۲۰ فروردین ۱۳۹۸، ۱۰:۴۰
کد خبر: 83270571
T T
۰ نفر
ساخت و ساز در بستر رودخانه ها و مسیل ها ساماندهی می شود

شهركرد- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی با اعلام پایش لحظه ای سیلاب از سوی هیات دولت گفت: جلوگیری از ساخت و ساز در بستر مسیل ها و حریم رودخانه ها و ساماندهی بناهای ساخته شده در محدوده آنها در دستور كار دولت است.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی روز سه شنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهركرد افزود: دولت تاكید دارد نسبت به ساماندهی عوامل خسارت آفرین سیل مانند ساخت و سازها در بستر طغیانی روخانه و حریم و مسیل، یكبار برای همیشه اقدام كند، زیرا این مساله مورد تاكید مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری است.
وزیر راه و شهرسازی افزود: رسالت این وزارتخانه براساس مطالعات هیدولوژیكی و با توجه به مقیاس بارشی و دریافت آب در آبراه، لحاظ كردن میزان دبی ثبت شده بارش های اخیر در مهندسی شهری است و جانمایی در شورای عالی شهرسازی در این زمینه انجام می شود.
به گفته وی، این مساله در حوزه مسكن روستایی نیز لحاظ می شود تا روستاهایی كه در معرض رانش زمین و خطر سیلاب هستند، از كانون سیلابی به مناطق امن تر كوچ داده شود.
اسلامی افزود: دولت در كنار مردم است تا با تعامل و مشاركت به صورت هماهنگ و یكپارچه، بتوان چالش های سیل را به یك فرصت سازندگی و پیشرفت تبدیل شود.
وی گفت: در سیلاب اخیر 24 استان، 231 شهرستان، 269 شهر و 5 هزار روستا درگیر سیل شدند.
وی به پیش بینی های مطلوب سازمان هواشناسی در خصوص بارش ها در فروردین اشاره و تصریح كرد: در این مدت اطلاعیه ها و اخطاریه های هواشناسی برای آگاه سازی مردم در خصوص بارش ها صادر و با درایت استانداران تمهیدات مدیریتی اتخاذ و سیستم یكپارچه مدیریتی در بحران سیلاب ایجاد شد.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: زیبایی انقلاب اسلامی همین است كه مانند امدادرسانی و مدیریت بحران سیلاب اخیر با هم بودن و زیر یك پرچم با وحدت كار كردن برای مردم و رفع دغدغه مردم است.
اسلامی اظهار داشت: تاكید دولت در جلسه هفتم و یازدهم فروردین برای استان ها، ابتدا حفظ جان مردم و رسیدگی به خسارت وارده به آنها در سیلاب اخیر بود و این سیلاب بخش سكونتگاه و كسب و كار مردم را در برگرفته است.
وی به مصوبات اخیر دولت در حمایت از سیل زدگان اشاره و تصریح كرد: مصوبه دولت در این دو نشست اخیر پرداخت تسهیلات بلاعوض و یارانه دار برای جبران خسارت مردم در سیلاب است كه دولت یارانه تسهیلات را تعهد كرده است.
به گفته اسلامی، در استانهایی كه میزان خسارت ها جمع بندی شده پرداخت خسارت به مردم آغاز شده و در بخش كشاورزی و بنیاد مسكن نیز این تسهیلات در حال پرداخت است.
اسلامی با اشاره به خسارت بخش های زیرساختی در كشور ناشی از سیلاب ها اظهار داشت: پرداخت خسارت برای زیرساخت یك وظیفه حاكمیتی است و تعیین اعتبارات آن به زودی اجرایی می شود.
وزیر راه و شهرسازی گفت: برای حوزه زیربنایی كه در سیلاب اخیر دچار آسیب شده تعیین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی درحال پیگیری است و در جلسه آینده هیات دولت در این زمینه تصمیم گیری می شود.
اسلامی یادآور شد: تمامی دستگاه های خدمت رسان در شرایط بحران سیل پای كار و خدمات دهی بودند و در حوزه وزارت راه و شهرسازی نیز برای جلوگیری از انسداد جاده ها و بازگشایی مسیرها استفاده شد.
به گفته وی، وزارت راه و شهرسازی از 14هزار نفر راهدار و خودیار راهداری كه شامل پیمانكاران نیز می باشند، همراه با بیش از 10 هزار ماشین آلات به صورت فراگیر استفاده كرد.
اسلامی افزود: اگرچه از نظر منابع برای نوسازی ماشین آلات، كاستی برای وزارت راه و شهرسازی وجود داشت ولی از زمستان سال 97 تا سیلاب 24 استان، تمامی راهداران و مسئولان وزارت راه و شهرسازی فعالیت شبانه روزی خود را ادامه دادند و حتی برخی از آنها حتی هنوز به خانه نرفته اند و مشغول فعالیت هستند.
وی تصریح كرد: به دلیل شدت خشكسالی در یك دهه اخیر، حتی مصوبه ای از سوی مجلس شورای اسلامی برای فروش زمین هایی در مسیل كه دیگر آب را نخواهند دید وجود داشت، كه دولت با آن مخالفت كرد.
اسلامی اظهار داشت: در یك دهه، خشكسالی به قدری در كشور سخت بود كه كسی تصور نمی كرد مسیل ها رنگ آب را ببینند ولی دولت اجازه نخواهد داد ساخت و ساز در مسیل ها و بستر رودخانه ها انجام شود و این یك تكلیف برای استان هاست.
وی به میزان بارش های اخیر اشاره كرد و گفت: با این بارش ها تالاب ها پر شده و برخی از سدها نیز در آستانه سرریز شدن قرار گرفتند و اگرچه تعدادی از مردم در این بارش ها آسیب دیدند، ولی با این حال باعث رفع خشكسالی یك دهه اخیر در كشور شد.
اسلامی با قدردانی از مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری در خصوص مهار سیلاب های اخیر تاكید كرد: خوشبختانه این سیلاب ها تلفات جانی نداشت ولی خسارت های عمده ای به زیرساخت ها وارد شد كه این زیرساخت ها بازسازی می شود.
اسلامی یادآور شد: حضورم در چهارمحال و بختیاری بر اساس وظیفه ای است كه بر عهده هیات دولت بوده تا سلام رئیس جمهوری را به مردم ابلاغ كنم.
استاندار چهارمحال و بختیاری نیز گفت: سیلاب اخیر بیش از 6 هزار میلیارد ریال خسارت به زیرساخت ها و بخش كشاورزی و باغات این استان وارد كرد.
اقبال عباسی اظهار داشت: در بارش های اخیر ستاد مدیریت بحران استان در آمادگی كامل قرار گرفت و خوشبختانه تلفات جانی وجود نداشت.
به گزارش ایرنا، در این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی نكونام نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهركرد، نمایندگان لردگان، اردل، فارسان، كوهرنگ، كیار و دهستان دستگرد و شهركرد، بن و سامان دیدگاه های خود را در خصوص سیلاب اخیر مطرح كردند.
2097/6021

سرخط اخبار اقتصاد