۲۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۸
کد خبر: 83270750
۰ نفر
سیل مهربانی

خرم آباد - ایرنا - اگرچه وقوع سیل در نخستین روزهای سال نو خانه و كاشانه های پر مهر مردم دیار ایثار و رشادت ها را بر آب داد، اما سیل مهربانی از دل مردم ایران بر زندگی آنان جاری شد.

به گزارش ایرنا، سیل 12 فروردین ماه جاری آثاری از تخریب و نابودی و خسارت را بر منازل، ابنیه، زیرساخت ها، مزارع و كشاورزی مردم وارد كرد و بر هركجا سر كشید از اندك سرمایه های زندگی نیز چشم پوشی نكرد.
این سیل ویرانگر با خود غم و غصه، اضطراب، وحشت، بغض به همراه داشت اما ارمغانی شیرین از جنس هم دلی و مهربانی، در میان موج های خروشانش برای مردمان زخم دیده به جا گذاشت.
سیل رفت و ویران كرد اما سیل مهربانی در مناطق سیلزده جاری گشته است و خواهران و برادران سیلزده فراموش نشده اند.
پس از سیل ویرانگر موجی پرخروش از نقاط مختلف كشور به مناطق سیل زده روانه شده است و هر كس به نوعی به مقابله با سیل ویرانگر برخواسته است.
این در حالی است كه در لرستان نیز دستگاه های اجرایی و مردمی با همتی مضاعف سعی در آبادانی شهر ها و روستاها، كوچه و خیابان می كنند تا در نخستین روزهای سال نو غم و رنج این سیل را از روی این مناطق پاك كنندو دل ها را از آلام ویرانگر خانه تكانی كنند.

**محموله 2 میلیارد ریالی كمك غیرنقدی از كردستان به پلدختر ارسال شد
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر كردستان گفت: تاكنون از انبارهای این جمعیت، محموله ای به ارزش 2 میلیارد ریال شامل كمك های غیر نقدی و مواد غذایی و خوراكی به شهر سیل زده پلدختر در استان لرستان ارسال شده است.
توفیق رحمانی اظهارداشت: این كمك ها شامل 2 هزار و 500 بسته 72 ساعته مواد غذایی و كنسروی، برنج، شكر و قند بوده است.
وی با بیان اینكه امروز نیز شركت ایستك كردستان محموله چهار میلیارد ریالی به پلدختر ارسال می كند، افزود: 60 هزار بطری آب معدنی، 500 تخته پتو، 20 تن برنج، 100 هزار قرص نان، 2 هزار و 500 قوطی تن ماهی و 2 هزار و 500 قوطی كنسرو لوبیا از جمله اجناسی است كه این شركت برای كمك به سیل زدگان ارسال می كند.
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر كردستان یادآور شد: شركت ایستك ششم فروردین نیز محموله كمكی به ارزش چهار میلیارد ریال به استان سیل زده گلستان ارسال كرد.
رحمانی از جمع آوری و واریز یك میلیارد ریال كمك نقدی مردم استان برای سیل زدگان پلدختر خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر 20 پایگاه هلال احمر در استان كمك های مردمی را جمع آوری می كنند.
وی با اشاره به اینكه 60 امدادگر هلال احمر استان در قالب 14 تیم عملیاتی در شهر سیل زده پلدختر حضور دارند، تاكید كرد: این افراد در قالب تیم های سیلاب، كوهستان و واكنش سریع مشغول امدادرسانی به مردم سیل زده هستند.
وی یادآور شد: هلال احمر كردستان فرماندهی عملیات امدادرسانی به منطقه سیل زده پلدختر را برعهده دارد و هفت استان دیگر نیز زیر نظر مدیرعامل این جمعیت فعالیت دارند.
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر كردستان گفت: مردم نوع دوست استان می توانند كمك های نقدی خود را به شماره حساب 99999 نزد تمام بانك ها واریز كنند.

** یك كامیون كمكهای مردمی از سلسله به پلدختر ارسال شد
رئیس كمیته امداد سلسله گفت: یك كامیون كمك های مردمی برای سیلزدگان پلدختر و معمولان با همكاری كمیته امداد و سپاه شهرستان به این مناطق ارسال شد.
ایرج امیری اظهار داشت: این محموله شامل كالاهای ضروری، نان، آب معدنی، كنسرو، لوازم بهداشتی، وسایل گرمایشی، پتو و سایر اقلام موردنیاز مناطق سیل زده بود.
وی ضمن قدردانی از مساعدت و همكاری خوب مردم نیكوكار سلسله از آمادگی كامل این اداره جهت جمع آوری و ارسال كمكهای مردمی به مناطق سیل زده خبر داد و گفت: همكاران حوزه مشاركت های مردمی با ایجاد پایگاه های ثابت و سیار در سطح شهرستان آماده دریافت كمكهای مردمی هستند.
2 هزار و 886 روستا در لرستان وجود دارد كه یك هزار و 560 روستا بالای 20 خانوار و مابقی زیر 20 خانوار هستند.

** 40 كامیون كمك مردم كرمانشاه راهی لرستان شد
نماینده استاندار كرمانشاه در امور كمك رسانی به سیل زدگان لرستان گفت: كمك های مردم كرمانشاه در قالب 40 دستگاه كامیون شامل اقلام ضروری به مناطق سیل زده لرستان ارسال شد.
داریوش جودكی افزود: اجناس ارسالی برای كمك به سیل زدگان استان لرستان، شامل مواد غذایی و بهداشی، فرآورده های شیری، پتو، آب معدنی و چادر بود كه بین مردم توزیع شد.
وی اظهار داشت: با توجه به تخریب بسیاری از منازل، مردم مناطق سیل زده لرستان نیازمند امكانات اولیه زندگی شامل مواد غذایی، چادر، البسه و انواع كنسرو هستند.
نماینده استاندار كرمانشاه در امور كمك رسانی به سیل زدگان لرستان با بیان اینكه اكنون در پلدختر مستقر هستیم، بیان كرد: مشاركت اصناف و بازاریان كرمانشاه و اداره اوقاف برای كمك رسانی به سیل زدگان همپای مردم بسیار مطلوب است و با توجه به عمق تخریب و از بین رفتن منازل نیازمند ارسال كمك های بیشتری هستیم.
جودكی، با تاكید بر تداوم كمك های مردمی، ادامه داد: همچنین اداره اوقاف با همكاری اصناف و بازاریان استان كرمانشاه اقدام به استقرار یك آشپزخانه برای تهیه و پخت غذای گرم از شب گذشته در پلدختر كرده است.
بارش های چند روز اخیر باعث وقوع سیل در اكثر شهرهای استان لرستان شده و برخی از شهرهای این استان از جمله پلدختر شرایط بسیار بحرانی را تجربه می كند.
مردم استان كرمانشاه در حالی به یاری مردم آسیب دیده لرستان شتافته اند كه خود در جریان سیل هفته جاری خسارت های زیادی را متحمل شده اند.

**كمك های مردمی به شهرستان چگنی ارسال شد
رئیس كمیته امداد امام خمینی(ره) منطقه یك خرم آباد گفت: سه دستگاه خودروی هدایای جمع آوری شده مردم خرم آباد شامل بطری های آب معدنی، پوشاك، پتو و مواد خوراكی به شهرستان های چگنی و ویسیان ارسال شد.
به گزارش ایرنا، علی نجات آفتابی اظهارداشت: میزان این كمك ها 500 میلیون ریال است و علاوه بر این مردم خرم آباد 140 میلیون ریال بصورت نقدی اهدا كردند.
وی با اشاره به آمادگی این نهاد و مراكز نیكوكاری جهت دریافت هدایای مردمی به آسیب دیدگان سیل بیان كرد: آمادگی برای حضور در منازل و اماكن عمومی جهت دریافت هدایای مردمی وجود دارد.

**كامیون كمكهای مردم یزد به مناطق سیل زده لرستان ارسال شد
مدیركل مدیریت بحران استانداری یزد گفت: كمكهای مردم این استان در قالب 19دستگاه كامیون و تریلر اقلام ضروری به مناطق سیل زده لرستان ارسال شد.
هادی هادی نسب اظهار داشت: اجناس ارسالی برای كمك به سیل زدگان استان لرستان، تا امروز شامل مواد غذایی و بهداشتی، 2هزار و 764 تخته پتو، هزار و 920 بطری آب معدنی، 680 كیلوگرم حلوا ارده، پنج هزار قرص نان تازه، 6 هزار و 882 كیلوگرم نان خشك محلی، 592 كیلوگرم بیسكویت، 480 بسته ماكارونی و 29 عدد بیل و كلنگ بوده است.
وی 60 قوطی شیر خشك، 613 كیلوگرم برنج و روغن، هزار و 253 كیلوگرم حبوبات، 204 جفت جلیقه نجات، 130 كیلوگرم شیرینی، 21 هزار و 950 قوطی انواع كنسرو، هزار و 910 دست لباس گرم، 140 جفت جوراب، 405 لیتر مواد شوینده و 56 بسته پوشك بچه را از دیگر مواد غذایی و بهداشتی ارسال شده عنوان كرد.
مدیركل مدیریت بحران استان یزد افزود: همچنین تجهیزات امدادی شامل پمپ و كف كش 9 دستگاه، موتور برق 2 دستگاه (30kw و5kw )، موتور پمپ خودكششی سیار 2 دستگاه، كمپرسی 5 دستگاه، لودر چهار دستگاه، كمرشكن و بولدوزر و گریدر و كامیون هر كدام 2 دستگاه به همراه 23 نفر نیروی امدادی نیز برای كمك به سیل زدگان به استان لرستان اعزام شده است.
هادی نسب با تاكید بر تداوم كمكهای مردمی، از آمادگی پیمانكاران استان برای ارسال نیروی زبده، ماشین آلات سنگین و سایر امكانات بر حسب نیاز به مناطق سیل زده خبر داد .
روز گذشته نیز كمكهای مردم این استان در قالب 13 دستگاه خودرو امدادی و عملیاتی با امكانات و نیروی لازم برای كمك به مردم مناطق سیل زده لرستان اعزام شده بود.
/6060/7274