۱۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۱
کد خبر: 83268759
۰ نفر
آسیب های سیل به 44 كتابخانه عمومی كشور

تهران- ایرنا- معاون توسعه كتابخانه‌ها و ترویج كتابخوانی نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور ،گفت: در جریان سیل اخیر 39 كتابخانه عمومی در استان‌های درگیر تعطیل، سه كتابخانه تخلیه و یك كتابخانه كامل تخریب شد.

مهدی رمضانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تشریح ابعاد مختلف سیل اخیر و روند حضور اهالی فرهنگ همگام با مردم برای كمك و ابراز همدردی با هموطنان درگیر با سیل در مناطق مختلف كشور،اظهارداشت: در سیل اخیر استانهای مازندران و گلستان كه نخستین استان های درگیر سیل بودند ،خسارت خاصی به كتابخانه‌ها در شهرهای سیل‌زده سیمرغ، ساری و میاندرود وارد نشده و كتابخانه‌ها خدمات خود را بدون وقفه و مشكل ادامه می دهند.
وی افزود: اما در سیل اخیر شهرستان چالوس در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته كتابخانه مرزن آباد براثر رانش زمین دچار فروریختگی دیوار و تعطیل شد.
رمضانی گفت:‌ در شهرستان آق قلا در استان گلستان نیز از سه كتابخانه شهری و دو كتابخانه روستایی خوشبختانه دو كتابخانه شهری از نفوذ آب محفوظ مانده و آب وارد كتابخانه نشده، تجهیزات و كتاب ها را قبل از نفوذ گسترده آب به كتابخانه به طبقات بالای كتابخانه منتقل كردند.
وی ادامه داد: كتابخانه‌های روستایی این شهرستان هم به دلیل سیل آسیب جدی ندیده است و در حد رطوبت گرفتگی است و كتابخانه بدون مشكل می تواند خدمات خود را ادامه دهد، اما چون برای رفع آبگرفتگی در این روستاها اقداماتی صورت گرفته دسترسی به این كتابخانه‌ها سخت شده است.
رمضانی تصریح كرد: سه كتابخانه شهرستان گمیشان هم دچار آسیب نشدند اما به دلیل شرایط نامساعد جوی و امكان نداشتن حضور مراجعان به دلیل آبگرفتگی و سطح بالای آب در شهر در اثر سیل تعطیل شده اند.
معاون توسعه كتابخانه‌ها و ترویج كتابخوانی نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور در مورد كتابخانه‌های لرستان، پلدختر و معمولان هم گفت: كتابخانه های این مناطق تعطیل شده اما تخریب نشده اند.
به گفته وی به دلیل نیاز به ساختمان فیزیكی كتابخانه ها برای كمك به سیل زدگان كتابخانه‌های این مناطق به محل پشتیبانی تبدیل شده اند.
رمضانی افزود: در خوزستان هم 13 كتابخانه داریم؛ از جمله كتابخانه مركزی این استان كه نزدیك رودخانه كارون مستقرند و به همین دلیل تعطیل شده اند.
وی گفت: در میامی سمنان هم یك كتابخانه بر اثر سیلاب تخریب و در دروازه قرآن شیراز نیز كتابخانه ای بر اثر آبگرفتگی تعطیل و بازگشایی شد.
رمضانی افزود: از ابتدای وقوع حادثه اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آب گرفتگی كتابخانه های عمومی در استان های درگیر انجام و توصیه ها صورت گرفت و حتی درهای برخی كتابخانه ها كه در گودی قرار گرفته بودند ایزوگام و مسیر ورودی سیل مسدود شد.
به گفته وی اقدامات فرهنگی نیز توسط نهاد كتابخانه های عمومی در دست برنامه ریزی است و گروه ها و كتابخانه های سیار نیز به زودی در برخی مناطق سیل زده مستقر خواهند شد.
به گزارش ایرنا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته گذشته در توئیتی با اشاره به اینكه در حال حاضر برف و باران و سیل 25 استان را در برگرفته است، افزود: در این شرایط سخت كنونی كنار هم بودن را بیشتر ترویج كنیم.
سیدعباس صالحی پیشتر نیز در پی وقوع سیل در مناطق شمالی كشور، برای كاهش آلام روحی مردم مناطق سیل زده دستور ویژه ای صادر كرده، همچنین به تمام حوزه‌های ستادی و استانی این وزارتخانه دستور تولید آثار و برنامه های شاد فرهنگی و هنری در این مناطق را صادر كرد.
وی از همراهی و كمك اهالی فرهنگ و هنر و رسانه برای حضور در این‌ مناطق و دیگر كمك‌ها و حمایت‌ها خبر داده بود كه از طریق برخی مراكز زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می شود.
بارش های سنگین و بی سابقه از روزهای پایانی سال 97، باعث وقوع سیل در اغلب نقاط كشور از جمله استان های گلستان، لرستان و خوزستان شده است.
فراهنگ **3009 **1355