۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۷
کد خبر 83268557
۰ نفر
نگرانی هایی از جنس كنكور در مناطق سیل زده

تهران- ایرنا- وقوع سیل خسارت بار در بخش های وسیعی از استان های غربی و جنوبی كشور نگرانی هایی برای داوطلبان آزمون سراسری كنكور كارشناسی و كارشناسی ارشد در مناطق سیل زده ایجاد كرده است.

به گزارش روز یكشنبه گروه دانشگاه ایرنا، آغاز سال 1398 با سیل ویرانگر در بسیاری از نقاط كشور همراه شد. سیل گسترده در استان های گلستان، لرستان، مركزی و خوزستان خسارت های مالی و عمرانی فراوانی به هموطنان ساكن در روستا و شهرهای این مناطق وارد ساخت.
این در حالی است كه كمتر از یك ماه تا برگزاری آزمون سراسری كارشناسی ارشد زمان باقی است و داوطلبان ساكن در مناطق سیل زده به دلیل قرار گرفتن در شرایط غیر معمول زندگی و دشواری در دسترسی به سرپناه، خوراك و پوشاك، به تعویق افتادن آزمون های كنكور سراسری را خواستار هستند.
برخی داوطلبان مناطق سیل زده با ایجاد كمپین و ارسال پیام هایی در فضای رسانه ای و مجازی كشور، خطاب به مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می خواهند كه زمان برگزاری آزمون كارشناسی ارشد تغییر كند.
در ویدئویی در این باره كه در فضای مجازی دست به دست می شود، یك داوطلب كارشناسی ارشد ساكن شهر شیراز با نشان دادن منزل سیل زده و كتاب های كنكور گرفتار سیل از عدم آمادگی روحی و ذهنی خود برای شركت در آزمون ارشد می گوید و از مسئولان می خواهد تا برگزاری آن را به زمان دیگری موكول كنند.
در پی این درخواست ها سازمان سنجش آموزش كشور نیز در اطلاعیه ای اعلام كرد كه آزمون كارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 مطابق برنامه زمان بندی در روزهای پنجشنبه و جمعه در تاریخ پنجم و ششم اردیبهشت ماه آینده برگزار می شود.
بر اساس این اطلاعیه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش از زمان وقوع سیل، پیگیر ارایه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذیصلاح برای داوطلبانی آسیب دیده هستند كه به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به اطلاع داوطلبان می رسد.
همچنین، حسین توكلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش كشور نیز در گفت وگو با گروه دانشگاه ایرنا تاكید كرد كه كنكور سراسری سال 98 طبق برنامه زمان بندی در روزهای 13 و 14 تیرماه برگزار می‌ شود.
از سویی دیگر برخی مسئولان سازمان سنجش آموزش نیز از دستور وزیر علوم و موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اختصاص سهمیه به داوطلبان آزمون‌ های سراسری كارشناسی و كارشناسی ارشد در سال ۹۸ به مناطق سیل زده خبر داده اند.
بر اساس این تصمیم، این سهمیه مازاد بر ظرفیت است و همچنین میزان و تعداد ظرفیت ها نیز براساس داوطلبان و رشته هایی كه متقاضی هستند تعیین خواهد شد.
به رغم اعلام مسئولان ارشد سازمان سنجش مبنی بر عدم تغییر زمان برگزاری آزمون های سراسری كنكور 98، برخی اعضای كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از لزوم توجه وزارت علوم و سازمان سنجش به شرایط ویژه داوطلبان آزمون كنكور در مناطق سیل زده سخن گفته اند و خواستار بازنگری در زمان و نحوه برگزاری آزمون ها به ویژه آزمون ارشد به دلیل نزدیكی زمان برگزاری هستند.
نمایندگان مجلس طی اظهاراتی در گفت وگو با رسانه ها، خواستار لحاظ كردن وضعیت ویژه داوطلبان مناطق سیل زده در برگزاری آزمون شده اند.
در این میان، عده ای عملكرد سازمان سنجش در تغییر ندادن زمان برگزاری آزمون را شتابزده عنوان می كنند و مدعی اند كه تصمیم برگزاری آزمون ها در موعد مقرر به دور از ملاحظات ویژه برای داوطلبان ساكن در مناطق سیل زده است.
افزون بر اطلاعیه های سازمان سنجش آموزش كشور مبنی بر برگزاری آزمون های كنكور 98 در موعد مقرر، برخی رسانه ها بر لزوم همكاری و درنظرگرفتن شرایط هموطنان سیل زده كه دچار خسارت های مالی، جانی و روانی بسیار شده اند، تاكید می كنند. بر اساس این ضرورت، با تسریع بخشیدن به فرآیند برگزاری آزمون ها و اعلام نتایج، می توان آزمون سراسری 98 را به تعویق انداخت.
اكنون باید دید ورود مجلسی ها به موضوع تعویق زمان برگزاری آزمون سراسری و درنظرگرفتن سهمیه برای داوطلبان كنكور در مناطق سیل زده، تا چه میزان اثرگذار بوده و از نگرانی های داوطلبان كنكور می كاهد.
**9283**1601**