۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
کد خبر 83269361
۰ نفر
بده بستان هاي انتخاباتي ترامپ و نتانياهو

تهران- ايرنا- تصميم رئيس جمهور آمريكا در شناسايي حاكميت رژيم صهيونيستي بر بلندي هاي جولان به برگ برنده نتانياهو در انتخابات نخست وزيري پيش رو تبديل شده است، برگ برنده اي كه نشان دهنده همدلي رئيس جمهور آمريكا و نخست وزير تندرو رژيم صهيونيستي است.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، انتخابات عمومي در سرزمين هاي اشغالي در حالي فردا 9 آوريل ( 20 فروردين 98) برگزار مي شود كه دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا براي پيروزي بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهوينستي سنگ تمام گذاشته است. وي تنها 15 روز مانده به برگزاري انتخابات در سرزمين هاي اشغالي با امضاي اعلاميه‌اي حاكميت رژيم اسرائيل بر بلندي‌هاي جولان را به رسميت شناخت. اقدامي كه از ديد ناظران مسائل منطقه مشخصا در جهت تقويت نتانياهو و حزب متبوعش «ليكود» ارزيابي مي شود.
اين اقدام ترامپ در حالي انجام شده كه صحنه سياست رژيم اسرائيل اين روزها درگير انتخاباتي نفس گير است و بازي تاج و تخت رقابتي پرماجرا براي نخست وزير كنوني رژيم اسرائيل ايجاد كرده است. رقابتي كه نتانياهو به دلايل گوناگون شرايط خوبي در آن ندارد و رقباي او از جناح چپ گرفته تا ميانه روها و حتي راستگرايان تلاش مي كنند به نخست وزيري 10 ساله مردي تندرو در عرصه داخلي و خارجي رژيم صهيونيستي پايان دهند.
از سوي ديگر نخست وزير رژيم صهيونيستي به دليل پرونده هاي فساد در ماه هاي اخير بارها از سوي مقامات قضايي اسرائيل احضار شده است؛ در آستانه آغاز سال جديد ميلادي، گروهي از وكلا كه به نمايندگي از دفتر دادستاني در حال بررسي پرونده‌هاي نتانياهو بودند، در ارزيابي نهايي پيشنهاد كردند نخست ‌وزير در دو پرونده به اتهام گرفتن رشوه احضار شود.

**برگ برنده اي از جنس اشغالگري
در چنين شرايطي نتانياهو براي پيروزي در انتخابات سرنوشت ساز 9 آوريل به برگ برنده از جنس اشغالگري و زياده خواهي نياز داشت. برگ برنده اي كه ترامپ با شناسايي حاكميت رژيم صهيونيستي بر جولان اشغالي آن را به نتانياهو داد.
به رسميت شناختن حق حاكميت رژيم صهيونيستي بر بلندي هاي جولان كه از سال 1967 ميلادي و در پي شكست تاريخي اعراب در جنگ شش روزه، توسط رژيم اسرائيل اشغال شد؛ مي تواند نتانياهو را در آستانه انتخابات ياري كرده و پرونده فساد وي را هم به حاشيه برد.
شواهد نشان مي دهد نتانياهو توانسته است با اين مجوز اشغالگري صادر شده از سوي رئيس جمهور آمريكا بر سر مساله تثبيت حاكميت اين رژيم بر سرزمين هاي اشغالي مانور دهد و اين برگ برنده توانسته براي نتانياهو كارساز باشد.
در حالي نظرسنجي ها تا چند ماه پيش خبر از عدم توانايي حزب ليكود در انتخابات مي دادند نظر سنجي هاي اخير نشان مي‌دهد براي نخستين بار در اين دوره، حزب ليكود به رهبري بنيامين نتانياهو، با يك كرسي بيش‌تر از ائتلاف رقيب، موسوم به آبي- سفيد، پيشتاز شده است.

**دلايل و نتايج همدلي آمريكا و رژيم صهيونيستي
رئيس جمهور آمريكا در حالي حاكميت رژيم صهيونيستي بر جولان اشغالي را به رسميت شناخته كه جامعه جهاني و سازمان ملل متحد بلندي‌هاي جولان را بخشي از خاك سوريه مي‌داند و اغلب كشورها با اين اقدام مخالفت كرده اند. با اين حال ترامپ پيش از اين هم بدون توجه به پيامدهاي تصميمات خود درباره صلح و امنيت در خاورميانه با انتقال سفارت آمريكا به بيت المقدس در راستاي اهداف و خواسته هاي لابي صهيونيستي گام برداشته است.
شايد بتوان همدلي و همراهي و حمايت هاي ترامپ از نتانياهو را بر اساس نزديكي فكري مورد ارزيابي قرار داد ترامپ از پيروزي راستگرايان در هرجاي جهان حمايت كرده و متحدانش را از ميان راستگرايان انتخاب كرده است.
گذشته از اين مهمترين دليل حمايت هاي بي چون چراي ترامپ از نتانياهو لابي قدرتمندي يهودي است كه نقش غيرقابل انكاري در عرصه سياسي آمريكا دارد. هم در كمپين انتخاباتي ترامپ و هم در كابينه وي، صهيونيست ها حضور قدرتمندي دارند و همين ها بوده اند كه سياست هاي خاورميانه اي ترامپ را بدون توجه به منافع ملي آمريكا- ترسيم كرده و به پيش مي برند و اتفاقا همين لابي ها هستند كه با همراهي به برخي دولت هاي عرب منطقه سياست ها و برنامه هايي را دنبال مي كنند كه به گفته محمد جواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان هدفشان «كشاندن آمريكا به يك باتلاق براي كمك به نتانياهو» است.
طبيعي است ترامپ مانند هر رئيس جمهور ديگري به دنبال تداوم حضور خود در كاخ سفيد باشد و به خوبي مي داند اين تداوم تا حد زيادي بستگي به حمايت لابي هاي صهيونيستي از وي دارد و ترامپ اميدوار است با چنين اقداماتي حمايت لابي صهيونيستي از خود را در انتخابات آتي تضمين كند.
در چنين شرايطي حمايت بي دريغ ترامپ از نتانياهو باعث شده وي هيچ حد و حدودي در زياده خواهي خود و تضييع حقوق فلسطينيان نداشته باشد و در آخرين اظهار نظر انتخاباتي خود مدعي شود كه اگر منصب خود را در انتخابات آتي حفظ كند، ممكن است مناطق شهرك نشين در كرانه باختري را به اراضي اشغالي ملحق كند.

** يكه تازي نتانياهو و ترامپ در سايه بي عملي جهان عرب
نگاهي به سياست هاي اعمالي رژيم صهيونيستي در دوران حيات خود نشان مي دهد كه استراتژي اين رژيم پيگيري تحميل امر «واقع» بوده است. به طوري كه ابتدا از طريق زور و اقدام نظامي مناطقي را اشغال كرده و بعد با كمك متحدان خود آن را تبديل به واقعيت حقوقي مي كند. هرچند موفقيت اين سياست به عواملي چون همراهي و يا عدم همراهي متحدان اين رژيم از سويي و نحوه عملكرد دولت هاي عربي و اسلامي از سوي ديگر بستگي دارد.
به نظر مي رسد شرايط كنوني در خاورميانه براي پيگيري اين سياست شرايط مساعدي است، چه رژيم هاي عربي حتي از حالت بي عملي هم در برابر اين سياست ها فاصله گرفته و در حال عادي سازي مناسبات خود با رژيم صهيونيستي و حتي اتحاد با آن هستند.
از سوي ديگر رئيس جمهور آمريكا همراهي بي چون چرايي با نتانياهو در پيش گرفته است به طوري كه در چند سال اخير آمريكاي ترامپ كاملا از نقش «ميانجي» فاصله گرفته و آشكارا در جايگاه حامي و متحد اين رژيم وارد عمل شده است.
انتقال سفارت آمريكا به بيت المقدس و به رسميت شناختن حاكميت رژيم صهيونيستي بر جولان اشغالي كه سايه روشن هاي طرح موسوم به معامله قرن را نشان مي دهد؛ از تغيير رويكرد آشكار آمريكا از يك ميانجي به يك حامي بي چون چرا، حكايت دارد.
بايد منتظر ماند و ديد اين تصميمات چه تاثيري بر انتخابات پيش رو در سرزمين هاي اشغالي خواهد گذاشت و رهبران كشورهاي عربي كه در حال عادي سازي مناسبات خود با نتانياهو هستند چه واكنشي در قبال اين تصميمات يكجانبه، تحميلي و تحقيرآميز ترامپ نشان خواهند داد؟ آيا بده بستان انتخاباتي ترامپ با نتانياهو نتايج مد نظر آنها را در پي خواهد داشت؟
سيام*ن.ا**2021**