انفعال معنادار كشورهاي عربي درباره تصميم اخير ترامپ درباره جولان

تهران- ايرنا- برخي از كشورهاي عربي براي بررسي تصميم اخير دونالد ترامپ رئيس ‌جمهوري آمريكا در به رسميت شناختن حاكميت رژيم صهيونيستي بر بلندي‌ هاي اشغالي جولان در سازمان ملل تشكيل جلسه دادند اما با سكوتي معنادار درباره اين مسئله، هيچ طرحي در محكوميت آن ارائه نداند.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از روزنامه 'القدس العربي'، اين جلسه روز دوشنبه در سازمان ملل برگزار شد كه در آن خميس الجهيناوي وزير خارجه تونس گفت، در حال حاضر و با توجه به شرايط كنوني نيازي به اعمال فشار بر سازمان ملل براي اتخاذ تصميم عليه رژيم اسرائيل و عقب ‌نشيني آن از جولان نيست.
جهيناوي در جمع خبرنگاران به قطعنامه 497 سال 1981 ميلادي در شوراي امنيت مبني بر اينكه الحاق جولان به اسرائيل باطل است، اشاره كرد و افزود: شوراي امنيت در گذشته در اين باره تصميم گيري كرده است.
وي در ادامه تصريح كرد كه منطقه جولان توسط رژيم صهيونيستي اشغال شده و بايد آزاد شود، اما در حال حاضر به اقدام جديدي در اين باره نيازي نيست.
ترامپ دو هفته گذشته، طي فرماني اعلام كرد كه حاكميت صهيونيست ها را بر بخش اشغالي جولان به رسمت مي شناسد.
كشورهاي عربي در حالي در برابر موضع جديد ترامپ درباره جولان منفعلانه عمل مي كنند كه برخي از آن ها از جمله عربستان و امارات در عادي سازي روابط با صهيونيست ها گوي سبقت را از يكديگر ربوده اند.
از سوي ديگر، ماجد عبدالعزيز سفير اتحاديه عرب نيز در اين باره گفت: اين تصميم آمريكا در نشست هفته آينده سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه با وزيران عرب مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
سران عرب در نشست ماه گذشته اتحاديه عرب در تونس نيز تصميم آمريكا در به رسميت شناختن حاكميت صهيونيست ها بر بلندي ‌هاي جولان را محكوم كردند.
اين در حالي است كه سوريه با توجه به اينكه عضويتش در اتحاديه عرب از سال 2011 در حالت تعليق است، در نشست ياد شده اين اتحاديه حضور نداشت.
شوراي امنيت نيز ماه گذشته ميلادي به درخواست سوريه نشستي ترتيب داد و در آن موضع ترامپ درباره جولان را نقض صريح قانون بين ‌المللي عنوان و آن را محكوم كرد.
چهار عضو دائم در شوراي امنيت (انگليس، چين، فرانسه و روسيه) اعلام كردند كه اين كشورها همچنان جولان را سرزميني عربي و اشغال شده توسط صهيونيست ها مي دانند.
تصميم آمريكا در به رسميت شناختن جولان به عنوان منطقه‌ اي متعلق به رژيم اسرائيل درست زماني اتخاذ شده كه متحدان عرب و اروپايي واشنگتن در انتظار پيشنهادات اين كشور براي طرح به اصطلاح صلح در خاورميانه هستند.
خاورم**9329**1586