كربلا در اعیاد شعبانیه غرق در نور و گل شد

كربلا – ایرنا – به مناسبت سالروز اعیاد دهه اول شعبانیه و همزمان با چندین مناسبت دینی و ملی، حرمین حسینی و عباسی در كربلای معلا به صدها تاج های گل زیبا و باشكوه آراسته شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ضریح های مقدس اباعبدالله الحسین (ع) و ابالفضل عباس (ع) به مناسبت اعیاد شعبانیه با صدها تاج گل باشكوه و زیبا آذین بندی شده و صحن ها و بین الحرمین سراسر نور و گل و زیبایی است تا پذیرای خیل عظیم زائران این ایام باشد.
«افضل الشامی» عضو شورای اداری عتبه حسینی اعلام كرد: بعدازظهر امروز (سه شنبه) عتبه حسینی مهیای پذیرایی از خیل میهمان عراقی و خارجی به مناسبت پانزدهمین سال جشنواره «ربیع الشهاده» (بهار شهادت) می شود.
این جشنواره هر ساله به مناسبت اعیاد شعبانیه در كربلا با حضور شخصیت ها و اندیشمندانی از كشورهای مختلف خارجی از جمله جمهوری اسلامی ایران و همچنین داخل عراق در كربلای معلا به مدت 4 روز از 3 تا 7 شعبان برگزار می شود.
این جشنواره علاوه بر پژوهش هایی كه نخبگان علمی درباره اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و مسائل مختلف فكری، فرهنگی و اجتماعی ارائه می كنند، شاهد فعالیت های دیگری از جمله نمایشگاه كتاب است.
نمایشگاه كتاب امسال با حضور 8 كشور از جمله جمهوری اسلامی ایران و 140 موسسه انتشاراتی از داخل و خارج عراق آغاز به كار كرده است.
همچنین امسال سالروز شهادت امام حسین (ع) مصادف با سالروز سقوط رژیم صدام در 9 آوریل 2003 شده و همین امر باعث شده است كه اهتمام به مناسبت در بین مردم این كشور و حتی تولیت آستان حسینی دوچندان شود.
رژیم بعث صدام در طول بیش از دو دهه حاكمیت استبدادی بر عراق با ممنوعیت شعائر حسینی و زیارت های عاشوراء و اربعین و مبارزه با زائران امام حسین (ع)، كوشید نام و یاد امام آزادگان جهان حسین بن علی (ع) را از بین ببرد.
رژیم بعث صدام در چنین ایامی با سركوب انتفاضه شعبانیه سال 91 كوشید تا با توپ بستن حرم اباعبدالله الحسین (ع)، آن را با خاك یكسان كند اما در نهایت حرم حسینی سرفرازتر و با شكوه تر از هر زمان دیگری امروز مناره ها و گنبدهای طلایی اش سر به آستان لاجوردی می ساید اما دیگر نه اثری از رژیم بعث و نه حتی گوری از صدام دیكتاتور حاكم بر عراق باقی مانده است.
به همین مناسبت از شب گذشته گروههای مختلف زائران عراقی و غیر عراقی بویژه ایرانیان به زیارت امام حسین بن علی (ع) و برادرش ابوالفضل عباس (ع) مشرف شده و از امروز بعدازظهر این جشن ها با شكوه و حضور پر شور مردمی بیشتر خواهد شد.
دیگر عتبات مقدسه در نجف اشرف، كاظمین و سامرا نیز به مناسبت سالروز میلاد اباعبدالله الحسین (ع)، ابوالفضل عباس (ع) و امام سجاد زین العابدین (ع) به بهترین وجه آذین بنده و چراغانی شده اند.
عتبات مقدسه امیرمومنان (ع)، امامین كاظمین (ع) و امامین عسكریین (ع) به همین مناسبت نیز شاهد جشن های باشكوهی خواهد بود.
جشن های دهه اول شعبانیه فقط به شهرهای زیارتی عراق محدود نخواهد شد و دیگر شهرهای این كشور نیز از طریق مساجد و حسینیه ها و محافل مردمی شاهد جشن های میلاد خواهد بود.
جشن های شعبانیه در عراق در شهرهای زیارتی خصوصا در كربلای معلا تا 15 شعبان مصادف با سالروز منجی عالم بشریت امام زمان (عج) ادامه می یابد.
انتظار می رود همانند هرسال خیلی از زائران ایرانی مردم عراق را در جشن های دهه اول شعبانیه و همچنین نیمه شعبان همراهی و مشاركت كنند.
از سوی دیگر بمناسبت اعیاد شعبانیه و همزمانی آن با سی و نهمین سالگرد شهادت شهید محمد باقر صدر و خواهرش بنت الهدی ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در راس هیاتی در مراسمی كه به همین مناسبت در حسینیه امیرالمومنین در سیدیه بغداد از سوی سید یاسین موسوی امام جمعه این مسجد و از شاگردان شهید صدر برگزار شد شركت كرد.
مسجدی در حاشیه این گردهمایی با چهره های سیاسی شیخ همام حمودی رییس مجلس اسلامی عراق و شیخ جلال الدین صغیر امام جمعه مسجد براثا و تنی چند از علما و چهره های سیاسی عراق دیدار و گفت و گو كرد.
خاورم *4*353*380*