قوانین محدود كننده فعالیت دانشجویان بازنگری شود

تهران-ایرنا- معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: قوانین فعالیت فوق درسی دانشجویان نیاز به بررسی دارد و در برخی موارد كه برای فعالیت آنها ایجاد ترمز و موانع می كند، باید بازنگری شود.

غلامرضا غفاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در خصوص تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب كه توسط رهبر معظم انقلاب ارائه شده است، اظهار كرد: پیشرفت و تعالی كشور در گرو تحقق خواسته های جوانان است. تلاش مسئولان در درجه اول باید ایجاد بستر های بیشتر برای فعالیت آنها باشد.
بیانیه «گام دوم انقلاب» 22 بهمن ماه خطاب به ملت ایران و به‌ ویژه جوانان كه به ‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد.
غفاری ادامه داد: به نوعی نشاط، امید و اعتماد دانشجویان برای اقدامات عملیاتی نیازمند فراهم كردن بستر فعالیت توسط مسئولان است. نیاز است در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب فرصت های فراوانی در حوزه های مختلف در اختیار دانشجویان قرار گیرد.
معاون فرهنگی وزیر علوم تصریح كرد: قوانینی كه دایره فعالیت دانشجویان را تعریف می كند باید تسهیل كننده و سرعت بخش اقدامات باشد و از فعالیت آنها جلوگیری نكند. قطعا مراسم های علمی و انتشار نشریات دانشجویی برای تقویت نشاط و پویایی بین دانشجویان نیاز است.
به گفته غفاری بخشی از وظیفه دانشگاه بستر آفرینی و ایجاد زمینه ای است تا دانشجویان نقش مورد انتظار خود را ایفا كنند.
وی با اشاره به اینكه این بیانیه بیشتر خطاب به جوانان است، توضیح داد: همواره قوه محركه هر جامعه ای جوانان هستند به ویژه جوانانی كه در دانشگاه ها حضور دارند در نتیجه وظیفه معاونت فرهنگی نیز ایجاد روحیه عملیاتی درآنها است.
معاون فرهنگی وزیر علوم در خصوص نقش دانشگاه ها در تحقق بیانیه گام دوم رهبر انقلاب، عنوان كرد: در راستای تحقق بیانیه به ویژه بخش های توسعه ای كه رهبری بیان كردند، باید اقدامات فراوانی در دانشگاه ها انجام شود.
وی ادامه داد: در شاخص های توسعه ای بیانیه گام دوم علم رتبه اول را دارد و طبیعتا تحقق این موضوع بر عهده دانشگاه ها و وظیفه ذاتی آنها است. آنچنان كه پیش تر نیز دانشگاه ها در رشد و توسعه علمی پیش قدم بوده و دستاوردهای خوبی داشته اند.
این مقام مسئول در وزارت علوم اظهار كرد: مطلوب است دانشگاه ها برای تحقق آنچه كه به عنوان هدف و اولویت های نظام جمهوری اسلامی تعریف شده است با سرعت و دغدغه بیشتری نسبت به آنها اهتمام داشته باشند و به حوزه های پژوهشی بیشتر ورود كنند.
غفاری همچنین افزود: علم و پژوهش باید پاسخگوی مشكلات، تنگناها و كاستی ها در تمامی حوزه ها اعم از فنی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باشد. همچنین دستاورد های بیشتر در رفع مسائل جامعه، پیشرفت و تحقق آرمان های كشور را در بر دارد.
**9465**1601**