۲۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۸
کد خبر: 83270369
۰ نفر
سيل و موجي كه از نوع دوستي و مهرباني براه انداخت

قزوين - ايرنا - سيل اخير با همه خسارات و تلخي هاي خود، صحنه هاي زيبايي را نيز خلق كرد و آن كمك هاي قابل توجه و البته خودجوش و داوطلبانه مردم به آسيب ديدگان اين حادثه بود كه موجي از نوع دوستي و مهرباني در كشور براه انداخت.

به گزارش ايرنا، سيل اخير با 70 كشته و حدود 800 مصدوم در شهرها و روستاهاي ايران در كنار همه ويراني ها و خسارت ها حاوي صحنه هاي زيبا و كم نظيري بود.
امدادرساني گرچه از سوي گروه هاي خاص نظير هلال احمر، ارتش، سپاه، نيروي انتظامي و بسيج يك وظيفه و مسئوليت برشمرده مي شود، اما در اين ميان شاهد فعاليت و همكاري خودجوش گروه هايي از مردم و جامعه بوديم كه مسئوليت پذيري آنها نه از نوع اداري بلكه از عمق احساسات انساني تبلور كرده است.
همانند ديگر نقاط كشور پس از سيل اخير در نقاط مختلف كشور اقشار مختلف مردم و همچنين موكب هاي عزاداري، هيئت هاي مذهبي و حتي سازمان هاي مردم نهاد قزوين نيز در قالب برپايي پويش و فراخوان و در يك اقدام جمعي پا به عرصه ميدان گذاشته و از هيچ كمكي براي آسيب ديدگان در مناطق سيل زده دريغ نكردند.

**سخنان تامل برانگيز امام جمعه قزوين براي كمك به هم نوعان
عده اي معتقدند كه سخنان نماينده ولي فقيه در خطبه هاي نماز جمعه سبب شد تا علاوه بر احساس مسئوليت در ابعاد انساني، وظيفه كمك به هم نوع از نظر مذهبي نيز در بين مردم استان قزوين بيش از پيش تبلور يابد.
آيت الله عبدالكريم عابديني در خطبه هاي نماز جمعه گفت: كمك كردن به هم نوعان و نيازمندان هنگام تنگدستي نعمتي از سوي خداوند براي بندگان است و اگر فرد غني به نيازمندي كمك مي كند نبايد منتي بگذارد، چون منت گذار اصلي نيازمند است كه درخواست كمك را قبول كرده است.
امام جمعه قزوين همچنين از همه آحاد جامعه و اقشار مختلف اجتماعي خواست تا هركس بنا به توانايي مالي براي كمك به سيل زدگان كشور وارد ميدان شود و آن را يك وظيفه ديني برشمرد.

** هلال احمر، از ارسال اقلام ضروري تا اعزام نيرو
به طور رسمي شروع كمك ها و امدادرساني هاي استان قزوين به مناطق سيل زده كشور از اعزام بالگرد هلال احمر در سوم فروردين سال جاري آغاز شد كه توانست در آن شرايط خاص 700 بسته غذايي براي مناطق سيل زده گلستان ارسال كند.
حسن آصفي مديرعامل جمعيت هلال احمر قزوين در همين رابطه گفت: تاكنون 65 نيروي نجاتگر فني را در قالب 10 تيم و همچنين 2 تيم آنست (سگ هاي جست و جو) نيز به استان لرستان اعزام شده اند.
ارسال 300 چادر امدادي تيپ 2 و 400 چادر مسافرتي، 100 بسته غذايي 72 ساعته، 100بسته غذايي 24 ساعته، 300 بسته غذايي يك ماهه و 700 بسته غذايي 72 ساعته به استان هاي گلستان، لرستان و خوزستان ( جمعا 6 كاميون و 2 تريلي) از جمله اقلام ارسال شده از سوي جمعيت هلال احمر قزوين به مناطق سيل زده بوده است.

** كمك هاي جامعه ورزشي قزوين به سيل زدگان كشور
ورزشكاران و قهرمانان ملي و فراملي قزوين نيز در اين روزهاي سخت مردم آسيب ديده و سيل زده را از ياد نبردند و با همان روحيه و مرام قهرماني پا به عرصه ميدان گذاشتند.
عباس علايي مقدم مديركل ورزش و جوانان قزوين چندي پيش اعلام كرده بود كه عوامل و ورزشكاران هيات نجات غريق اين استان به مناطق سيل زده اعزام شده اند.
علاوه بر اين هر كدام از هيات هاي ورزشي با توجه به مقتضيات و امكانات موجود به جمع آوري اقلام ضروري سيل زدگان نظير فرش، پتو، خوراكي و آشاميدني، وسايل بهداشتي، آب معدني،كنسرو، لباس گرم و چادر اقدام كردند.
افسانه حسن نايبي معاون اداره كل ورزش و جوانان قزوين گفت: تاكنون 500 ميليون ريال كمك نقدي از سوي جامعه ورزشي و هيات‌هاي ورزشي استان به مناطق سيل زده كشور ارسال شده است.
همچنين تيم آفرود هيات اتومبيلراني قزوين نيز در قالب به كارگيري ماشين هاي 2 ديفرانسيلي از جمله خانواده جيپ، لندكروز، تويوتا و ساير خودرو هاي شاسي بلند ( جمعا 2 خودروي سنگين و همچنين 6 خودروي آفرود) براي كمك به سيل زدگان لرستان اعزام شده و قادر است در مسير هايي كه داراي پستي و بلندي هاي شديد هستند به امدارساني اقدام كند.

**سپاه و بسيج خالصانه پاي اقدامات امدادي
سپاه صاحب الامر (عج) قزوين نيز از همان ابتداي شرايط بحراني و وقوع سيل در كشور عزم جهادي را جذب كرد و به ارسال سه محموله امدادي شامل كنسرو، آب معدني،پتو،پوشاك و البسه بزرگسالان و خردسالان و يك محموله آرد اقدام نمود.
سرهنگ پاسدار محرمعلي والدي معاون اجرايي سپاه صاحب الامر (عج) قزوين در همين رابطه گفت: با قرارگيري سپاه به عنوان استان معين براي كمك به بخشي از مناطق زلزله زده گلستان ( 12 روستاي سيمين شهر گلستان) بخش قابل توجهي از وظيفه اصلي امدادرساني به سيل زدگان آق قلا و گميشان برعهده سپاه استان گذاشته شد.
اما آمارهاي اعلامي از سوي فرماندهان سپاه قزوين نشان مي دهد كه همت استقرار قرارگاه صاحب الامر (عج) قزوين در استان گلستان، 40 تن علوفه براي دام هاي مردم سيل زده، 20 هزار گوني خاكريز براي ممانعت از ورود آب به داخل محلات، توزيع 20 هزار بسته معيشتي بين مردم سيل زده آق قلا و گميشان، توزيع بيش از چندهزار غذاي گرم، بكارگيري 10 دستگاه كف كش و لجن كش، ارسال بيش از 100 فرغون و بيل، 37 هزار بطري آب معدني، 36 هزار قرص نان، هزار قوطي شير خشك و هزار جفت چكمه (جمعا 19 كاميون و نيسان) بين مردم آسيب ديده گلستان توزيع شده است.
اين در حالي است كه نيروهاي سپاه قزوين تلاش هاي خودشان را به استان گلستان محدود نكردند و با بحراني شدن شرايط در مناطق سيل زده لرستان، 60 جهادگر قزويني نيز براي كمك به آسيب ديدگان اين استان اعزام شده است.
بايد يادآور شد كه حضور 6 تيم جهادي دانشجويي و مردمي به همراه 10 دستگاه كاميون از قزوين به لرستان از ديگر اقدامات سپاه قزوين براي مناطق سيل زده است.

**خدمت موكب هاي حسيني (ع) قزوين اين بار در مناطق سيل زده
يكي از تصميمات به هنگام و پسنديده ستاد اربعين حسيني (ع) در استان قزوين، به كارگيري موكب هاي حسيني براي كمك به سيل زدگان كشور بود.
در همين رابطه حامد كبودوند رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات قزوين گفت: سه موكب براي مدت يك ماه در استان لرستان و شهر پلدختر مستقر شده تا روزانه چهار هزار و 500 وعده غذاي گرم به سيل زدگان لرستاني ارايه كنند.
حجت الاسلام مصطفي مجيدي مديركل اوقاف و امور خيريه قزوين نيز در خصوص كمك به مناطق سيل زده لرستان گفت: يك موكب از محل درآمد موقاف قزوين در شهر پلدختر لرستان مستقر مي شود تا بتواند ضمن برآورد نيازهاي ضروري سيل زدگان به تهيه غذاي گرم براي آسيب ديدگان اقدام كند.

** كوشش سازمان هاي مردم نهاد براي كمك به مناطق سيل زده كشور
مريم بيدخام مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري قزوين نيز گفت: تاكنون 10 ها سمن از استان براي جمع آوري اقلام ضروري سيل زدگان نظير چادر، آب، غذا، پوشاك، پتو و اقلام بهداشتي اقدام كرده اند كه از همه آنها انتظار داريم اين اقلام را صرفا از طريق هلال احمر استان براي سيل زدگان ارسال كنند.
به دنبال اين اقدام صديقه ربيعي مديركل امور بانوان و خانواده استانداري قزوين نيز در يك اقدام فرهنگي و اجتماعي و با انتشار فراخواني از همه اقشار و گروه هاي اجتماعي خواست تا براي كمك هاي ويژه به زنان و كودكان سيل زده در كشور اقدام كنند.

** كمك هاي كميته امداد قزوين با پويش 'رفيق گلستان باشيم'
كميته امداد قزوين نيز در يك اقدام سراسري و با راه اندازي پويش رفيق گلستان باشيم از همشهريان قزويني خواست تا در كمك رساني به مردم مناطق سيل زده كشور پيشگام باشند.
مجيد مومني مديركل كميته امداد قزوين گفت: تاكنون پنج ميليارد ريال كمك هاي نقدي و غير نقدي توسط مردم و خيران استان براي كمك به مناطق سيل زده كشور جمع آوري شده است.
وي همچنين گفت: گروه هاي سيار براي جمع آوري كمك هاي مردمي نيز راه اندازي مي شود تا بتوانيم كمك‌هاي مردم نوعدوست در سطح شهرستان‌هاي استان را جمع آوري كرده و به سيل زدگان برسانيم.

**بهزيستي و راه اندازي 'پويش مهرباني'
پويش مهرباني به عنوان يك فعاليت اجتماعي با هدف كمك به سيل زدگان استان هاي لرستان، گلستان و خوزستان از سوي اداره كل بهزيستي استان قزوين راه اندازي شده تا از ظرفيت خيران و همچنين فعالان اين عرصه براي تامين اقلام ضروري سيل زدگان كشور اقدام كند.
به گفته عليرضا وارثي، مديركل بهزيستي قزوين پايگاه هاي اين اداره كل در تمامي شهرستانها آماده دريافت مواد غذايي، لباس، وسايل گرمايشي، زير انداز، وسايل كمك توانبخشي و لوزام ضروري زندگي هستند.

**تخصيص يك روز حقوق كارمندان سازمان صمت براي كمك به سيل زدگان
پس از راه اندازي كميته راهبردي صنايع قزوين براي كمك به سيل زدگان كشور، سعيد نبيل رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوين از پيشنهاد اختصاص داوطلبانه يك روز از حقوق كارمندان سازمان به سيل زدگان كشور و همچنين كمك هاي غيرنقدي همكاران از جمله اقدامات درون سازماني خبر داد.

**همدردي مجموعه مديريت شهري با سيل زدگان كشور
برنامه هاي جشن عيدانه در قزوين و همچنين برپايي چندين همايش مفرح و شاد به دليل ابراز همدردي با مناطق سيل زده كشور تعطيل شد.
محمد درافشاني مديرعامل سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري قزوين نيز در پيامي اعلام داشت كه در راستاي همدردي با هموطنان حادثه ديده كشور عوايد فروش بليط براي جشنواره آداب و سنن به سيل زدگان اختصاص يابد.
9925*3013