۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
کد خبر 83271191
۰ نفر
گمانه زنی در محوطه آرامگاه نخستین احیاگر زبان فارسی

تهران - ایرنا - پروژه گمانه زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری نخستین احیاگر زبان فارسی در حال انجام است.

یعقوب لیث «رادمان پسر ماهك سیستانی» یكی از پادشاهان ایران و از دودمان صفاری بود. یعقوب لیث صفاری نخستین كسی بود كه زبان پارسی را 200 سال پس از ورود اسلام به ایران، به عنوان زبان رسمی ایران علام كرد و پس از آن دیگر كسی حق نداشت در دربار او به زبانی غیر از پارسی سخن بگوید.
آرامگاه یعقوب لیث صفاری، در روستای شاه آباد در ده كیلومتری دزفول، سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار دارد و در كنار این آرامگاه بازمانده های شهر گندی شاپور دیده می شود.
گنبد بلند مضرس (دندانه دار) سفید رنگ و جلال عمارت بقعه از دور كاملاً جلوهگر است. در اطراف بقعه، قبرستان وسیعی است كه در آن وجود سنگ قبرهای قدیمی، نشانگرتاریخ كهن این بنا می باشد.
پروژه گمانه زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری در حال انجام است.
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: آرامگاه یعقوب لیث قسمتی از محدوده عرصه و حریم محوطه تاریخی گندی شاپور « جندی شاپور» است كه هیأت باستان شناسی صرفا در محیط 10 هكتاری پیرامون آرامگاه مشغول گمانه زنی است.
«یعقوب زلقی» در ادامه شناسایی و پژوهش گاهنگارانه در لایه های تاریخی و شناخت گستره آثار پیرامون آرامگاه را از اهداف نخستین این پروژه خواند و تصریح كرد: پاسخ به این پرسش كه این محوطه تاریخی چه كاربردی داشته، هدف دیگری است كه دنبال می شود.
وی پی بردن به روند تغییر و تحولات تاریخی محوطه را از دیگر اهدافی دانست كه هیأت باستان شناسی در خلال این پروژه به دنبال آن است.
زلقی در ادامه افزود: یكی از مسایل حول محور محوطه گندی شاپور كثرت نسبی داده های تاریخی متون است كه دستیابی به شواهد باستانشناختی در این مورد نیز از جمله اهداف ضمنی این پروژهاست.
وی در پایان با بیان اینكه این پروژه گمانه زنی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است ، تاكید كرد: این محوطه به جهت ارتفاع بالا از سطح دریا به لحاظ سیلاب های اخیر مصون مانده است.
فراهنگ ** 3377 ** 1355