۲۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۱
کد خبر: 83270284
۰ نفر
گوترش خواستار توقف فوری درگیری ها در اطراف طرابلس شد

تهران - ایرنا - «آنتونیو گوترش» دبیركل سازمان ملل متحد بامداد سه شنبه از طرف های درگیر در لیبی خواست كه به درگیری ها در جنوب طرابلس پایتخت دولت وفاق ملی پایان دهند.

به گزارش ایرنا از شبكه الجزیره قطر، «محمد عماری زاید» عضو شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی لیبی گفت: فرانسه و روسیه به ما برای توقف درگیری فشار می آورند و در عین حال با حفتر در حال مذاكره هستند.
عماری افزود: پاریس و مسكو با فشارهای خود به دولت وفاق، می خواهند، حفتر پس از كنترل شهر «غریان» امتیازی برای مذاكره با ما داشته باشد.
این عضو شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی لیبی هرگونه فشارهای كشورهای خارجی در این خصوص را رد كرد و افزود: موضع دولت وفاق كاملا ثابت است و ما پیش از خروج نیروهای حفتر، مخالف هرگونه راه حل سیاسی هستیم.
عماری اضافه كرد: دولت وفاق ملی در جلسه فوق العاده امروز سه شنبه، تمامی وزیران كابینه را مكلف می كند، تمامی امكانات را برای حمایت از جبهه های جنگ (علیه نیروهای تحت امر حفتر) فراهم سازند.
در همین حال دفتر رسانه ای «فایز السراج» رئیس شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی اعلام كرد: امانوئل مكرون در تماس تلفنی با السراج خواستار توقف حمله نیروهای تحت امر حفتر به طرابلس پایتخت شده است.
در حالی كه نیروهای وابسته به ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش تحت حمایت دولت حاكم بر شرق لیبی از كنترل فرودگاه بین المللی طرابلس خبر داده بودند، شاهدان عینی دوشنبه شب اعلام كردند كه این فرودگاه بار دیگر از كنترل این گروه خارج و به دست دولت وفاق ملی افتاده است.
لیبی از پنجشنبه گذشته (15 فروردین) و همزمان با دستور حفتر فرمانده ارتش لیبی به نیروهای تحت فرمانش برای حمله به طرابلس؛ پایتخت بار دیگر متنشج است.
این درگیری ها روز جمعه و پس از درگیری شدید میان نیروهای تحت امر حفتر با نیروهای دولت وفاق ملی در 30 كیلومتری جنوب شهر طرابلس به اوج خود رسید.
قرار بود دو كنفرانس مختلف در لیبی و اتیوپی برای حل سیاسی این بحران برگزار شود.
سلامه در ابتدای فرودین ماه جاری نیز اعلام كرد،شهر «غدامس» لیبی میزبان « گفت و گوهای ملی» میان گروه های این كشور در روزهای 14 ،15 و 16 آوریل (25، 26 و 27 فروردین) خواهد بود.
همچنین قرار بود كنفرانس دیگری نیز در ماه ژوئیه (تیر/ مردادماه) آینده و با حضور گروه های درگیر لیبی و با نظارت سازمان ملل متحد در آدیس آبابای اتیوپی برگزار شود.
لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیكتاتور سابق این كشور در سال 2011 به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است.
دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس غرب كشور تشكیل شد و مورد حمایت جامعه جهانی است.
همزمان یك دولت موازی دیگر در شهر طبرق در شرق لیبی به نخست وزیری « عبدالله الثنی» و «عقیله صالح» رئیس مجلس نمایندگان اعلام موجودیت كرد كه ژنرال حفتر مورد حمایت آنان است.
شبس**9363**1917