانی، معترفیم اصلاح‌طلبان باید در زمینه‌سازی برای شكل‌گیری و توسعه‌ این نهادهای مدنی و سازمان‌های مردم‌نهاد و جدی گرفتن نقش و مسئولیت‌ خود در این زمینه توجه بیشتر و عملكرد بهتری داشته باشند.
5- توانایی‌های ایرانیان مقیم خارج از كشور بخشی از ظرفیت ملی ایران است. متاسفانه در درجه‌ اول اقدامات و تحریم‌های غیرانسانی دولت آمریكا علیه ایران و در درجه‌ بعد پاره‌ای ضعف‌های حكمرانی در ایران باعث شده است كه كشور تا حد زیادی از این ظرفیت و سرمایه‌ با ارزش ملی در چنین بحران‌هایی نیز محروم بماند.
در دوره‌‌ای ‌كه همبستگی‌های فرا مرزی میان شهروندان كشورهای مختلف در حال تقویت است، بهره‌گیری از كمك‌های نوع‌دوستانه‌ بین‌المللی و نهادها و شهروندان سایر كشورها در هنگامه چنین بحران‌هایی مطلوب است. ضروری است ایرانیان علاقه مند و دلسوز در یك تفاهم ملی و در واكنش به محدودیت‌های غیر‌انسانی كه نسبت به كمك‌رسانی بخشی از ملت ایران از یك سو و همراهی سایر ملت‌ها و دولت‌ها از سوی دیگر در بحران سیل اخیر ایجاد شد، راه‌كارهایی برای خنثی كردن اقدامات ایران‌ستیزان در آمریكا و منطقه بیابند. حمایت وزارت امور خارجه و دولت از این تلاش‌های مردمی در سطح جهان می‌تواند در ثمربخش‌تر كردن آن موثر باشد.
ما امضاكنندگان این بیانیه نیز اعلام آمادگی می‌كنیم در كنار شهروندان ایران و در راستای آن‌چه در این متن گفته شد، كاهش آلام سیل‌زدگان و تقویت همبستگی ملیِ ضروری برای بهبود شرایط زندگی هم‌وطنان سیل‌زده‌مان به وظیفه‌ ملی و اخلاقی‌مان عمل كنیم.
اسامی امضاء كنندگان این بیانیه به شرح زیر است: محسن آرمین، زهره آقاجری، ابراهیم اصغرزاده، محسن امین‌زاده، علی باقری، عمادالدین باقی، علی تاجرنیا، سیدمصطفی تاجزاده، مهدی تحققی، محمد تركمان، خسرو تهرانی، رضا تهرانی، محمد حسینی‌نیا، جلال جلالی‌زاده، حمیدرضا جلایی‌پور، محمدرضا جلایی‌پور، سعید حجاریان، محمدرضا خاتمی، مهدی دریس‌پور، عبدالعلی رضایی، عبدالله رمضان‌زاده، محمدجواد روح، عیسی سحرخیز، پرستو سرمدی، داود سلیمانی، زهرا شجاعی، محسن صفایی‌فراهانی، نادر صدیقی، ریحانه طباطبایی، كریم عابدی، عباس عبدی، فیض‌الله عرب‌سرخی، الهه كولایی، محمد كیانوش‌راد، احسان مجتهدی، فخرالسادات محتشمی‌پور، جلال محمدلو، اكرم مصوری‌منش، بدرالسادات مفیدی، محمدجواد مظفر، آذر منصوری، شهیندخت مولاوردی، عبدالله ناصری، محمد نعیمی‌پور، محمدحسین نعیمی‌پور، صادق نوروزی، علی نیك‌جو، حسین واله و رضا یوسفیان.
سیام**3202**1751**1535