قرص طبیعت موثرترین داروی مقابله با هورمون‌های استرس

تهران- ایرنا- مطالعات جدید نشان می‌دهد نشستن یا پیاده‌روی به مدت 20 دقیقه در طبیعت، سطح هورمون استرس را به میزان قابل توجهی كاهش می‌دهد.

به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، مطالعات قبلی تاثیر طبیعت بر كاهش استرس را تایید كردند؛ ولی میزان ارتباط با طبیعت برای كاهش استرس و بهبود خلق و خو مشخص نبود. این مطالعه برای اولین بار است كه نشان می‌دهد 20 تا 30 دقیقه قرار گرفتن و ارتباط با طبیعت برای كاهش هورمون استرس (كورتیزول) كافی است.
تاثیر طبیعت بر كاهش استرس تا اندازه‌ای است كه به پزشكان توصیه می‌شود اصطلاحا «قرص طبیعت» را تجویز كنند.
قرص طبیعت یك راهكار كم‌هزینه و موثر برای مهار اثرات منفی شهرنشینی و زندگی در كنار تجهیزات دیجیتالی است كه هر روز افراد را به تحرك كمتری وادار می‌كند.
برای بررسی اثر قرص طبیعت، از شركت‌كنندگان خواسته شد طی یك دوره هشت هفته‌ای، سه روز در هفته به مدت 10 دقیقه یا بیشتر در طبیعت قرار بگیرند، راه بروند یا بنشینند و مناظر طبیعی را مشاهده كنند. در طی این دوران سطح كورتیزول افراد از طریق نمونه بزاق اندازه‌گیری شد.
نتایج نشان داد 20 دقیقه طبیعت گردی تاثیر كافی بر كاهش هورمون استرس دارد و تمام افراد گزارش مثبتی مبنی بر بهبود خلق و خو و كاهش استرس ارائه كردند.
در دنیایی كه ترافیك، نوسانات اقتصادی، انواع بیماری و مشكلات خانوادگی گریبانگیر ساكنین شهرهای بزرگ است، شرایط استرس زا جزء لاینفك زندگی محسوب می‌شود و اجتناب از قرار گرفتن در این شرایط غیر قابل اجتناب است؛ هنر افراد موفق، كنترل استرس و تبدیل آن به یك فرصت برای موفقیت است.
پرفسور «یان رابرتسان» استاد كالج ترینیتی دوبلین معتقد است استرس یك منبع انرژی عظیم است؛ بنابراین می‌توان آن را برداشت كرد و از آن در جهت موفقیت كمك گرفت، در غیر این صورت اهرمی برای جذب پیری، افسردگی و سرطان می‌شود.
علمی**9259** 1055