تحریم مانع توسعه و سرمایه گذاری جدید در معادن نیست

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: تحریم سد راه توسعه بخش معدن نیست و امروز با وجود فشار خارجی، علاوه بر منابع داخلی ایمیدرو سعی در استفاده حداكثری از توان و سرمایه های سرگردان داخل را داریم.

«خداداد غریب پور» امروز (سه شنبه) در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در شرایط غیرتحریمی و عادی با تسهیل در مقررات و زیرساخت های جذب سرمایه از خطوط اعتباری، فاینانس و پتانسیل بانك های خارجی برای تامین مالی طرح ها و پروژه های ایمیدرو استفاده می شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: بازار سرمایه هوشمند است و همواره در فضایی ورود می كند كه حداقل ریسك سرمایه را داشته، در حاشیه اطمینان بالا باشد و بازگشت و امنیت سرمایه اش نیز تضمین شده باشد.
غریب پور یادآور شد: در ماه های گذشته شاهد بودیم عمده سرمایه های سرگردان كشور به سمت بازارهای سكه، ارز و خودرو منحرف شد، اما خاطرنشان می كنیم كه «معدن نیز بخشی جذاب و مطمئن برای جلب سرمایه های داخلی و خارجی است».
رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: یكی از بهترین راه ها معرفی پروژه ها به بخش خصوصی و استفاده از قابلیت بانك ها برای هدایت منابع مالی به سمت بخش معدن و صنایع معدنی است.
وی بطور نمونه به شركت های بزرگ معدنی همچون چادرملو، سنگ آهن و معادن فلزی اشاره كرد كه به محض عرضه سهام شان در بورس صف های طولانی برای آنها تشكیل می شود.

** جذب هشت هزار میلیارد تومان نقدینگی
غریب پور اضافه كرد: در چهار سال گذشته هشت هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی به صورت نقدینگی مستقیم توسط ایمیدرو جذب شد.
وی ادامه داد: مطابق برنامه ریزی انجام شده، در معدن «مهدی آباد» یك میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه گذاری برای تهیه و تولید 800 هزار تن كنسانتره روی در حال جذب است.
«یك گروه سرمایه گذار داخلی بیش از یك میلیارد دلار سرمایه گذاری در این منطقه معدنی را آغاز كرده كه تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.»
این مسئول ابراز امیدواری كرد رسانه ها نیز برای معرفی جذابیت های بخش معدن و صنایع معدنی و قابلیت های سرمایه گذاری های مطمئن و پربازده و هدایت نقدینگی های سرگردان به یاری این بخش بشتابند.
وی یادآوری كرد: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر مزیت های نسبی و طبیعی در بخش معدن، از سایر مزایای انرژی ارزان و فراوان و بهترین سواحل و دسترسی به آب های آزاد برخوردار است كه بستری مناسب برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی است.


** تاثیرپذیری حداقلی بخش معدن از تحریم ها
غریب پور به تاثیرپذیری حداقلی بخش معدن از تحریم ها اشاره كرد و گفت: وقتی كانسنگ از معدن استخراج می شود به مثابه «انباشته كردن ارز روی زمین» است و مواد معدنی به محض بارگیری در كشتی ارزش صادراتی دارند.
به گفته این مسئول، همه محصولات معدنی اعم از كنسانتره، مس، گندله و تولیدات صنایع پایین دستی آن قابلیت صادرات داند كه همگی جزو مزایای این بخش است.
وی همچنین از نیروی انسانی باتجربه و توانمند به عنوان دیگر مزیت بخش معدن كشور یاد كرد و گفت: امروز كارشناسان ایرانی قادرند با تكیه بر دانش و فناوری های داخلی، صفر تا 100 درصد پروژه های حوزه احیای مستقیم فولاد را به اجرا برسانند.

** پروژه های اولویت دار ایمیدرو
رئیس هیات عامل ایمیدرو به پروژه های ایمیدرو اشاره كرد و افزود: در سال 97، 20 طرح با سرمایه گذاری نزدیك به 2 میلیارد و 200 میلیون دلار افتتاح شد كه حاصل آن ایجاد چهار هزار و 400 شغل به طور مستقیم بود.
وی با بیان اینكه راه اندازی طرح های پارسال بیش از 25هزار شغل غیر مستقیم نیز ایجاد كرد، ادامه داد: در روزهای پایانی سال 97 كارخانه آلومینیوم جاجرم به تولید رسید، به طوری كه میزان سرمایه گذاری این پروژه 131 میلیون دلار و اشتغال مستقیم آن 600 نفر بوده است.
وی از 2 گشایش اعتبار اسنادی در سال 97 خبر داد كه مورد نخست به ارزش 655 میلیون یوان در بخش زغال سنگ و دومی به ارزش 185 میلیون دلار در فولاد چابهار است، همچنین در ورق عریض آلومینیوم و آلومینای جنوب هزار و 500 میلیون دلار سرمایه گذاری در حال انجام است.
غریب پور اضافه كرد: به زودی عملیات اجرایی سه طرح بزرگ به ارزش 93 میلیون دلار آغاز می شود كه یكی از آنها طرح 1.5 تنی طلای زرشوران است.
این مسئول گفت: 9 میلیارد و 500 میلیون دلار طرح تا افق 1400 توسط ایمیدرو و شركت های وابسته و تابع تعریف شده است.

** صادرات 8.3 میلیارد دلاری محصولات معدنی
معاون وزیر صنعت اعلام كرد: ارزش صادرات محصولات معدنی در 11ماهه سال 97 به بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار رسید. این بخش سهم 21 درصدی از ارزش كل صادرات كشور را به خود اختصاص داده است.
غریب پور ادامه داد: از ابتدای فروردین تا پایان بهمن ماه 97، افزون بر 51 میلیون و 770 هزار تن انواع محصولات معدنی صادر شد، این در حالی است كه میزان صادرات وزنی این محصولات 6 درصد كاهش یافت.
وی توضیح داد: صادرات زنجیره فولاد در 11 ماه سال 97 با 17 درصد رشد به سه میلیارد و 821 میلیون و 410 هزار دلار رسید.
به گفته این مسئول، در مدت یاد شده میزان صادرات زنجیره فولاد با رشد یك درصدی به هشت میلیون و 445 هزار تن افزایش یافت و این گروه در صدر صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی قرار گرفت.
وی ادامه داد: همچنین در این مدت، 783 میلیون و 660 هزار دلار زنجیره مس و محصولات پایین دستی، 398 میلیون و 480 هزار دلار زنجیره سیمان، 485 میلیون و 520 هزار دلار كنسانتره سنگ آهن، 316 میلیون و 860 هزار دلار انواع سنگ و محصولات مرتبط، 218 میلیون و 820 هزار دلار زنجیره روی و 118 میلیون و 540 هزار دلار زنجیره سرب صادر شد.
«در 11 ماهه سال 97، بیش از سه میلیون و 376 هزار تن انواع محصولات معدن و صنایع معدنی به ارزش سه میلیارد و 244 میلیون و 570 هزار دلار وارد شد كه حاكی از كاهش 39 درصدی میزان تناژ و كاهش33 درصدی ارزش محصولات است».
معاون وزیر صنعت اضافه كرد: در مدت یاد شده، افزون بر یك میلیارد و 206میلیون و 760 هزار دلار زنجیره فولاد و محصولات فولادی، 15 میلیون و 710 هزار دلار مس و محصولات پایین دستی، 199 میلیون و 60 هزار دلار زنجیره آلومینیوم و محصولات و 196میلیون و 250هزار دلار زغال سنگ و كك وارد كشور شد.


** اكتشافات عمیق
این مسوول گفت: تاكنون بیشتر اكتشافات انجام شده در كشور سطحی و بر اساس رخنمون مواد معدنی بوده است، با این حال در برخی مناطق كشور پتانسیل های معدنی فوق العاده ای وجود دارد.
غریب پور افزود: به طور مثال در خط طولی محور تكاب- سنقر 30 هزار كیلومتر مربع عملیات اكتشاف معدنی هدفگذاری شده كه با اعتباری حدود 400 میلیارد تومان و به شیوه «الكترومغناطیسی» كه یكی از مدرن ترین شیوه های اكتشافی است انجام می شود.
وی ابراز امیدواری كرد در 2 تا سه سال آینده عملیات اكتشاف عمیق این ذخایر در عمق حداقل 200 متری اجرایی شود.
این مسئول ادامه داد: مناطق شرقی كشور كه توسعه یافتگی كمتری نیز داشته اند، شانس بالایی برای اجرای برنامه های اكتشاف عمیق دارد و در اولویت بعدی ایمیدرو قرار می گیرد.
وی با تاكید بر اینكه در موضوع اكتشاف هیچ محدودیتی قائل نیستیم، گفت: بدون اتلاف وقت، با بكارگیری همه پتانسیل های داخلی و بهترین و به روزترین فناوری ها به عملیات اكتشاف ادامه خواهیم داد و پس از آن با حداقل كردن ریسك اكتشاف، محدوده های اكتشافی را در اختیار بهره برداران بخش خصوصی قرار خواهیم داد.
غریب پور بیان داشت: ایمیدرو به عنوان یك سازمان توسعه ای و شركت مادر تخصصی معدن و صنایع معدنی، همواره در تلاش است تا ریسك كار در بخش معدن كشور را به حداقل برساند و به این منظور از توان صندوق بیمه معادن بویژه برای راه اندازی و بهره برداری معادن كوچك بهره گیری خواهد كرد.
وی یادآوری كرد: به تولید رسیدن هر معدن كوچك اشتغالزایی 50 تا 100 نفری را به دنبال خواهد داشت و ایمیدرو برای راه اندازی 400 معدن كوچك و متوسط با حمایت صندوق بیمه معادن برنامه ریزی كرده است، همچنین سه تا چهار برابر این ارقام اشتغال غیرمستقیم قابل پیش بینی است.

** استفاده از فناوری های روز
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همكاری هایی كه در سال های گذشته با شركت های بزرگ بین المللی شكل گرفته، موجب شده است امروز هیچ محدودیتی در استفاده از فناوری های روز جهان در بخش معدن و صنایع معدنی نداشته باشیم.
وی به محدودیت برخی شركت های اروپایی تولیدكننده ماشین آلات معدنی برای فعالیت در ایران ناشی از مساله تحریم ها اشاره كرد و گفت: بخش عمده ماشین آلات مورد نیاز بخش را از چین و روسیه تامین می كنیم.
این مسئول افزود: به موازات آن تسهیل در ورود ماشین آلات دست دوم معدنی در دستور كار قرار گرفته و مطابق بخشنامه هیات وزیران، ماشین آلات با عمر كمتر از پنج سال مجاز به ورود به كشور هستند كه دستكم تا چند سال می توانند نیاز كشور را برطرف كنند.
وی تصریح كرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در بررسی و تامین فرآیند ثبت سفارش ورود این ماشین آلات و قیمت آنها تمهیداتی اتخاذ كرده است كه این ماشین آلات با كمترین بوروكراسی وارد شوند.
به گزارش ایرنا، ایمیدرو متولی راهبری توسعه، توانمندسازی و رقابت پذیری بخش معدن و صنایع معدنی و تبدیل منابع و محصولات این بخش به ثروت پایدار كشور است.
گفت و گو از: محمد ملك دار

اقتصام*3065*1961*

سرخط اخبار اقتصاد