تدوین برنامه سه ساله برای بازسازی صنعت برق عراق

تهران- ایرنا- وزیر نیرو گفت: برنامه ای سه ساله برای بازسازی صنعت برق عراق تدوین شده است كه با اجرای آن، ظرفیت تولید برق این كشور 30 درصد افزایش می یابد.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردكانیان» در همایش تجاری ایران - عراق كه در اتاق ایران برگزار شد، درباره بعضی اصول برنامه سه ساله برای بازسازی صنعت برق عراق، تصریح كرد: با اجرای این برنامه در سه سال تلفات برق عراق از 50 درصد كنونی به 20 درصد كاهش می یابد و این به معنی افزایش 30 درصدی ظرفیت تولید برق این كشور است.
به گفته وزیر نیرو، بازسازی نیروگاه های موجود عراق، آموزش نیروی انسانی و ساخت كارخانه های تولید تجهیزات از دیگر اهداف متصور در این برنامه سه ساله است.
وی اجرایی شدن این برنامه را وابسته به همكاری بخش خصوصی دانست و اظهار امیدواری كرد كه شركت های تولید و ساخت تجهیزات و مدیریت واحدهای صنعتی در این برنامه مشاركت داشته باشند.
اردكانیان تاكید كرد: در این بازه زمانی سه ساله هر زمان نیاز به صدور برق به عراق باشد در چارچوب قرارداد این صادرات انجام می شود.
وزیر نیرو اضافه كرد: نگاه ایران به مشاركت در بازسازی عراق چیزی فراتر از نگاه به بازار این منطقه است.
وی تصریح كرد: كشورهای دیگر تنها به دنبال بازار عراق هستند اما نگاه ایران به این كشور بسیار متفاوت است.
اردكانیان با اشاره به اهمیت نقش برق اعلام كرد: از طریق مذاكرات با وزیر انرژی عراق، برنامه سه ساله برای بازسازی صنعت برق این كشور تدوین شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هر برنامه توسعه ای به زیرساخت نیاز داشته و صنعت برق نقش تعیین كننده ای در تحقق این برنامه ها دارد.
وزیر نیرو ایران را كشوری در حال توسعه و دارای برنامه های مشخص برای توسعه دانست و افزود: عملی شدن برنامه های توسعه كشور، مستلزم وجود امنیت در منطقه است. به همین دلیل امنیت و آسایش در عراق نقش مهمی در آسایش منطقه و برنامه توسعه ایران دارد.
اردكانیان تاكید كرد: از آنجا كه تحقق برنامه توسعه ایران در گرو امنیت منطقه است، باید نقشی تعیین كننده در ایجاد آرامش و ثبات كشورهای همسایه داشته باشیم.
به گفته وزیر نیرو، عراق تاكنون بهای 90 درصد از برق صادرشده به این كشور را پرداخت كرده و مابقی هم مطابق قرارداد پرداخت خواهد شد.
اقتصام**ر.ع**9189

سرخط اخبار اقتصاد