دانشگاهیان ستاد امداد رسانی تشكیل می دهند

تهران- ایرنا- رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از ضرورت تشكیل ستادها و قرارگاه‌ های امدادی در دانشگاه‌ های سراسر كشور برای كمك به سیل ‌زدگان سخن گفت.

به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه ایرنا، حجت الاسلام مصطفی رستمی اظهار داشت: باید ستادها و قرارگاه‌ های امدادی در دانشگاه‌ های سراسر كشور تشكیل شود. این ستادها جمعیت داوطلبان را شناسایی و مسجد دانشگاه را برای جمع ‌آوری كمك فعال كرده، با اساتید و كارمندان دانشگاه ارتباط بگیرند و پتانسیل آنها را فعال كنند.
رستمی افزود: ما مدعی هستیم جریان انقلابی، جریان توانمندی برای مواجهه با مشكلات است. از روزهای اول حادثه، بچه‌ های انقلابی در بخش‌ های مختلف به‌ صورت خودجوش یا با همكاری سپاه در درجه اول و كمیته امداد و هلال‌احمر در درجه دوم وارد میدان شدند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ ها گفت: صحبت این است كه امروز چه رسالتی بر دوش جریان دانشگاهی است. باید بررسی كرد كه چه كارهایی در حال انجام است، چه فعالیت‌ هایی باید انجام شود و چه كارهایی از عهده دانشگاهیان درخصوص سیل برمی‌ آید.
براساس گزارش نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها ، وی با اینكه دانشجویان با برنامه ‌ریزی به مردم سیل ‌زده كمك كنند، تصریح كرد: حجم وسیع نیازهای مردم، كمك گسترده مردم همه استان ‌های كشور را می‌ طلبد. دانشگاه می ‌تواند نقش موثری در جریان ‌سازی عمومی این موضوع داشته باشد.

** لزوم تقسیم كار در فضای دانشگاهی
رستمی ادامه داد: مساله دوم نیاز به كار مداوم است. اكنون جریان دانشجویی آمادگی لازم برای فعالیت‌ های جهادی در محل‌های موردنیاز را دارد، اما نیازمند كار و تلاش مداوم هستیم. اگر بتوانیم تقسیم كاری در فضای دانشگاهی داشته باشیم و میل و شوق دانشجویان به خدمت را مدیریت كنیم، می‌توانیم در یك ماه آینده به‌صورت دائمی اعزام گروه‌های مختلف جهادی را به منطقه داشته باشیم.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان اینكه در گفت وگوی اخیر او با منصور غلامی وزارت علوم هم آمادگی خود را هم اعلام كرده است، افزود: قرار شد در صورت لزوم دانشجویان یك هفته بدون احتساب غیبت در كلاس‌ های درسی مأموریت جهادی خود را انجام دهند و دانشگاه‌ ها مانع حضور جهادگران نشود. حتی دانشگاه‌ ها در ایاب و ذهاب دانشجویان كمك لازم را داشته باشند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این انتظار وجود دارد تا با استفاده از گزارش نهادهای حاضر در صحنه، فعالیت‌ ها و نیازها احصا شود تا دانشجویان در موقعیت‌ های مورد نیاز وارد عمل شوند. همچنین انعكاس رسانه‌ای متنوعی از خدمات دانشجویان در مناطق سیل ‌زده نیز باید صورت پذیرد تا عموم مردم در جریان قرار گیرند و نظام پیشنهادی فعالیت‌ها را براساس نیازهای میدانی با مشاركت دفاتر نهاد و دانشجویان ارائه دهیم.

** كمك به سیل زدگان برپایی موكب های دانشجویی
رستمی با اشاره به ظرفیت موكب ‌های دانشجویی اضافه كرد: موكب‌ های اربعین بسیاری از دانشگاه‌ های كشور كه در مناطق مرزی یا در مسیر پیاده‌ روی مردم تهران فعالیت داشتند، باتوجه به داشتن تجهیزات لازم و نیروی انسانی اكنون آماده كمك ‌رسانی هستند كه باید ساماندهی شوند.باید قالب ‌های مختلفی را كه می ‌توان به‌ وسیله آن مشاركت دانشگاهیان را افزایش داد، به خدمت گرفت.
رستمی ادامه داد: باید ستادها و قرارگاه‌ های امدادی در دانشگاه‌های سراسر كشور تشكیل شود. این ستادها جمعیت داوطلبان را شناسایی و مسجد دانشگاه را برای جمع‌ آوری كمك فعال كرده، با اساتید و كارمندان دانشگاه ارتباط بگیرند و پتانسیل آنها را فعال كنند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ ها افزود: جریان دیگری نیز باید در سطح كشور تشكیل شود تا این ستادها را به یكدیگر متصل، جریان عمومی را در سطح كشور ایجاد و گزارش‌ های این اقدامات را ارائه كند. باید احساس شود كه جریان اصلی دغدغه‌ مند جریان انقلابی است.

**9283**1601**