۲۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۹
کد خبر: 83271213
۰ نفر
آیا بی اعتمادی بر سر رسانه ملی سایه افكنده است؟

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی اعتماد یا بی اعتمادی مردم نسبت به عملكرد صدا و سیما به خصوص در بحران سیل های اخیر را مورد واكاوی قرار داده اند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان می دهد كه رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب درباره بی اعتماد شدن مردم نسبت به عملكرد صدا و سیما بخصوص در جریان سیل اخیر مطالبی را منتشر كرده اند. آن ها از ‌عملكرد این رسانه با تعابیر یكطرفه و غیرحرفه ای نام برده اند.
رسانه های نزدیك به جریان اصلاح طلب همچنین، عملكرد صدا و سیما نسبت به حذف نام آیت الله هاشمی رفسنجانی از سخنان روحانی در مراسم افتتاح طرح‌های شهرداری تهران؛ تقدیر از تلاش های وی در دوران سازندگی و انفعال مجلس در این باره را مورد نقد و بررسی قرار داده اند.
در این میان رسانه های نزدیك به جریان اصولگرا كمتر به این موضوع پرداخته اند. روزنامه كیهان در گزارشی، روزنامه اعتماد را به دروغ پردازی و اصلاح طلبان را به فریب مردم متهم كرده است.

رسانه های اصلاح طلب
...............................
**بی اعتمادی مردم نسبت به عملكرد ضعیف رسانه ها
روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم 'عباس عبدی' با عنوان 'بی ‌اعتمادی' درباره ریشه های اعتراضات به نحوه مدیریت و بی اعتمادی به رسانه ملی می نویسد: یكی از دلایلی كه این شرایط و نگاه منفی را تشدید كرده، فقدان رسانه رسمی اثرگذار است. به نظر بنده ركن اساسی بسیاری از بحران‌های موجود، فقدان رسانه رسمی معتبر و آزاد است كه به دلیل همین كمبود، رسانه‌های غیر‌رسمی جایگزین آن شده‌اند....صدا و سیما با سیاست‌های موجودش قادر نیست كه نیاز مبرم جامعه را به كاركرد رسانه‌های مدرن تامین كند. بحران رسانه رسمی در كشور عوارض و خطرات بیشتری از بحران سیل و زلزله و اعتراضاتی شبیه اعتراضات دی‌ماه 1396 دارد و گمان نمی‌رود كه اراده‌ای برای اصلاح این نظام رسانه‌ای وجود داشته باشد، زیرا برخی جناح حاكم به صدا و سیمای یك‌سویه كنونی معتاد شده‌اند. واقعیت این است كه با این ریشِ رسانه رسمی به تجریش نمی‌روند.

در یادداشتی از روزنامه ابتكار با عنوان 'چرا همچنان رسانه‌ها در شرایط بحران ناكارآمد هستند؟' آمده است: زمانی كه اولین زلزله كرمانشاه رخ‌ داد، گزارش‌های بسیاری درباره لزوم خبرنگاری بحران و تربیت نیروهای توانا برای چنین مواقعی منتشر شد اما در زلزله دوم كرمانشاه باز هم رسانه‌ها جا ماندند. سیلاب‌های اخیر نشان داد كه همچنان رسانه‌های ما در مواقع بحران كارایی چندانی ندارند؛ پوشش خبری ضعیف و خبرهایی كه كمی با واقعیت فاصله دارد موید همین مطلب است. اما چرا چنین اتفاقی رخ داد؟ در روزهایی كه روزنامه‌ها تعطیل بودند، چرا صدا‌ و ‌سیما و رسانه‌های برخط در زمینه اطلاع‌رسانی ضعیف عمل كردند؟ 'حوریه‌دهقان‌شاد' مدرس علوم ارتباطات در پاسخ به این سوالات ابتكار می‌گوید: طبیعی است كه وقتی شبكه‌های اجتماعی هستند، خبر در لحظه پخش می‌شود و این تجربه جدیدی نیست، اما به نظر می‌آید كسانی كه مسئول سیاستگذاری در صدا و سیما هستند تا جایی كه می‌شود تلاش می‌كنند، خبر پوشش داده نشود اما تجربه ثابت كرده كه این عدم پوشش خبری، به اعتماد مردم به رسانه‌های رسمی ضربه می‌زند.
وی افزود: متاسفانه گویا هنوز درایت لازم در مسئولان صدا‌ و‌ سیما به‌ وجود نیامده كه حداقل بخواهند اعتماد مردم را به‌دست بیاورند. اگر صدا و سیما اخبار را به درستی پوشش دهد، اولین پایگاهی كه مردم به آن مراجعه می‌كنند همین رسانه است اما متاسفانه چون این اتفاق نمی‌افتد، جزو انتخاب‌های اول مردم نیست.

'آزاد ارمكی' استاد دانشگاه و جامعه‌شناس در گفت و گو با روزنامه آفتاب یزد درباره علت و ریشه‌های شكاف اعتماد، ضرورت و عدم اقناع افكار عمومی از حضور و عدم حضور مدیران در مناطق سیل زده می گوید: صدا وسیما مدعی است كه هشدارهای لازم به شهروندان در استان‌های به ویژه درگیر سیل از قبل داده شد اما مردم گوش نكردند، چنین ادعایی تا چه اندازه برای مردمی كه جان و مالشان را از دست دادند، قانع كننده است؟ اساسا در یك جامعه كه حتی پای جان افراد در میان است، باز هم عده ای باید به دنبال گرفتن سلفی باشند؟
صدا و سیما نمی‌تواند بگوید كه ما پیش بینی كردیم اما مردم گوش نكردند بلكه مردم آموزش ندیدند چیزی را گوش كنند و بر اساس آن عمل كنند. زیرا آنچه كه به آنها گفته شده و گوش كردند متضرر شدند.

**حذف نام آیت الله هاشمی رفسنجانی
روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان 'صدا و سیما باید نماد خواسته‌های مردم باشد' می نویسد: ‌عملكرد یك‌طرفه صدا و سیما در پخش برنامه‌هایش بر هیچ شخصی پوشیده نیست، اما چندی است كه این رسانه به صورت غیرحرفه‌ای عمل كرده و همین موضوع باعث افزایش موج انتقادات شده است. پس از حذف عادل فردوسی‌پور و سخنان مهران مدیری این بار شاهد آن بودیم كه صدا وسیما در حركاتی سخنان آقای روحانی درباره تلاش‌های آیت‌ا... هاشمی در دولت سازندگی را سانسور كرده است.
'سیدفاضل موسوی' فعال سیاسی در گفت‌وگو با آرمان در این باره می گوید: مگر می‌شود در كنار انقلاب اسلامی آیت‌ا... هاشمی را نادیده گرفت؟ در كشور قانون و رهبری وجود دارد و مردم شاهد همه اتفاقات در این مملكت هستند.... یادكردن از آیت‌ا... هاشمی بی‌تردید به نفع جمهوری اسلامی و خود رسانه است. صدا و سیما گاهی نفع خود را هم به خوبی تشخیص نمی‌دهد. هنگامی كه افراد قصد دارند تا حركت غیراصولی انجام دهند در برخی اوقات پرده‌ها جلوی چشم و ذهنشان قرار می‌گیرد و نمی‌توانند درست یا غلط بودن حركاتشان را ببینند. صداوسیما به خودش هم لطمه وارد می‌كند. این عملكرد صدا و سیما می‌تواند عامل افزایش نقدها و كاهش محبوبیت باشد.

**واكنش مجلس درباره عملكرد صدا و سیما
سیدفاضل موسوی در ادامه گفت و گو با آرمان گفت: مجلس به طوركل هیچ اقدامی در مقابل عملكرد صدا و سیما انجام نداده و نمی‌دهد و به این رسانه انتقاد نمی‌كند كه با این همه پولی كه از ما می‌گیری كدام یكی از برنامه‌هایت كارشناسانه و جدی است؟ چند درصد برنامه‌هایت تاثیرگذار و كارشناسی ‌شده است؟ صدا و سیما فقط خود را محور حقانیت نداند، هنگامی كه فرد یا گروهی خود را محور بدانند، ممكن است دچار غرور شوند كه خردمندانه نیست و می‌توان گفت در حوزه شعور و آگاهی لنگ می‌زند. متاسفانه صدا و سیما در حال حركت در مسیری است كه با خواسته اكثریت فاصله دارد.

**نامه سرگشاده یاسر هاشمی به رئیس صدا و سیما
آرمان در مطلبی دیگر می نویسد: «هاشمی‌هراسی» موضوعی است كه شاید بتوان اذعان داشت سال‌هاست در بخش‌های مختلف كشور حاكم شده و صدا و سیما از جمله پیشتازان این عرصه است. این مشی پس از رحلت آیت‌ا... هاشمی پررنگ‌تر شد و كمتر نامی از آیت‌ا... هاشمی مطرح می‌شود كه در جایگاه‌های با اهمیت تصمیم سازی برای اداره كشور نقش آفرین بوده است.
در بخشی از نامه یاسر هاشمی به' علی عسگری' رئیس سازمان صدا و سیما كه آرمان آن را منتشركرد، آمده است: صدا و سیما بخش‌های مربوط به خدمات آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، سدسازی‌های خوزستان و متروی تهران را از سخنان رئیس‌جمهور سانسوركرد تا بر آگاهی مردم بیفزاید! این جملات كوتاه چه مفهوم بلندی داشتند كه صدا و سیما حاضر شد ته مانده‌های اعتماد عمومی خویش را مخدوش نماید و در آن همه بخش‌های متعدد خبری تیغ سانسور را بر چهره خویش بكشد؟ به راستی كه آن ضرب‌المثل با كمی تغییر چه مصداق روشنی یافت كه «خوزستان را آب برد و بعضی‌ها را خواب!» «هاشمی رفسنجانی» فقط یك نام نیست كه فكركنید با حذف آن، یادش از تاریخ ایران و ذهن مردم و كارشناسان می‌رود.

**برنامه 'دورهمی' و توبیخ مدیر شبكه نسیم
خبرگزاری ایسنا نوشت: یك روزنامه‌نگار باسابقه و مدرس ارتباطات با اشاره به توبیخ 'محمد احسانی' مدیر شبكه نسیم برای انتقادات وارد شده به مسئولان در برنامه «دورهمی» گفت كه وقتی مهران مدیری در دورهمی موضوعی را عنوان می‌كند باور عمومی این نیست كه حرف مردم را می‌زند و حتی این باور شكل گرفته كه صدا وسیما می‌خواهد این حرف‌ها گفته شود.
'صدیقی' مدرس ارتباطات درباره حواشی پیش آمده پس از پخش اولین قسمت برنامه «دورهمی» به ایسنا می‌گوید: متأسفانه در فضای به شدت سیاسی و سیاست زده هر مطلبی كه از رسانه‌های ما تولید و توزیع می‌شود و به تكثر و باز پردازش رویدادها می‌رسد، از منظر سیاست قضاوت می‌شود و مطالبات سیاسی را به دنبال دارد. این اتفاق به ویژه در صدا و سیما كه رسانه ملی خوانده می‌شود، آشناتر و محسوس‌تر و بازتاب دهنده یك نگرش سیاسی است. همچنین برای مخاطب این پرسش را به وجود می‌آوردكه چرا هر اتفاق، خبر و موضوعی در صدا و سیما بلافاصله با سیاست و دیدگاهی كه این رسانه به پدیده‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی وسیاسی دارد، نسبت پیدا می‌كند؟ كه البته متأثر از زاویه دید صدا و سیما به قوای مختلف در كشور است.

** تلویزیون تریبون خوبی برای انعكاس انتقاد نیست
پایگاه تحلیلی خبری عصر ایران در یادداشتی با عنوان 'تلویزیونی كه «لعن» می‌فرستد ولی خودش هم «فرشته» نیست' می نویسد: پیمان طالبی مجری برنامه «طبیب» با ادبیاتی تند، برخی مسئولین كشور را مورد نوازش قرار داد و گفت: « لعنت به مسئولی كه كمك نكرد و لعنت به مسئولی كه در این شرایط كار را رها كرد و رفت!»
این روزها به شدت تلویزیون در جایگاه مدعی العموم قرارگرفته است و با هر ادبیاتی كه دلش می‌خواهد حرف می‌زند. انتقاد بسیار خوب است. انتقاد با كلماتی كه مانند دشنه به دل برخی مسئولین می‌شنید هم بهتر از سكوت و انفعال است.
آیا تلویزیون جدا از مسئولان كشور است؟ نه، تلویزیون بخشی از همین مسئولانی است كه مجری جوان شبكه سه به آنها لعن فرستاد.
یكی بپرسد چگونه شد رسانه‌ای كه خود را ملی می‌نامد، میلی شده است. چرا تلویزیون تنها حرف‌های بخشی از جامعه را نشان می‌دهد؟
در همین سیل اخیر همه مردم به صحنه آمده بودند از جمله بسیجی‌ها، روحانیون، سپاهی‌ها، القصه همه و همه. اما تلویزیون تنها به سراغ برخی اقشار رفت و آنها را نشان داد. گویی دیگران تنها دست روی دست گذاشته بودند تا لرستان، گلستان و خوزستان را آب ببرد.... بله، انتقاد كردن خوب است اما تلویزیون تریبون خوبی برای این كار نیست چون خودش متهم كم‌كاری و بی‌كفایتی است و بدون شك عامل اصلی بخشی از مشكلات كشور.

رسانه های اصولگرا
..........................
** سیل؛ بهانه جدید تخریب صدا و سیما
روزنامه كیهان در ستون نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای با اشاره به مطلبی در روزنامه اعتماد می نویسد: روزنامه اعتماد دیروز در مطلبی نوشت كه 'رسانه‌ای كه داعیه «ملی بودن» دارد، به همان اندازه كه بنا بر رسالت اطلاع‌رسانی نیاز است كمبودها و كاستی‌ها را نشان دهد، به همان اندازه هم باید امدادرسانی‌ها و خدمات ارایه شده از هرگروه و دسته و ارگان و نهادی از دولت گرفته تا دیگر نهادها را منعكس كند. وظیفه‌ای كه به نظر می‌رسد دست‌كم تلویزیون در بخش‌های مختلف خبری آن را نادیده گرفته است. عملكرد صدا و سیما و نادیده گرفتن دولت تازگی ندارد و اولین بار نیست كه صدا و سیما رسالت تدوین و تهیه نمایش تقابل را بر عهده می‌گیرد...'
كیهان می افزاید: این دروغ‌پردازی در شرایطی است كه رسانه ملی در هر دو بخش صدا و سیما، در پی سیل اخیر ساعت‌ها گفت‌وگوی زنده با مقامات دولت اعم از وزیر، استاندار، فرماندار و... داشته و آنتن تلویزیون را برای بیان خدمات دولت و شرایط مناطق درگیر سیل در اختیار آنها قرار داده است. «نمایش تقابل» پروژه مدعیان اصلاح‌طلبی و متخصصان فریب مردم و جنگ روانی علیه آنهاست كه فضای انتخابات را مملو از دو قطبی‌‌های دروغین كردند. تخریب صدا و سیما البته سكه رایج محافل خبری مدعی اصلاح‌طلبی است. علیرغم اینكه تنها در مورد برجام، سهم موافقان آن نزدیك دو برابر سهم منتقدانش در صدا و سیما بوده است و این در شرایطی بود كه حامیان برجام در مجلس اجازه هیچ‌گونه اظهارنظری به مخالفان نداده بودند.

** رسالت سنگین صدا و سیما، حفظ منافع ملی
به گزارش شبكه اطلاع رسانی راه دانا، سیدموسی خادمی استاندار لرستان در جلسه با مدیركل و شورای معاونین صدا و سیمای مركز لرستان، با اشاره به اینكه صدا و سیما در نظام جمهوری اسلامی بار سنگینی بر دوش دارد، گفت: این مركز از یك طرف حرف‌های مردم و منتقدین را پوشش داده و از طرفی حرف‌ها و پیام‌های نظام و دولت را انتقال می‌دهد كه انطباق این دو موضوع با هم به نحوی كه منافع ملی كشور و مردم را حفظ كند كار سختی است.
وی افزود: خوشبختانه صدا و سیمای مركز لرستان از تعداد زیادی بیننده در داخل و خارج استان برخوردار است، بدین معنی كه مردم به این مركز اعتماد دارند و از دید آنان عنصر اول خبری در كشور و استان، صدا و سیما است.
پژوهشم**9054**1732