دود بهبود روابط اقتصادی ایران و عراق به چشم چه كسانی می رود؟

تهران- ایرنا- سفر نخست وزیر عراق به ایران برای شركت در نشست اقتصادی مشترك دو كشور - آن هم یك ماه بعد از سفر روحانی به این كشور - یك بار دیگر نوع روابط تجاری ایران و عراق را زیر ذره بین قرار داده است و بهبود روابط این دو كشور چندان به مذاق كشورهای حامی تحریم ایران خوش نمی آید.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، چند روز بیشتر تا پایان معافیت های تحریمی واشنگتن علیه ایران باقی نمانده و كاخ سفید بارها تاكید كرده كه معافیت ها را تمدید نمی كند.
خواسته نهایی ترامپ این است كه ایران به جز حوزه نفت، روابط اقتصادی دیگری با شریكان خود نداشته باشد اما سفر نخست وزیر عراق به ایران كه در دل خود معنایی جز افزایش روابط ایران و شركای منطقه‌ای و بین‌المللی اش ندارد، چندان مطلوب كشور تحریم كننده و هم پیمانانش نخواهد بود.
شنبه هفته جاری «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق در راس هیئت اقتصادی و سیاسی به ایران وارد شد كه این نخستین سفر وی به ایران در زمان تصدی پست نخست وزیری اش است.
چندی پیش هم «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران و «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران در سفرهایی جداگانه برای شركت در نخستین و دومین نشست‌های مشترك اقتصادی میان دو كشور به عراق رفته بودند.
در سال 97 یعنی درست بعد از آغاز تحریم های آمریكا علیه ایران، حجم صادرات ایران به عراق برای نخستین بار ركورد 9 میلیارد دلاری را ثبت كرد و توانست گوی صادرات به عراق را از تركیه برباید؛ به این ترتیب عراق به نخستین مقصد صادرات غیرنفتی ایران تبدیل شد و به گفته «محمدرضا مودودی» سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران توانست 29 درصد سهم بازار عراق را در سال 97 از آن خود كند.
حجم روابط تجاری ایران و عراق حدود 13 میلیارد دلار در سال است كه هدفگذاری شده تا 2 سال آینده این رقم به 20 میلیارد دلار برسد. بسیاری از فعالان اقتصادی تحقق عدد هدفگذاری شده را چندان دور از ذهن نمی دانند؛ چنانچه «یحیی آل اسحاق» رئیس اتاق مشترك ایران و عراق پیش از این به ایرنا گفته بود توسعه تجارت با این كشور تا 2 سال دیگر به 20 میلیارد دلار به احتمال قوی محقق خواهد شد و همینطور «سید حمید حسینی» دبیر اتاق مشترك ایران و عراق رسیدن به 20 میلیارد دلار را كار سختی نمی داند.
از آنجا كه نقل و انتقالات مالی همواره یكی از مشكلات عمده مبادلات تجاری در زمان از تحریم ها بوده است، قرار است در این سفر عبدالمهدی، روابط بانكی و ارزی ایران و عراق بررسی و شرایط تسهیل نقل و انتقالات پولی دو كشور مهیا شود. به همین منظور قرار است «عبدالناصر همتی» رئیس كل بانك مركزی ایران در نخستین فرصت عازم عراق شود.
همچنین همتی در صفحه اینستاگرامش خبر داده كه بخشی از مطالبات ایران از عراق به حساب بانك مركزی واریز شده كه می تواند نشانه خوبی برای تداوم روابط مالی دو كشور باشد.
اقتصام**ر.ع**9189

سرخط اخبار اقتصاد