۱۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۲
کد خبر: 83269128
۰ نفر
خسارت 300 میلیارد تومانی سیل به بناهای تاریخی كشور

تهران- ایرنا- معاون میراث سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بر اساس گزارش‌ها، سیل اخیر به 730 اثر تاریخی كشور خسارت وارد كرده كه حدود 300 میلیارد تومان تخمین زده می شود.

محمد حسن طالبیان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اعلام این خبر گفت: با وقوع سیلاب‌های جدید بویژه در استان خوزستان میزان خسارات ممكن است افزایش پیدا كند.
وی افزود: البته سیل فروردین ماه جاری تنها به بناهای تاریخی آسیب نزده و زیر ساخت‌های گردشگری استان‌های سیل زده نیز از تخریب در امان نبوددند.

** بناهای تاریخی لرستان بیشتری خسارت را دیدند
طالبیان با اعلام این كه به ترتیب بناهای تاریخی لرستان، گلستان و خوزستان بیشرین آسیب را دیدند، افزود: البته این آمار ممكن است تغییر كند.
وی اضافه كرد: باران‌های تند و سیل از جمله موارد ایجاد خسارات در روزهای اخیر بودند كه برخی از آثار به دلیل باران تند و برخی از پل ها كه در رودخانه بودند به دلیل سیل دچار تخریب شدند.
طالبیان بررسی دقیق تر میزان خسارت سیل را نیازمند كارهای چند رشته ای عنوان كرد و افزود: با فروكش كردن سیل می توان در این باره نظر دقیق تری داد.
به گزارش ایرنا، بارش شدید باران كه از 26 اسفند ماه سال 97 در مازندران شروع شد و تا دوم فروردین ماه امسال ادامه داشت، سبب طغیان رودخانه ها در مناطق مركزی و شرقی استان شد و به 9 نقطه شهری و بیش از 170 روستا در بخش های مختلف خسارت زد.
در روزهای آغازین سال جدید هم بارش بیش از 300 میلیمتر باران در 35 ساعت كه با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی توامان شد، باعث سرریزشدن سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه ها شد بطوریكه ابتدا شهر گنبد را به زیر آب برد و سپس روانه شهرها و روستاهای شمالی و غربی استان شد.
پنجم فروردین 98 نیز جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن شیراز و برخورد خودروها با یكدیگر در محور ورودی شمال این كلانشهر ده ها كشته و مصدوم برجای گذاشت.
از سوی دیگر بارندگی های شدید در مناطق بالادست حوضه های كارون، دز و كرخه در دو هفته اخیر سبب آبگرفتگی روستاهای و شهرهای حاشیه این رودخانه ها در شهرستان های دشت آزادگان، شوش، حمیدیه، شوشتر، اهواز و كارون شده است.
همزمان با آغاز موج دوم بارش‌های فروردین، بسیاری از شهرهای و روستاهای استان لرستان نیز درگیر سیلاب‌ شدند و شهرهایی مانند پلدختر،‌ دورود، خرم‌آباد،‌ الیگودرز و ... در محاصره سیل قرار گرفتند تا جایی كه امكان امدادرسانی هوایی به شهر پلدختر و برخی از روستاها وجود نداشت.
فراهنگ**3377**3009