عوامل كاهش صادرات سمنان امسال برطرف شود

سمنان- ايرنا- رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي استان سمنان با اشاره به كاهش وزني و ارزشي صادرات از اين استان در سال 97، گفت: بخش دولتي عوامل اين كاهش را شناسايي و برطرف كنند.

علي اصغر جمعه اي روز دوشنبه در نشست هيات نمايندگان اتاق بازرگاني و مديران اقتصادي و دولتي استان در سالن اتاق بازرگاني سمنان افزود: صادرات كالا از مبدا استان به نقاط مختلف جهان در سال 97 از نظر وزني 25 درصد و از نظر دلاري 14 درصد نسبت به 96 كاهش يافت.
وي يادآور شد: سال 97 ميزان صادرات كالا از استان سمنان 150 ميليون دلار بود كه در مقايسه با سال 96 كاهش داشت.
وي خاطرنشان كرد: واردات كالا از نقاط مختلف جهان به استان سمنان در سال 97 از نظر دلاري 14 درصد و از نظر وزني 20 درصد كاهش يافت.
رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان ادامه داد: واردات كالا از كشورهاي مختلف به استان كالاهاي نهايي نيست بلكه بخش قابل توجهي از اين بخش، واردات مواد اوليه است كه كاهش آن مي تواند نگران كننده باشد.

** بخشنامه هاي ناكارآمد بخش اجرايي حذف شود
جمعه اي تصريح كرد: در شوراي گفت و گوي دولت با بخش خصوصي در ارتباط با حذف قوانين ناكارآمدي كه به بخش توليد آسيب مي زند، بحث مي شود اما انتظار مي رود دستگاه هاي اجرايي بدون پيشنهاد اتاق بازرگاني به حذف اين قوانين دردسرساز اقدام كنند.
وي اضافه كرد: افزايش همكاري دولت با بخش خصوصي مي تواند به تحقق شعار سال و رونق اقتصادي در كشور كمك شاياني كند.

** تحقق شعار سال از مطالبه هاي اتاق بازرگاني است
رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان گفت: مطالبه جدي اتاق بازرگاني از دولتمردان تحقق شعار سال و منويات رهبر معظم انقلاب در بخش رونق توليد در كشور است، بخش خصوصي آماده تحقق شعار سال است و با افزايش همدلي دولت با بخش خصوصي مي توان براي توسعه و آباداني روز افزون كشور با وجود تحريم ها تلاش كرد.
جمعه اي افزود: با برگزاري همايش در ارتباط با رونق توليد، منويات رهبر معظم انقلاب در بحث شعار سال محقق نمي شود و با گام هاي عملي اين مهم به نتيجه مي انجامد.
وي گفت: در 10 سال گذشته شعارهايي كه از سوي رهبر معظم انقلاب انتخاب مي شود پيرامون مسايل اقتصادي است كه نشان از دغدغه ايشان نسبت به رونق اقتصادي و توليد در ايران اسلامي دارد.

** توجه به الزام هاي رونق توليد راهكار تحقق شعار سال
جمعه اي اضافه كرد: توجه به الزام هاي رونق توليد راهكار تحقق شعار سال است و مسئولان امر با همكاري بخش خصوصي به اين مهم توجه كنند.
رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان گفت: هم انديشي دولت با بخش خصوصي براي رفع مشكلات بنگاه هاي اقتصادي استان در سال 98 تقويت شود.
به گزارش ايرنا، سال 1398 از سوي رهبر معظم انقلاب به عنوان سال «رونق توليد» نامگذاري شده است.
سهم اشتغال سمنان در بخش صنعت و معدن بيش از 38 درصد، در كشاورزي بيش از 14 درصد و توليد ناخالص اين استان با رقمي حدود 18.2 درصد مربوط به بخش كشاورزي و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است
7339/6103