قدرت گُل در توهم زایی چند برابر مواد دیگر است

تهران- ایرنا- دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: قدرت ماده مخدر «گُل» در توهم زایی و بروز سایر آسیب ها چند برابر بقیه مواد مانند حشیش است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسكندر مومنی در حاشیه دومین كنگره بین المللی و سی و چهارمین همایش ملی مددكاری اجتماعی با موضوع مددكاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی در جمع خبرنگاران افزود: رشد مصرف مواد مخدر صنعتی مانند شیشه و كراك كاهش پیدا كرده اما مصرف برخی انواع مواد مخدر جدید مانند گُل شیوع بیشتری یافته است.
وی اضافه كرد: علت شیوع زیاد مصرف گُل این است كه بسیاری افراد تصور می كنند این ماده زیان آور نیست چون ریشه گیاهی دارد اما باید گفت قدرت این ماده مخدر در توهم زایی و بقیه آسیب ها چند برابر سایر مواد مانند حشیش است زیرا دستكاری شده است.
مومنی تاكید كرد: دستكاری روی این گیاه و بوته حشیش صورت گرفته و واقعا مضر است؛ حتی یك بار آزمون و مصرف هم نباید صورت بگیرد.
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر از خانواده ها خواست فرزندان خود را كنترل كنند و آنها را رها نكنند كه در دام اعتیاد به موادی مانند گُل بیفتند.
مومنی خاطرنشان كرد: آمارها، آزمون ها و پژوهش ها نشان داده است كه تمایل افراد به مصرف مواد مخدر جدید مانند گل دو علت دارد؛ یكی اینكه تصور می كنند این مواد بی ضرر است و علت دوم كنجكاوی و اصرار همسالان و دوستان است.
وی اضافه كرد: مصرف كنندگان در این پژوهش ها می گفتند كه اصرار دوستان موجب شد در رودربایستی قرار بگیریم و مواد مصرف كنیم.
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: باید نه گفتن را به فرزندان به ویژه نوجوانان و جوانان بیاموزیم و لازم است خانواده ها و مسئولان آموزش و پرورش و رسانه های جمعی به ویژه صدا و سیما مضر بودن و مخدر بودن این مواد و اینكه راه بی بازگشتی است به جامعه آموزش دهند.
مومنی تاكید كرد: در دسترس بودن مواد نیز مهم است. هم مقابله با ورود و هم مقابله با تقاضا مهم است و هیچكدام به تنهایی به نتیجه نمی رسند.

* نگرانی از بازگشت معتادان متجاهر بعد از ساماندهی
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اختلاف در زمینه موضوع ساماندهی معتادان متجاهر بین سازمان ها وجود ندارد و در سال 97 تقسیم كار بین سازمان ها صورت گرفته است.
مومنی افزود: بین سازمان ها هماهنگی لازم به عمل آمد و جمع آوری معتادان متجاهر صورت گرفت؛ در مناطق شوش، هرندی و محیط مركزی شهر پاكسازی لازم صورت گرفت تا معتادان متجاهر به مراكز نگهداری منتقل شوند.
وی تصریح كرد: تعداد معتادان متجاهر تا حد زیادی كاهش پیدا كرده است اما دغدغه و نگرانی وجود از اینكه ممكن است آنان مجددا بازگردند.

* ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر افزایش یافت
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اراده و هماهنگی لازم برای ساماندهی معتادان متجاهر ایجاد شده اما اینكه یك مورد معتاد متجاهر در شهر پیدا نمی شود، غلو و اغراق آمیز است.
مومنی خاطرنشان كرد: اگر طرحی 70 تا 90 درصد اجرا شود، به آن معناست كه آن طرح موفقیت آمیز بوده است. طرح جمع آوری معتادان متجاهر بیش از 80 درصد اجرایی شده است و در منطقه مركزی شهر بیش از 6 هزار معتاد متجاهر ساماندهی و به مراكز نگهداری و درمانی منتقل شدند.
وی تصریح كرد: ظرفیت های جدیدی برای نگهداری معتادان متجاهر توسط سازمان زندان ها ایجاد شد؛ سازمان زندان ها علاوه بر ظرفیت های موجود، حدود سه هزار و 200 ظرفیت جدید ایجاد كرده است.
مومنی افزود: نیروی انتظامی نیز حدود 2 هزار ظرفیت ایجاد كرد و در حال افزایش است و بسیج و سپاه نیز وارد میدان شده اند و ظرفیت های موجود برای نگهداری افزایش پیدا كرد. در كنار نگهداری و درمان، مهارت آموزی نیز صورت می گیرد.

* آموزش پیشگیری از اعتیاد به 5 میلیون نفر
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در حوزه مواد مخدر یكی از اقداماتی كه ستاد انجام می دهد موضوع پیشگیری اجتماعی در كنار موضوع مقابله و درمان است؛ اگر این مولفه ها هماهنگ با هم پیش برود، مبارزه با مواد مخدر نتیجه می دهد.
مومنی افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمینه پیشگیری اقدامات گسترده ای انجام داد كه یكی از آنها آموزش حدود پنج میلیون نفر از خانواده ها است كه نقش بسیار موثری در این زمینه دارد.
وی تاكید كرد: موضوع مواد مخدر در راس آسیب های اجتماعی قرار دارد. ضروری است كه در كنار مقابله و درمان با اعتیاد به موضوع اجتماعی شدن مساله اعتیاد و پیشگیری از آنها توجه كنیم و یكی از اولویت های ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 98، پیشگیری از اعتیاد است.

* آهنگ رشد حوزه مواد مخدر كاهش یافت
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: همه كشور باید برای مقابله با اعتیاد بسیج شوند. به طور قطع با توجه به اثرات نامطلوب اعتیاد بر فرد، خانواده و جامعه، نقش مددكاران در مبارزه با آن، بی بدیل است و باید زمینه لازم برای گسترش فعالیت آنان فراهم شود.
مومنی افزود: در حوزه مواد مخدر می توان گفت كه از همه ظرفیت های پیشگیری در سال های اخیر استفاده نشده و كمی مغفول مانده است. در كنار مقابله و درمان باید به موضوع پیشگیری توجه بیشتری شده و از ظرفیت های موجود در كشور استفاده شود.
وی خاطرنشان كرد: آمارها نشان می دهد آهنگ رشد در حوزه مواد مخدر كاهش یافته است.
اجتمام**9185*1834