۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
کد خبر 83271291
۰ نفر
همه پشت سپاه در آمدند

تهران-ایرنا- شخصیت ها از تمامی طیف های سیاسی اصلاح طلب و اصول گرا، سازمان ها و نهادها و احزاب ، همگی در پیام های دسته جمعی و جداگانه پشت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمدندو اقدام رذیلانه آمریكا در تروریست خواندن سپاه را محكوم كرده و نسبت به پیامدهای این تصمیم مذبوحانه هشدار دادند.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام كرد كه واشنگتن، سپاه را یك سازمان تروریستی خارجی در نظر گرفته است.
در پی اعلام این تصمیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در نامه ای به رییس جمهوری و رییس شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد كرد كه آن شورا نیروهای نظامی آمریكا در منطقه غرب آسیا موسوم به «سنتكام» را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد.
شورای عالی امنیت ملی نیز در اقدامی متقابل دولت آمریكا را حامی تروریسم و فرماندهی مركزی آمریكا در غرب آسیا موسوم به سنتكام را از گروه های تروریستی معرفی كرد.
در پی اقدام نسنجیده ترامپ، احزاب و شخصیت های سیاسی با محكومیت رفتار دولت آمریكا، نسبت به پیامدهای این رفتار هشدار دادند.
«حزب ندای ایرانیان» در بیانیه ای با بیان اینكه رژیم آمریكا، ملقمه حماقت و دشمنی را با خوش ‌رقصی برای صهیونیسم و تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نمایش گذاشت، اعلام داشت: نقش‌آفرینی سپاه در مقابله با داعش و سایر گروه‌های تروریستی دست ‌ساخته‌ آمریكا و عملكرد قابل ‌تحسین نیروهای تحت امر سرباز رشید اسلام، سردار سرلشگر قاسم سلیمانی در شكست داعش بر تمامی جهانیان به ویژه ژنرال‌های آمریكایی كاملاً مشخص است و مطمئناً همین قدرت متكی بر مردم و اشراف اطلاعاتی و امنیتی سپاه بر اوضاع منطقه است كه لرزه بر اندام استكبار انداخته و اتاق فكر جنگ ‌طلبان ترامپ، لاپوشانی شكست‌های پی‌درپی منطقه‌ای و فرار از مذمت‌های افكار عمومی را در تروریست خواندن سپاه دانسته؛ حال‌آنكه علی‌رغم هشدار كارشناسان، راهی شكست‌خورده را برگزیدند.
این تشكل سیاسی اصلاح طلب یادآور شد: سپاهی كه خود، قربانی تروریسم بوده، مطابق اصل صد و پنجاه قانون اساسی، نیروی نظامی رسمی كشور ماست و آحاد ملت شریف ایران با حمایت از فرزندان خود، فارغ از دیدگاه‌های سیاسی و بر مبنای وظیفه‌ی ملی، حماسه‌ای را رقم خواهد زد كه دانش سیاسی جهان، این بلاهت منبعث از تفكر ترامپیسم را به عنوان برگی سیاه در كتاب‌های تاریخ خود درج كند. حماسه‌ای كه بدون شك حاصل آن برخلاف تحلیل‌های دشمنان، تقویت وحدت ملی، همدلی و انسجام خواهد بود.

** تروریست‌های چكمه پوش آمریكایی را همانند داعش بدانیم
حزب موتلفه اسلامی در بیانیه ای با اشاره به موضع گیری آمریكا علیه دولت و ملت ایران، اعلام داشت: اقدام متقابل در برابر این تصمیم حق ملت ایران است و بر همین اساس موضع شورای عالی امنیت ملی را در اعلام بخشی از ارتش آمریكا به عنوان یك گروه تروریستی را در نخستین گام قابل تقدیر می دانیم.
این تشكل اصولگرا ادامه داد: بدیهی است سپاه، ارتش و دیگر نیروهای انتظامی و اطلاعاتی و سربازان گمنام امام زمان (عج) و فرزندان شجاع ملت ایران و دیگر ملت‌های منطقه در هنگام بروز هرگونه شواهدی از آشكار شدن نیت پلید دشمن، با راهبرد آتش به اختیار هرجا تروریست‌های چكمه پوش آمریكایی را دیدند رفتاری همانند برخورد با داعش و دیگر گروه های تروریستی را با آنان داشته باشند.

** اقدام ماجراجویانه ترامپ نقض حاكمیت ملی ایران، حقوق بین‌الملل و بحران‌زاست
حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز اقدام ماجراجویانه دولت ترامپ در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی را نقض حاكمیت ملی و حقوق بین‌الملل و تلاشی تازه برای تشدید بحران در منطقه و جهان دانست و خاطرنشان كرد: دفاع متحد همه نیروهای سیاسی و تمامی ملت ایران از اركان و نهادهای نظام جمهوری اسلامی ایران در این شرایط، وظیفه‌ای ملی، دینی و تاریخی است. تردیدی نیست كه حاصل این اقدام نسنجیده، افزایش همبستگی ملی در ایران و نهایتاً انزوای بیشتر دولت زورگو و بی‌منطق ترامپ خواهد بود.

**این اقدام نباید بی‌پاسخ گذاشته شود
حزب اعتماد ملی با اشاره به اقدام آمریكا در گنجاندن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی، در بیانیه ای اعلام داشت: این اقدام، فضای جنگ و كشمكش نظامی در منطقه را تشدید می‌كند و كشورهای منطقه را در آستانه یك بحران جهانی و دستكم منطقه‌ای قرار می‌دهد. این وضعیت نشانگر این واقعیت است كه منطقه خاورمیانه اكنون بیش از گذشته ناامن شده است و احتمال بروز جنگ در منطقه افزایش یافته است كه بدون تردید مسئول آن دولت ترامپ است.
این تشكل اصلاح طلب اضافه كرد: اقدام دولت آمریكا علیه منافع و حاكمیت ملی ایران و برخلاف حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود و نباید بی‌پاسخ گذاشته شود. مقامات ایران در نخستین واكنش، به حق دست به اقدام متقابل زدند و این كمترین كاری است كه انتظار انجام آن را داشتیم. در عین حال باید متوجه باشیم كه در دام جنگ‌طلبان حاكم بر آمریكا و اسرائیل نیفتیم و بهانه رویارویی نظامی را برای آنان فراهم نكنیم.

**اتحاد مقابل اقدامات خصمانه آمریكا
حزب همبستگی دانش آموختگان ایران در بیانیه ای این اقدام نفرت انگیز و ضد امنیت ملی كشورمان توسط رییس جمهوری ایالات متحده آمریكا را به شدت محكوم كرده و خواستار اتحاد و همبستگی همه متولیان اداره كشور و نیروهای سیاسی با هر نوع گرایشی مقابل این حركت خصمانه دولت آمریكا است.

**واكنش چهره های سیاسی به اقدام خصمانه ترامپ
«عبدالله رمضانزاده» سخنگوی دولت اصلاحات در واكنش به قراردادن سپاه در لیست سازمان های تروریستی در توییتر نوشت: علیرغم همه اختلاف نظرها در مسائل داخلی، در مقابل دشمن بی منطق خارجی، متحد و یكپارچه از نیروهای مسلح خود پشتیبانی می‌كنیم.
«علی ربیعی» وزیر سابق كار، تعاون و رفاه اجتماعی در واكنش به اقدام اخیر آمریكا علیه سپاه، در صفحه شخصی خود در توییتر خاطرنشان كرد: مقابل جنگ افروزی دولت آمریكا، ما ایرانیان، همه پاسدار هستیم.
«علی شكوری راد» دبیركل حزب اتحادملت ایران اسلامی در حساب توییتری خود اظهار داشت: نقش‌آفرینی‌ سپاه برابر مداخلات سلطه‌طلبانه آنها در منطقه‌ بهانه آنهاست و هدفشان نه سپاه بلكه نظام جمهوری اسلامی ایران است.
«شهاب الدین طباطبایی» سخنگوی حزب ندای ایرانیان در این باره در توییتر نوشت: اینجا ایران است اجازه خدشه به قانون اساسی و حمله به اركان كشور را نمی دهیم.
«محمدرضا عارف» رئیس فراكسیون امید مجلس دهم در واكنش به اقدام اخیر ترامپ در توییتر نگاشت: صدای شكسته شدن استخوان های استعمار و امپریالیسم شنیده می شود. این اقدام ناقض قوانین حقوق بین الملل است. منادیان صلح در جهان باید نسبت به این اقدام گستاخانه ترامپ اعتراض خود را نشان دهند.
«محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در توییتر تهدید كرد: آقای ترامپ، با این حساب به ناوهایت بگو از كنار قایق‌های سپاه عبور نكنند.
«حسام الدین آشنا» رئیس مركز بررسی های استراتژیك در حساب توییتری خود یادآور شد: گفته بود بعد از این همه حماقت برای هزینه كردن 7 تریلیون دلار در خاورمیانه، حالا وقت این است كه در كشور خودمان سرمایه‌گذاری كنیم. آنكه برای ایران شاخ و شانه می كشد آیا فكرحسابداری خسارت ها را كرده است؟ خسارتتان چنان خواهد بود كه پولی برای سرمایه گذاری در كشور خودتان باقی نخواهد ماند
همچنین «مجید فراهانی» عضو شورای شهر تهران در توئیتر خود عنوان كرد: سپاه پاسداران در حالی در فهرست تروریستی آمریكا قرار گرفت كه همواره از اصلی ترین نیروهای مقابله با گسترش داعش در منطقه بوده است. این اقدام كاخ سفید باعث انسجام و وحدت مردم خواهد شد.
«حشمت الله فلاحت پیشه» رئیس كمیسیون امنیت ملی مجلس در توییتی عنوان كرد: نامردی دشمن، مظلومیت ایران و وحدت ایرانیان در اوج. از ترامپ به خاطر برگرداندن وطنم به دوران شكوهمند انقلاب و جنگ ممنونم.
«محمد سالاری» قائم مقام حزب همبستگی در توئیتر خود نوشت: اقدام خصمانه ترامپ در قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی، نه تنها اظهار مجدد دشمنی با نظام جمهوری اسلامی است بلكه توهین و خصومت با همه مردم ایران تلقی می شود. هیچ نشانی از عقلانیت و تعهد به قوانین بین المللی در كاخ سیاه دیده نمی شود.

**اقدام آمریكا پیامدهای جبران ناپذیری برای این كشور دارد
حزب مردم سالاری در اطلاعیه ای اقدام غیرقانونی و خصمانه دولت آمریكا در قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروههای تروریستی را اقدامی بیسابقه دانست و اعلام داشت: دولتی كه نه تنها از برجام، بلكه از بسیاری از پیمانهای بین المللی دیگر خارج شده، نمی توان اعتماد كرد و اقدام اخیر آمریكا علیه سپاه اثبات می كند آنچه درباره نابخردی و ناتوانی دولت كنونی آمریكا گفته می شد صحیح بود.
این تشكل اصلاح طلب یادآور شد: این اقدام دولت آمریكا، پیامدهای جبران ناپذیری برای این كشور خواهد داشت و پیامدهای آن نه تنها دولت فعلی آمریكا را از طریق افزایش شكاف در بین دو حزب حاكم آمریكا درگیر می كند، بلكه تاثیرات آن دامنگیر دولتهای بعدی این كشور هم خواهد بود. چرا كه جمهوری اسلامی ایران این اقدام آمریكا را بی پاسخ نخواهد گذاشت. این اقدام آمریكا، دولت، مجلس و كلیه نهادهای حاكمیت و همچنین مردم را در ایران بیش از پیش متحد خواهد كرد و همه در داخل ایران، در زمان اعمال تهدیدات خارجی، یكپارچه به مقابله با دشمن و حمایت از پاسداران این مرز و بوم در مقابل دشمن خواهند پرداخت.

** اقدام نابخردانه ترامپ راه به جایی نخواهد برد
معصومه ابتكار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در حساب توییتر خود نوشت: به لطف خدا این اقدام نابخردانه ترامپ هم مقابل اراده ملت ایران راه به جایی نخواهد برد.
ابتكار افزود: امروز اعلام می كنیم كه با وجود تفاوت دیدگاه در مسائل داخلی مقابل دشمن بیگانه ظالم، متحد و استوار از همه نیروهای مسلح خود اعم از سپاه، ارتش و نیروی انتظامی پشتیبانی می كنیم.

** حضور قدرتمند سپاه پاسداران ضروری است
حجت السلام احمد مازنی رییس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در حساب توییتر خود نوشت: مقابل ترامپ كه غیر از منطق زور زبان دیگری نمی داند، حضور قدرتمند سپاه پاسداران ضروری است. ملت ایران پشتیبان و قدردان فرزندان سلحشور خود است.

** از نیروهای نظامی كشورمان دفاع می‌كنیم
آذر منصوری قائم مقام دبیركل حزب اتحاد ملت در حساب توییتر خود نوشت: جایگاه سپاه پاسداران به عنوان نیروی نظامی در قانون اساسی تعریف شده است. نقدهای ما داخلی است و‌ به طور قطع برابر دولتی كه بی‌رحمانه همه توان خود و ‌هم پیمانانش را برای دشمنی با ایران به كار گرفته است، از نیروهای نظامی كشورمان دفاع می‌كنیم.

** سپاه نماد مبارزه با تروریسم در منطقه است
مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در حساب توییتر خود نوشت: آمریكا در ادامه اقدامات یك جانبه خود بار دیگر نشان داد كه به قواعد و هنجارهای بین المللی پایبندی ندارد.
سنایی افزود: تصمیم برای تروریستی اعلام كردن سپاه كه بخشی از ساختار كشور و نماد مبارزه با تروریسم در منطقه است نشان می دهد آمریكا از شكست های بیست ساله اش در منطقه عبرت نگرفته است.

** اعلان تروریست بودن سپاه هدیه انتخاباتی ترامپ به نتانیاهو
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حساب توییتر خود نوشت: تقدیم جولان و اعلان تروریست بودن سپاه، دو هدیه انتخاباتی ترامپ به نتانیاهو. دیروز هم صدام ا هدیه باران كرده بودند! فلسطین چون عراق آزاد شد.

** تروریست دانستن سپاه دامن زدن به افراط گرایی است
حزب كارگزاران سازندگی ایران نیز به اقدام ترامپ واكنش نشان داد و افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخشی از تاریخ چهل ساله ایران است. تروریست دانستن نهادی این چنین درهم تنیده با جامعه ایران، دامن زدن به افراط گرایی، جنگ طلبی و بی مسئولیتی نسبت به قواعد بین المللی محسوب می شود و محكوم می شود.

** اقدام آمریكا مضحكه افكار و وجدان عمومی جهانیان است
جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در پی اقدام خصمانه آمریكا علیه سپاه بیانیه ای صادر و تاكید كرد: در آستانه میلاد با سعادت سرور آزادگان عالم و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و روز پاسدار، بار دیگر حقارت و سبك‌سری هیات حاكمه ایالات متحده آمریكا رخ نمود و ثابت كرد كه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با اقتدا به مولای خود حضرت ثارالله (ع) و در سایه فرامین یگانه دوران حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه ای در درست‌ترین نقطه تاریخ ایستاده است.
در این بیانیه آمده است: بی‌تردید اقدام ایالات متحده آمریكا از دو وجه، مضحكه افكار و وجدان عمومی جهانیان است. اولا كسی هیچ شرارت، جنگ و اقدام تروریستی و ارعاب‌آوری در دنیا سراغ ندارد كه دست دولت آمریكا یا حداقل یك دولتمرد یا نظامی آمریكایی از پشت صحنه آن به چشم نخورد و ثانیا در فهرستی كه عمده نام‌های آن، فرزندان نامشروع آمریكا و پرورش‌یافتگان مكتب صهیونیسم و سلفی‌گری وهابی هستند، ذكر نام مهم‌ترین نیروی مقابله‌كننده با تروریسم در منطقه، واكنشی جز خنده را سبب نمی‌شود.
این بیانیه می افزاید: اما افسوس اصلی را باید به حال ملتی خورد كه سردمدارانش در امنیت كامل بر اریكه پوشالی قدرت تكیه زده‌اند و با تصمیمات مستانه و بدون عاقبت‌اندیشی از جان و امنیت این ملت و فرزندان آنها كه هزاران كیلومتر دورتر از خانواده‌های خود، بازیچه مغازله‌های آمریكایی - صهیونیستی و رقص شمشیرهای سعودی – آمریكایی هستند، برای خوشایند سفاكان صهیونیستی و حكومت‌های مرتجع مایه می‌گذارند.

** آمریكا یكی از دولت های حامی تروریسم است
حزب كارگزاران سازندگی ایران نیز در محكومیت تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیانیه ای صادر و تاكید كرد: قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست «سازمان‌های تروریستی از نظر دولت ایالات ‌متحده آمریكا» بار دیگر خوی امپریالیستی و مداخله‌جویانه حاكمیت این كشور را نزد جهان برجسته ساخت.
در این بیانیه آمده است: ما معتقد هستیم مداخلات دولت‌های ایالات ‌متحده آمریكا از ویتنام تا عراق مداخلاتی امپریالیستی بوده است كه بستر حركت‌های تروریستی را فراهم ساخته است. آمریكا با اشغالگری، كودتا و اقدام به ترور سران و رهبران كشورها برخلاف اصل اصیل دموكراسی؛ حاكمیت ملی كشورها در طول تاریخ معاصر جهان یكی از دولت‌های حامی تروریسم است و از این لحاظ صلاحیتِ اخلاقی و حقوقی محكومیت تروریسم را ندارد.
این بیانیه می افزاید: از سوی دیگر حمایت‌های استراتژیك و پیوندهای ایدئولوژیك دولت‌های آمریكا و اسرائیل نشان می‌دهد این رژیم به صورت راهبردی از تروریسم دفاع می‌كند.
در این بیانیه آمده است: اقدام دولت آمریكا بدعتی آشكار در حقوق بین‌الملل و نقض اصل حاكمیت ملی كشورهاست كه در اسناد جهانی حقوق بشر به رسمیت شناخته شده است.
حزب كارگزاران سازندگی ایران در بیانیه خود آورده است: تروریسم در حقوق بین‌الملل اقدامات غیرقانونی گروه‌های غیرقانونی علیه امنیت دولت‌های قانونی و شهروندان آنان است و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هر آنچه در دفاع از ملت ایران انجام داده است براساس تصمیمات حكومت قانونی ایران بوده است.
این بیانیه می افزاید: سپاه یك حزب یا فرقه سیاسی نیست كه پاره‌ای از ایرانیان آن را بپسندند و پاره‌ای آن را نپذیرند سپاه یك نهاد و یك اداره از ادارات قانونی جمهوری اسلامی ایران است كه ماموریت مركزی آن دفاع از امنیت ملی ایران است و میان این مقصود و سیاست خا رجی ایران پیوندی راهبردی برقرار است.

** دولت ضد بشری آمریكا حماقت كرد
محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیزدر واكنش به تحریم سپاه توسط دولت آمریكا در توییتر خود نوشت: با ابراز انزجار از دولت ضد بشری آمریكا به كمپین من یك سپاهی هستم پیوسته و پیوستن همگان را توصیه می كنم.
شریعمتداری افزود: حماقت دولت ضدبشری آمریكا در تروریستی خواندن نیروی مسلح انقلابی كشورمان، انسجام، یكپارچگی، مقاومت، ایستادگی و اراده راسخ ملت ایران را در مقابله با هر گونه مداخله اجنبی صد چندان كرد.

** تروریستی دانستن سپاه ناق موارد متعدد از منشور ملل متحد است
همچنین سید ابراهیم امینی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در توییتر خود نوشت: تشكیل نیروی نظامی هر كشوری مستقل، تابع قوانین همان كشور است و تروریستی دانستن سپاه پاسداران به عنوان نیروی نظامی یك كشور ناقض موارد متعددی از منشور ملل متحد، تعرض به اصل تساوی حقوق، حاكمیت ملی و حاكمیت سرزمینی كشور ایران و حتی مغایر با قوانین داخلی ایالات متحده بوده و محكوم است.

** سپاه بخشی از نهادهای قانونی و رسمی و قسمتی از نیروهای مسلح كشور است
حزب توسعه ملی ایران اسلامی با صدور اطلاعیه ای در محكومیت اقدام آمریكا مبنی بر قراردادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی تاكید كرد: دولت آمریكا در جدیدترین تحرك ضد ایرانی خود، در اقدامی بی‌سابقه سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد. این درحالی است كه سپاه بنابر نص قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بخشی از نهادهای قانونی و رسمی و قسمتی از نیروهای مسلح كشور محسوب می‌شود.
این اطلاعیه می افزاید: دولت ترامپ پیش از این با خروج از برجام، شناسایی جولان به عنوان بخشی از سرزمین اسرائیل كه بر خلاف قطعنامه‌های سازمان ملل انجام شد، خروج از پیمان تجاری شراكت فرا آتلانتیك (تی‌پی‌پی)، كناره ‌گیری از توافقنامه پاریس در رابطه با تغییرات آب و هوایی و خطراتی كه زمین را به شدت تهدید می‌كند، خروج از یونسكو، كناره ‌گیری از پیمان جهانی سازمان ملل برای بهبود مهاجران و پناهندگان و مواردی از این دست، ماهیت خود را در ضدیت با توافقات و هنجارهای جهانی و همچنین عدم پرهیز از رفتارهای مخاطره آمیز برای صلح و آرامش جهانی نشان داده بود و تصمیم اخیر علیه سپاه، برگ دیگری بر این كتاب قطور افزود كه به غیر از اسرائیل و معدود مراكز و كشورهایی در دنیا، یقیناً با عدم همراهی و استقبال جهانیان روبه رو خواهد شد.
در این اطلاعیه آمده است: این امر كاملا بدیهی است كه هیچ كشوری و مردمی، كوچكترین تعرض خارجی به نیروهای مسلح خود را كه مظهر اقتدار و قدرت ملی در مواجهه با خطرات بیگانه هستند، نخواهند پذیرفت و اساساً از همین روست كه جوامع مختلف با دور نگاه داشتن نیروهای مسلح خود از مناقشات سیاسی داخلی، آن را در جایگاهی متعالی و ملی قرار می‌دهند كه توجه علایق و محبت‌های آحاد مختلف جامعه با هر نگاه و تفكری را به خود جلب كند و حمایت از آنها نقطه اشتراك همه ملت باشد.

** آمریكا شمشیر را از رو بسته است
پروانه مافی نماینده لیست امید مجلس نیز در توییتر خود نوشت: جاهلان داخلی دست از سیاست بازی بچه گانه دولت سپاه بردارند. آمریكا شمشیر را از رو بسته است انسجام ملی و تصمیمات حكیمانه، عاقلانه ترین راه مقابله با خیره سری آمریكاست.
سیام**3202**1535