شكارچيان 51 پرنده را در طبيعت مهاباد رها كردند

مهاباد - ايرنا - چهار نفر از شكارچيان باسابقه مهاباد با ابراز پشيماني از شكار، 42 قطعه كبك و 9 قطعه سهره طلايي را به دامن طبيعت بازگرداندند.

فاروق سخنور رييس اداره حفاظت محيط زيست مهاباد در حاشيه اين آيين گفت: نگهداري پرندگان وحشي در محيط هاي خارج از طبيعت باعث آسيب به نسل گونه هاي پرندگان و از بين رفتن قدرت باروري آنها مي شود و بسياري از گونه هاي پرندگان پس از جدايي از طبيعت و حتي بازگشت دوباره نيز نمي توانند زندگي طبيعي خود را به دست آورند.
يكي از اين شكارچيان نيز گفت: اگر شكار پرندگان تداوم داشته باشد، بسياري از گونه ها از بين مي روند.
محمد احمدي نسب از همراهان قديمي خود خواست كه با شكار خداحافظي كنند و به جمع دوستداران محيط زيست بپيوندند.
يكي از دوستداران محيط زيست مهاباد نيز كه نقش مهمي در گرويدن شكارچيان اين شهر به جمع دوستداران محيط زيست داشت، بيان كرد: سال قبل در مجموع 85 قطعه كبك، سهره طلايي و عقاب را در دامن طبيعت رهاسازي كرديم.
ابوبكر خضري افزود: براي نگهداري و حفاظت از محيط زيست، اقشار مختلف مردم بايد تلاش كنند تا اين گنجينه گرانبها به خوبي حفاظت و به نسل هاي آينده تحويل داده شود.
به گزارش ايرنا، اين افراد در نزديكي كمپ كوهنوردي «سه كانيان» اين شهرستان در آييني اين پرندگان را در دامن طبيعت رهاسازي كردند و سپس قفس هاي چوبي نگهداري پرندگان را شكسته و آتش زدند.
فرهنگ خداحافظي با شكار و شكستن تفنگ در چند سال اخير در شهرهاي جنوبي آذربايجان غربي با استقبال گسترده اي از سوي شكارچيان مواجه شده است.
كبك پرنده اي از راسته ماكيان سانان و زيستگاه آن دامنه هاي كوهستان و مناطق شيبدار صخره اي و سنگلاخي است.
شكارچيان كبك را به خاطر زيبايي و صداي دلنشين زنده گيري كرده و در محيط هاي خانگي نگهداري مي كنند كه اين امر باعث از بين رفتن قدرت باروري و زاد و ولد اين پرنده مي شود.
شهرستان مهاباد در جنوب آذربايجان غربي واقع شده و به دليل داشتن چندين تالاب بين المللي و پناهگاه حيات وحش از زيستگاه هاي مهم پرندگان در شمال غرب كشور به شمار مي رود.
3020/2093

سرخط اخبار استان‌ها