۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹
کد خبر 83269780
۰ نفر
قمار خطرناك ترامپ با تروریست جلوه دادن سپاه

تهران- ایرنا- آمریكا كه در سال های اخیر برای تضعیف جمهوری اسلامی ایران از ابزارهای مختلفی بهره گرفته، گویی قصد گنجاندن نام سپاه پاسداران را به فهرست سازمان های تروریستی دارد؛ رخدادی كه در صورت وقوع برای واشنگتن و متحدان منطقه ای آن پرهزینه خواهد بود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، از زمانی كه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا به كاخ سفید قدم نهاد تا به امروز روابط تهران- واشنگتن هر روز تیره تر شده تا جایی كه امیدها برای بهبود مناسبات دست كم در این دولت جمهوریخواه رنگ باخته است.
در روزهای گذشته نیز خبری به نقل از سه مقام آمریكایی از خبرگزاری رویترز منتشر شد كه از احتمال قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده حكایت می كرد. البته این نخستین باری نیست كه آمریكا سپاه را هدف حملات خود قرار می دهد.
تیرماه سال 96 نیز نمایندگان سنای آمریكا به طرحی رای دادند كه بر پایه آن نه فقط نیروی قدس به عنوان شاخه برون مرزی سپاه بلكه كل سپاه پاسداران تحت اتهاماتی همچون حمایت از تروریسم و اقدامات بی ثبات كننده در منطقه در فهرست تحریم ها قرار گیرند. افزون بر آن وزارت خزانه داری این كشور در سال های اخیر همواره به بهانه های مختلف افراد وابسته به سپاه پاسداران را در فهرست تحریمی خود قرار داده است.
اما قرار دادن سپاه به عنوان نیروی رسمی و قانونی جمهوری اسلامی ایران در لیست گروه های تروریستی نه تنها مغایر با قوانین و عرف بین المللی است كه سیاست های یكجانبه گرایانه و نامتعارف آمریكای ترامپ را بیش از پیش برجسته می كند؛ سیاستی كه مقامات ایران به انحای گوناگون آن را محكوم كرده اند.
پس از انتشار این خبر، «محمدعلی جعفری» فرمانده سپاه پاسداران هشدار داد كه در صورت وقوع این رخداد، نیروهای آمریكایی در غرب آسیا دیگر آرامش امروز را نخواهند داشت. او همچنین افزود: اگر آمریكایی ‌ها دست به چنین حماقتی بزنند و امنیت ملی ما را به مخاطره بیندازند، مطابق سیاست‌ های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستور كار قرار خواهیم داد.
به دنبال آن نمایندگان در مجلس شورای اسلامی نیز ساكت ننشستند و 255 نماینده با صدور بیانیه ای حمایت خود را از سپاه اعلام كردند. آنها همچنین به آمریكا هشدار دادند كه در صورت گنجاندن نام سپاه در لیست سازمان های تروریستی، این اقدام ایالات متحده با اقدام متقابل ایران مواجه خواهد شد.
حال این پرسش مطرح می شود كه چرا آمریكا در صدد قرار دادن یك ارگان رسمی ایران در گروه تروریستی است ؟
در سال های اخیر افزایش توان نظامی و موشكی ایران، آمریكا و متحدان منطقه ای این كشور را نگران ساخته است. بنابراین آنها در فرصت های مختلف تلاش كرده اند تا از ساخت و آزمایش موشك های ایران ممانعت كنند. شوهای تكراری مقامات آمریكایی و اسرائیلی برای تاثیرگذاری بر اذهان عمومی جهان و همچنین در تقابل نشان دادن فعالیت های موشكی ایران با قطعنامه 2231 از جمله برنامه های آنها به شمار می رفت.
ترامپ از یك سو به دنبال ایجاد محدودیت در مسیر توسعه توانمندی نظامی ایران است و از سوی دیگر با انعقاد توافقات هنگفت تسلیحاتی با كشورهای منطقه قصد تقویت بنیه نظامی آنها را در رویارویی با تهران دارد. افزون بر حمایت تسلیحاتی، برخی گزارش ها حاكی از آن است كه ترامپ با فروش تجهیزات هسته ای به كشورهایی چون عربستان به دنبال هسته ای كردن این رقیب جمهوری اسلامی است.
در كنار عربستان، رژیم صهیونیستی قرار دارد كه آمریكا به هر قیمتی كه شده از آن حمایت می كند. در همین ارتباط بود كه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه كشورمان پس از انتشار خبر احتمال قرار دادن سپاه در فهرست گروه های تروریستی در صفحه توئیتر خود نوشت: آنها كه منافع نتانیاهو را به منافع كشورشان ترجیح می ‌دهند و همواره توطئه نام‌ گذاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی خارجی را دنبال كرده ‌اند، كاملاً از عواقب این سیاست برای نیروهای آمریكا در منطقه آگاه هستند.
ظریف در حالی این اقدام احتمالی آمریكا را به موجب وقوع فاجعه دیگر در منطقه می داند كه كارشناسان حوزه بین الملل نسبت به تبعات آن هشدار می دهند. بی تردید نخستین حركت ایران «اقدام متقابل» خواهد بود كه بازیگران جهان از آن به عنوان رفتار و رویه ای معمول بهره می گیرند.
در همین ارتباط «حشمت الله فلاحت پیشه» رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاكید دارد كه در صورت قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی، مجلس ایران نیز اقدامی مشابه انجام خواهد داد. وی در این زمینه تاكید كرد «طرح دو فوریتی را تهیه كرده‌ ایم كه به محض رخ دادن این اتفاق نظامیان آمریكا را در كنار داعش در فهرست گروه‌ های تروریستی اعلام می ‌كنیم.»
به باور ناظران در صورت عملیاتی شدن این تصمیم، منطقه خاورمیانه كه به تازگی از شر اقدامات خرابكارانه و تروریستی داعش رهایی یافته بار دیگر به ورطه آشوب كشیده خواهد شد و بی تردید دامنه ناامنی ها همان طور كه در سال های اخیر نیز مشاهده شد، دامن غرب را خواهد گرفت. از این روست كه كارشناسان استاندارد دوگانه آمریكا را در تقابل با تروریسم به چالش می كشند و معتقدند تداوم چنین رفتارهایی می تواند نه تنها برای منطقه كه برای تمام جهان خطرآفرین باشد.
پژوهش**9242**1552