لاوروف : تصميم آمريكا درباره جولان و قدس غيرقانوني است

تهران-ايرنا- «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه گفت:مسكو تصميم آمريكا درخصوص جولان و قدس را غيرقانوني دانسته و موافق راه حل تشكيل دو كشور در نزاع فلسطيني -اسرائيلي است.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري روسي اسپوتنيك، وي در كنفرانس خبري مشترك با «ايمن الصفدي» همتاي اردني خود افزود كه روسيه تصميم آمريكا درباره جولان و قدس را محكوم مي كند و آنها را غير قانوني مي داند.
لاوروف گفت: مسكو اطلاعات درباره معامله قرن آمريكا ندارد اما آنچه در اين باره از دوستان خود شنيده ايم نگران كننده است.
وي تصريح كرد كه ما به بحث در خصوص مسأله فلسطين تمايل داريم و به كمك به اردن براي چگونگي اجرايي كردن قطعنامه هاي سازمان ملل متحد و ابتكار عمل صلح عربي اميدوار هستيم.
«سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه امروز (يكشنبه) وارد اردن شد و با «عبدالله دوم» شاه اردن ديدار و با او درباره تحولات منطقه اي گفت و گو كرد.
وي ديروز (شنبه) وارد قاهره شد و با مسئولان مصر از جمله عبدالفتاح السيسي رئيس جمهوري اين كشور درباره پرونده هاي منطقه اي به رايزني پرداخت.
'دونالد ترامپ' رئيس جمهوري آمريكا دوشنبه هفته گذشته (۲۵ مارس) فرمان به رسميت شناختن بلندي‌هاي جولان اشغالي را در كاخ سفيد امضا كرد.
«بنيامين نتانياهو» نخست‌ وزير رژيم صهيونيستي هم كه در مراسم امضاي اين سند حضور داشت، آن را يك «اقدام تاريخي» از سوي ترامپ خواند.
رژيم صهيونيستي اين بخش از خاك سوريه را پس از جنگ شش روزه اعراب و اسرائيل در سال ۱۹۶۷ميلادي اشغال كرد.
سازمان ملل متحد همچنان بلندي‌هاي جولان را بخشي از خاك سوريه مي‌داند.
شوراي امنيت سازمان ملل متحد چهارشنبه گذشته به درخواست سوريه كه اقدام آمريكا را «نقض وقيحانه» قطعنامه‌هاي اين نهاد دانسته بود، تشكيل جلسه داد.
سخنران‌هاي اين جلسه، يكي پس از ديگري از حاكميت سوريه بر بلندي‌هاي جولان حمايت و با ضميمه شدن اين منطقه به اراضي تحت اشغال رژيم صهيونيستي به شدت مخالفت كردند.
امريكا در 70 سال گذشته همواره از رژيم صهيونيستي دفاع كرده است و حتي در برابر برخي جنايت هاي آن چشم پوشي و در نهايت در صورت محول شده به شوراي امنيت از حق وتو استفاده مي كند.
خاورم**9366**1508