همتی: بازار متشكل ارزی به زودی آغاز به كار می كند

تهران- ایرنا- رییس كل بانك مركزی از تعیین هیات مدیره بازار متشكل ارزی خبر داد و اعلام كرد كه این بازار به زودی و تا پایان فروردین ماه فعال می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عبدالناصر همتی» روز یكشنبه در دیدار نوروزی با اهالی رسانه با برشمردن برنامه های بانك مركزی برای سال «رونق تولید» اظهار داشت: در شرایط كنونی باید برای تعدیل نرخ های بانكی تلاش كنیم و از این رو یكی از برنامه های بانك مركزی جلوگیری از اضافه برداشت بانك ها از منابع این بانك است.
رئیس شورای پول و اعتبار اظهار داشت: از این رو اجرای «عملیات بازار باز پولی» امسال در دستور كار قرار دارد كه با اجرای آن نرخ سود را در كانالی تعیین می كنیم و اجازه می دهیم بانك‌ها در آن كانال نرخ سود را تنظیم كنند.
همتی تاكید كرد: امسال مقررات جدیدی برای اضافه برداشت بانك‌ها خواهیم گذاشت كه انشاالله این اقدام در نخستین دستور شورای پول و اعتبار قرار دارد.

** توانستیم جلوی به هم ریختن اقتصاد را بگیریم
رئیس كل بانك مركزی گفت: سال 1397، سالی بسیار سخت و استثنایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود؛ دشمن جنگ روانی به راه انداخته بود، اما توانستیم جلوی به هم ریختن اقتصاد را بگیریم.
همتی اظهار داشت: می ‌دانم كه فشارهای معیشتی به مردم و به خصوص طبقات پایین و متوسط به دلیل افزایش نرخ ارز، تورم و رانت‌خواری‌هایی كه برخی در توزیع كالاهای اساسی انجام دادند، وارد شد اما باید بدانیم كه دشمنان برنامه ریزی های بیشتری داشتند و همین كه از بدتر شدن اوضاع جلوگیری كردیم موفقیت بزرگی بود.
این مقام مسئول گفت: در هفته های نخستی كه وارد بانك مركزی شدم، كارها سخت بود، صرافی ها تعطیل بود كه باید آنها را راه اندازی كرده و همچنین ذخایر را كنترل می كردیم.
رئیس بانك مركزی درباره اینكه چرا درباره نرخ ارز اظهار نظر نمی كند، اظهار داشت: تا به حال قیمتی برای نرخ ارز اعلام نكرده‌ام اما عده‌ای گفتند كه همتی گفته نرخ ارز ۱۱ هزار تومان می‌شود، البته امیدوارم كه به این عدد برسد و پایین‌تر از آن هم بیاید اما راجع به نرخ صحبت نمی‌كنم و در آینده نیز صحبت نخواهم كرد.
وی ضمن ابراز امیداوری از اینكه شرایط در آینده بهتر خواهد شد، اظهار داشت: اینكه از درباره برخی اقدامات اطلاع رسانی نمی كنیم به این خاطر است كه دشمن از این اطلاعات سوء استفاده می كند.
همتی تاكید كرد: شك نكنید كه دشمنان برای به هم زدن بازار پول و ارز برنامه دارند. دشمنان نرخ هایی را می گفتند كه حتی برخی مسوولان هم باور كرده بودند.
وی یادآور شد: در این مدت برخی نیز تحلیل هایی مانند اینكه ایران نیز مانند ونزوئلا می شود، ارایه می كردند اما باید به صراحت بگویم كه این موضوعات و تحلیل ها صحت ندارد و توانسته ایم جلوی فشارهای دشمن را بگیریم.
همتی با تاكید بر اینكه برای مدیریت بازار ارز باید سایر بخش های اقتصادی و بویژه بخش تجاری باید با بانك مركزی هماهنگ باشند، ادامه داد: برخی معتقدند ارز باید در خدمت اقتصاد باشد ولی من معتقدم وقتی هدف دشمن به هم زدن بازار ارز و كاهش ارزش پول ملی باشد باید همه به كمك بانك مركزی بیایند.
وی گفت: دشمنان دنبال آن بودند كه در چهلمین سال پیروزی انقلاب، كارشان را به نتیجه برسانند و حتی اعلام هم كردند اما برنامه هایشان نتیجه بخش نبود.
همتی افزود: گزارش های محرمانه از كشورهای همسایه می رسد كه دشمنان برای به هم زدن بازار ارز برنامه ریزی دارند و مطلعم كه از همین ابتدای سال چند برنامه را در دستور كار قرار داده اند.
این مقام مسئول با بیان اینكه در هیچ كجای دنیا روسای بانك مركزی مرتب در رسانه ها مصاحبه نمی كنند، گفت: البته بانك های مركزی همچون ما درگیر موضوعات مختلفی چون ارز و نقدشوندگی دارایی بانك ها و مباحثی از این دست نیستند.
وی به مردم اطمینان داد كه دشمنان نمی توانند در رسیدن به اهدافشان موفق شوند.
وی اظهار داشت: نباید درگیر فضاسازی سایت ها و دلال ها بشویم؛ همین دیروز در كانال ها نرخ 13 هزار 600 تومان اعلام می كردند اما هیچ كس خریدار نبود اما در صرافی های بانك ها خرید ارز با نرخ 13 هزار و 100 تومان 10 برابر بیشتر از فروش آن بود.
همتی با اشاره به برنامه بانك مركزی برای ادغام بانك های نظامی، بر اطلاع رسانی دقیق درباره آن به آحاد جامعه تاكید كرد.

** برای بانك های ناتراز برنامه داریم
رئیس كل بانك مركزی گفت: بانك های ناتراز زیاد داریم كه برایشان برنامه داریم اما سعی می شود به تدریج اجرایی شود كه مشكلی پیش نیاید.
همتی با تاكید بر اینكه نقدینگی در ایران ناشی از سود سپرده ها و تسهیلات است، گفت: این نقدینگی ها همگی الكترونیكی و حسابداری است و این نقدینگی در بازار نیست.
وی با اعلام اینكه «نقدینگی سرگردان در كشور وجود ندارد٬» اظهار داشت: وقتی سالی ۱۸ تا ۲۰ درصد سود به سپرده ها می دهیم حدود ۲۰ درصد نقدینگی زیاد می‌شود در نتیجه عمده نقدینگی ما ناشی از سود سپرده‌ها است.
وی با بیان اینكه نقدینگی در قالب سپرده ها و دارایی ها در بانك ها قفل شده است، گفت: برای آزادسازی نقدینگی باید دارایی بانك ها فروخته و شركت داری آنها كم شود.
همتی گفت: نقدینگی به طور طبیعی جایی می رود كه بازدهی خوبی داشته باشد.
اقتصام**2025**9132**2022

سرخط اخبار اقتصاد