۱۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۱
کد خبر: 83269509
۰ نفر
ادامه اعتراض ها در آلمان به افزایش قیمت مسكن

تهران - ایرنا - خبرگزاری د. پ. آ. آلمان در گزارشی به نارضایتی شهروندان آلمانی از افزایش اجاره بها و قیمت مسكن در شهرهای بزرگ این كشور پرداخت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این خبرگزاری نوشت: قیمت اجاره بها و فروش مسكن طی سال های اخیر به ویژه در شهرهای بزرگ آلمان افزایش چشمگیری یافته است.
شهرهایی مانند برلین و لایپزیگ كه پیش تر برای سكونت مناطق مناسبی به شمار می رفتند، روز به روز گران و گرانتر می شوند.
بر این اساس امروز مسكن به یكی از اصلی ترین دغدغه های شهروندان آلمانی تبدیل شده است؛ بسیاری از خانواده ها خانه ای با قیمت مناسب پیدا نمی كنند و افراد مسن تر كه درآمدی ثابت دارند از گرانتر شدن اجاره بها در هراس اند.
همین مساله موجب نارضایتی در بین آلمانی ها شده و اعتراض آنها را به دنبال داشته است.
در همین ارتباط روز شنبه دهها هزار نفر در شهرهای مختلف آلمان به خیابان ها آمدند تا خشم خود را از افزایش بی رویه قیمت ها در حوزه مسكن به نمایش بگذارند.
روز شنبه هزاران نفر از مردم برلین در اعتراض به افزایش اجاره بهای مسكن و تسلط موجران بر مالكیت بیش از ۳ هزار خانه در این شهر به خیابان‌ها آمدند و خواستار مداخله دولت و كنترل نرخ اجاره بهای مسكن شدند.
تظاهرات علاوه بر برلین در شهر‌های بزرگ دیگر آلمان از جله كلن، فرانكفورت و مونیخ نیز برگزار شد.
اكثر منتقدان، انگشت اتهام را به سوی انبوه سازان می گیرند كه می خواهند هزینه های ساخت واحدهای جدیدشان را از خریداران و مستاجران كنونی بگیرند.
یكی از كنسرسیوم های انبوه سازی برلین كه مالك 112 هزار واحد مسكونی است به دلیل شرایطی كه برای مشتریان خود به وجود آورده در معرض انتقادهای شدید قرار دارد.
در چنین شرایطی مقامات برلین تصمیم گرفته اند طرحی را به اجرا بگذارند كه طی آن با انبوه سازان متخلف برخورد شده و املاك آنها مصادر شود.
هر چند برخی این اقدام را گام مهمی در راستای حل بحران افزایش قیمت ها می دانند اما مخالفان این طرح نیز بسیارند.
مخالفان می گویند سخت گیری با تولیدكنندگان حوزه مسكن ممكن است از میزان انگیزه آنها برای فعالیت و همكاری با نهادهای مسئول جهت حل مشكلات بكاهد.
در حال حاضر بحث در مورد چگونگی اجرای طرح مصادره املاك و طریقه صرف این منابع برای مدیریت تقاضا، به مناقشه ای جدی بین مقامات احزاب سبزها، سوسیال دموكرات و چپ ها كه اداره پایتخت را در دست دارند، تبدیل شده است.

اروپام**6143**2040