۱۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۰
کد خبر: 83269769
۰ نفر
نیم میلیون بازدید نوروزی از کاخ سعد آباد انجام شد

تهران - ایرنا - مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در تعطیلات نوروز امسال پذیرای حضور بیش از 122 هزار نفر ورودی بود و بیش از 510 هزار بازدید از مجموع 16 موزه و کاخ موزه این مجموعه در این روز ها ثبت شده است.

به گزارش عصر دوشنبه ایرنا از روابط عمومی سعدآباد، بیش از510 هزار بازدید از موزه ها و کاخ موزه های سعدآباد صورت گرفته که در بین روزهای تعطیلات، روز چهارم فروردین ماه با قریب به 60 هزار بازدید، پرازدحام ترین روز در این مجموعه بود و رکورد قابل توجهی را در ثبت آمار بازدیدکنندگان نوروزی سعدآباد بدنبال داشت.
بنا براین گزارش، کاخ موزه ملت با 102 هزاربازدید، موزه اتومبیل های سلطنتی با 49 هزار، کاخ موزه سبز با 44 هزار، موزه پوشاک سلطنتی با بیش از 33 هزار و موزه هنر ملل با بیش از 17 هزار بازدید، پرمخاطب ترین موزه های این مجموعه در نوروز بودند و سایر موزه های این مجموعه نیز به همین صورت، پذیرای بسیاری از بازدیدکنندگان نوروزی بودند.
سعدآباد، در ایام نوروز 1398 به منظور ایجاد فضایی مفرح و شاد و معرفی آئین های نوروزی با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری متفاوت و متنوع از جمله: موسیقی و رقص های آئینی اقوام آذری، کردی، بندری، تربت جام و گروه موسیقی پاپ و سنتی، نمایش تئاترهای عروسکی ویژه کودکان و خردسالان در جای جای مجموعه و همچنین حضور شخصیت های نوروزی نظیر مبارک و حاجی فیروز و ایجاد محیطی شاد و خاطره انگیز برای گردشگران و مسافران نوروزی در تمام گروه های سنی تلاش نمود و صرف نظر از بازدید از موزه ها، فضایی شاد و مفرح را فراهم آورد که با استقبال بی نظیر بازدیدکنندگان روبرو گردید و نیز نمایشگاه غرفه های صنایع دستی و سوغات استانها و برگزاری نمایشگاه آثار نگارگری از دیگر برنامه های فرهنگی این مجموعه در ایام نوروز بود.
با توجه به قرار داشتن رودخانه دربند در مجموعه سعدآباد و شدت بارش ها در منطقه شمیران، به منظور حفظ سلامتی بازدیدکنندگان این مجموعه و نیز صیانت از میراث فرهنگی کشور اعم از ابنیه تاریخی و آثار موزه ای موجود در سعدآباد، ستاد بحران متشکل از نیروهای یگان حفاظت، حراست، پشتیبانی، تاسیسات، فضای سبز و خدمات تشکیل گردید و ضمن پاکسازی کامل مسیل رودخانه دربند، این نیروها به منظور رفع خطرات احتمالی درآماده باش کامل بسر بردند.

**ساعات کاری سعدآباد
طی بخشنامه ای از طرف اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی-تاریخی، ساعت کار تمام موزه ها، بناها، محوطه ها و اماکن فرهنگی تاریخی کشور در سال جاری اعلام شد.
مجموعه سعدآباد در نیمه اول سال جاری همه روزه بجز تعطیلات سوگواری، از ساعت 9 تا 19 (فروش بلیت تا ساعت 17) و در نیمه دوم از ساعت 8 تا 17 (فروش بلیت تا ساعت 16) دایر است.

**سعد آباد پرطرفدارترین
پیش از این محمد رضا کارگر مدیر اداره کل موزه های کشور اعلام کرده بود، سعدآباد ،گلستان و حافظیه به ترتیب پر بازدیدکننده ترین موزه های کشور در نوروز 1398 بودند.

**کاخ سعد آباد
مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هایی گفته می‌شود که در دربند، شمالی‌ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت 110 هکتاربنا شده‌است. این مجموعه دارای حدود 180 هکتار جنگل طبیعی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان است.
این عمارت از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلاب‌دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفرآباد، از وسط محوطه کاخ می‌گذرد.
مجموعه سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده‌است. سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده‌است. پس از کودتای 1299 و تصرف آن توسط خاندان اکبری، بناها و عمارت‌های متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر 18 کاخ در ابعاد مختلف می‌شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده‌است.
محمدرضا پهلوی نیز در دهه 1350 در این مکان سکنی گزید؛ که در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده‌ است.
فراهنگ ** 3377 ** 1355