237 خانه در «میامی» به دلیل رانش زمین در آستانه تخریب است

سمنان- ایرنا- مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان سمنان گفت: 237 واحد از مجموع 524 واحد مسكونی ارزیابی شده در منطقه حسین آباد كالپوش شهرستان میامی، به دلیل رانش زمین، در آستانه تخریب است.

علیرضا فلاحی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: 912 واحد مسكونی براساس سرشماری نفوس و مسكن 1395 در منطقه حسین آباد كالپوش وجود دارد كه تاكنون 142 واحد به دلیل رانش زمین تخلیه شد.
وی خاطرنشان كرد: اكنون 35 نفر از كاركنان بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان سمنان در منطقه حسین آباد كالپوش حضور دارند و ارزیابی 524 واحد مسكونی این منطقه برای تخلیه فوری انجام شده است.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان سمنان ادامه داد: تاكنون به ساكنان 257 خانه در حسین آباد كالپوش هشدار تخلیه داده شد و در روز گذشته مبلغ پنج میلیون ریال برای اجاره واحد مسكونی جدید به حساب این مالكان واریز شد.

** پرداخت اجاره بها به مردم حسین آباد ادامه می یابد
فلاحی اضافه كرد: پرداخت اجاره بها به منظور اسكان در خانه ای جدید به اهالی منطقه حسین آباد كالپوش به مدت 6 ماه و ماهانه پنج میلیون ریال ادامه می یابد.
وی تصریح كرد: بسیاری از اهالی حسین آباد كه واحدهای مسكونی آنها به دلیل رانش زمین تخریب شده است اكنون در روستاهای همجوار، شهرهای شاهرود و میامی اسكان یافتند.
مدیركل بنیاد مسكن استان سمنان گفت: ملاك پرداخت اجاره بها به افرادی كه خانه هایشان را به خاطر خطر رانش زمین تخلیه كردند مراجعه افراد به مسئولان مربوطه مستقر در حسین آباد، تایید فرمانداری، دهیاری، شورای اسلامی روستای حسین آباد و اداره كل بنیاد مسكن و انقلاب اسلامی استان است.
فلاحی افزود: مشمولانی كه تا به حال موفق به دریافت تسهیلات ماهانه پنج میلیون ریال نشدند به احتمال فراوان مراجعه ای به مسئولان مربوط نداشتند.

** زمین رایگان به مردم حسین آباد كالپوش اعطا می شود
وی گفت: اكنون كارشناسان پژوهشكده سوانح طبیعی كشور در حال مطالعه و بررسی مناطق امن منطقه كالپوش برای ساخت واحدهای مسكونی جدید هستند، با پایان برنامه های كارشناسی، روند ارایه تسهیلات بدون بازپرداخت و زمین رایگان به اهالی منطقه حسین آباد كه خانه هایشان به دلیل رانش زمین تخریب شد اعطا می شود.
فلاحی اضافه كرد: مسئولان محلی پیشنهادهایی برای ساخت واحدهای مسكونی جدید در اطراف منطقه حسین آباد كالپوش ارایه دادند كه با بررسی و اعلام دیدگاه های كارشناسی، مراحل ساخت انجام می شود.
وی تصریح كرد: زمین 63 هكتاری برای ساخت مسكن در اطراف منطقه حسین آباد پیشنهاد شده است كه طرح های مطالعاتی آن در دست اجرا است.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان سمنان گفت: زمین رایگان تنها به افرادی كه واحدهای مسكونی آنها به دلیل رانش زمین تخریب شد پرداخت می شود، افراد دیگری كه قرار است در منطقه تعیین شده خانه بسازند باید زمین را از اداره كل بنیاد مسكن خریداری كنند.
به گزارش ایرنا، رانش زمین در بخش كالپوش شهرستان میامی در شرق استان سمنان باعث آسیب به زیرساخت ها و تخلیه خانه ها به منظور حفظ جان شهروندان شد.
بخش كوهستانی كالپوش میامی به مركزیت روستای رضوان شامل 12 روستا است كه دست كم 20 هزار نفر جمعیت دارد و شغل بیشتر مردم این منطقه كشاورزی و دامداری است، این بخش در 200 كیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار دارد.
شهرستان میامی با بیش از 40 هزار نفر جمعیت در شرق استان سمنان واقع است و بیش از 80 درصد مردم این شهرستان در روستاها زندگی می كنند.
7339/6103

سرخط اخبار جامعه