۱۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۳
کد خبر: 83268482
۰ نفر
رییس قوه قضائیه مشاركت دانشگاهیان در مهار سیلابها را خواستار شد

گرگان - ایرنا - رییس قوه قضاییه با تاكید بر اجرای كارهای پژوهشی و ضرورت حضور دانشگاهیان در مهار حوادث گفت كه با تكیه بر علم و توان دانشگاه های كشور می توان مانع تكرار سیلاب در اقصی نقاط كشور شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی عصر امروز یكشنبه در شورای اداری استان گلستان اظهار داشت: ایران در سال های اخیر به پیشرفت های زیادی در عرصه های سخت و پیچیده علمی رسیده كه كارهایی مانند لایروبی رودخانه ها در برابر آن فعالیتی آسان و قابل انجام است.
وی بیان كرد: رهبر معظم انقلاب در سال 85 دستور العمل و سیاست مرتبط با رودخانه ها و مسیل ها را تعیین و ابلاغ كردند اما تخلفات انجام شده در این بخش مانند ساخت و سازهای فراوان در بستر رودخانه ها و لایروبی نكردن زمینه ساز بروز سیل های مهیب چند هفته اخیر شد.
رییس قوه قضاییه بیان كرد: در روزهای اخیر گزارش های متعددی از سیل گلستان دریافت كردم كه اغلب آن ها لایروبی نكردن رودخانه ها را عامل به راه افتادن سیل اخیر اعلام كرد.
حجت الاسلام والمسلمین رییسی ادامه داد: اگر كارهای جهادی كه پس از بروز سیل در گلستان انجام گرفت را پیش از آن انجام می دادند این میزان خسارت در منطقه اتفاق نمی افتاد.
وی گفت: در استانی مانند گلستان كه همواره شاهد باران های فراوان است انجام این گونه كارها و لایروبی رودخانه ها یك ضرورت است تا تكرار حوادث و تبعات و خسارت های ناشی از آن را شاهد نباشیم.
رییس قوه قضاییه اظهار داشت: حضور مداوم و مستمر مسوولان و خدمت گذاران رده های مختلف در مناطق سیل زده گلستان، نقش زیادی در كاهش آلام مردم داشت و به آسیب دیدگان آرامش روحی و روانی تزریق كرد.
حجت الاسلام والمسلمین رییسی بیان كرد: در سركشی امروز از چند منطقه سیل زده، مردم با تقدیر از تلاش های انجام شده برای امدادرسانی، از آبگرفتگی شهر و خانه های خود گله مند بوده و خواستار تخلیه هر چه سریعتر آن بودند.
وی افزود: با گسیل امكانات نیروهای مسلح و خدمات جهادی سپاه، ارتش گروه های امدادی و دولتی بخش امداد و نجات این سیلاب به پایان می رسد و پس از آن بخش مهم عمرانی و آبادانی این مناطق آغاز می شود.
رییس قوه قضاییه ادامه داد: مسوولان در سركشی از مناطق سیل زده و در جلسات قول های زیادی به مردم آسیب دیده برای جبران خسارت ها دادند كه باید این وعده ها عملی شود.
وی گفت: یكی از مهمترین اقدامات لازم برای موضوع سیل گلستان، آسیب شناسی جدی، ریشه ای و كارشناسانه این حادثه است تا دیگر استان پرباران گلستان دچار سیل و تبعات سخت ناشی از آن نشود.
حجت الاسلام والمسلمین رییسی اظهار داشت: باران هر كجا كه ببارد موجب آبادانی و توسعه می شود اما به دلیل نبود زیرساخت ها و عدم پیش بینی و پیشگیری صحیح، این ظرفیت مناسب تبدیل به خطری پرآسیب و خسارت برای گلستان و برخی استان های كشور شد.
وی این پرسش را مطرح كرد كه در سال های گذشته چه اقدامی برای مهار و كنترل بارش های زیاد انجام داده و چه مقدار سد ساختیم و یا زیرساخت آماده كردیم در این بارش شدید غافلگیر نشویم؟
نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان هم در این جلسه گفت: سیل اخیر خسارت های زیادی در استان داشت اما نمایش وحدت و همدلی همه مردم ایران برای كمك به آسیب دیدگان، از جمله نكات برجسته این سیل بود.
سید كاظم نورمفیدی اظهار داشت: مردم در سیل گلستان نشان دادند كه انجام تبلیغات سوء از طرف خارج نشینان وطن فروش نمی تواند تاثیری بر آن ها داشته و مانع انسجام و وحدت در زمان بحران شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان كرد: آمریكا كه برای سیل زدگان ما دلسوزی می كند هنوز و بعد از 15 ماه نتوانسته مشكل سیل خود را حل كرده و بسیاری از سیل زدگان این كشور بعد از مدت ها هنوز آب و برق ندارند.
امام جمعه گرگان افزود: با وجود این انسجام همگانی، مردم سیل زده گلستان مشكلاتی دارند كه لازم است مسوولان توجه بیشتری به رفع آن داشته باشند.
نورمفیدی ادامه داد: محصور بودن 19 روزه شهر آق قلا در سیل، پایه های بسیاری از خانه ها را سست كرده و امكان ریزش برخی از آن ها وجود دارد.
امام جمعه گرگان بیان كرد: بعد از سیل، امكانات زیادی به گلستان آمده كه امیدوارم این تجهیزات تا رفع كامل مشكل سیل در منطقه مانده و به آسیب دیدگان و مناطق سیل زده امدادرسانی كند.
2729