۲۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۰
کد خبر: 83271305
۰ نفر
سگ‌ها سرطان را بو مي‌كشند

تهران – ايرنا – مطالعات جديد نشان مي‌دهد سگ‌ها با استفاده از قدرت بويايي، قادر به تشخيص سلول‌هاي سرطان در نمونه خون با 97 درصد دقت هستند.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري مديكال اكسپرس، گيرنده‌هاي بويايي سگ‌ها 10 هزار برابر قوي‌تر از انسان است و نسبت به بوهايي حساس هستند كه سيستم بويايي ما قادر به درك آن نيست.
بر اساس اين مطالعه جديد، سگ‌ها قادر به تشخيص سرطان در نمونه خون با 97 درصد دقت هستند. اين قابليت مي‌تواند منجر به توسعه يك روش تشخيص سرطان دقيق، ارزان و كاملا غير تهاجمي به ويژه در مناطق دور افتاده و در حال توسعه باشد.
بسياري از انواع سرطان در مراحل اوليه قابل شناسايي و تشخيص نيستند و زماني علائم آن بروز مي‌كنند كه بيماري پيشرفت كرده و متاستاز داشته است. همان‌طور كه ديده مي‌شود، روش هاي تشخيص زودهنگام در درمان بسيار موثر و ارزشمند هستند.
در اين مطالعه نمونه خون سالم و نمونه حاوي سلول‌هاي سرطان ريه در اختيار سگ‌هاي آموزش ديده قرار گرفت و پس از آن از آنان خواسته شد سرطان را در نمونه‌هاي ديگر تشخيص دهند. نتايج نشان داد سگ ها قادر به تشخيص سلول هاي سرطان با دقت 98 درصد هستند.
محققان در تلاشند تا اين روش غير تهاجي را توسعه دهند و قرار است در مرحله بعدي سرطان سينه از طريق بازدم توسط سگ‌هاي آموزش‌ديده تشخيص داده شود.
علمي **9259**1485

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش